UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zagłębie Sosnowiec (hokej na lodzie)


Zagłębie Sosnowiec, uznawany za jeden z czołowych klubów hokejowych w Polsce, ma swoją siedzibę w Sosnowcu i bierze udział w zmaganiach Polskiej Hokej Ligi. Klub został założony 27 listopada 1933 roku, kiedy to jako jedna z sekcji rozpoczęła działalność w ramach Sosnowieckiego Towarzystwa Sportowego „Unia”. W 1962 roku zmieniono nazwę na „GKS Zagłębie”, co z czasem umocniło jego pozycję na hokejowej mapie Polski.

Warto podkreślić, że Zagłębie Sosnowiec to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiego hokeja. Klub pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski oraz kilkakrotnie plasował się na podium krajowych rozgrywek. Początkowo hokej był jedną z wielu sekcji działających w ramach wielosekcyjnego Zagłębia Sosnowiec.

Dzięki determinacji, klub awansował do I ligi po raz pierwszy w 1971 roku. W wyniku sukcesów, w latach 1974–1991 zespół regularnie brał udział w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niestety, w 1992 roku doszło do rozwiązania sekcji hokejowej, co stanowiło trudny okres w historii klubu. Mimo to, działalność wznowiono z sukcesem we wrześniu 1998 roku, co dało nową szansę na rozwój.

W czerwcu 2011 roku, klub przeszedł istotne zmiany – przekształcił się w spółkę akcyjną, a jego właścicielem został Urząd Miasta Sosnowiec. Jednakże po dwóch latach działalności, spółka została zlikwidowana, a klub musiał wycofać się z rozgrywek. Na szczęście, w 2014 roku Zagłębie zostało reaktywowane i od sezonu 2015/2016 znów bierze udział w Polskiej Hokej Lidze, kontynuując swoją pasjonującą historię.

Historia

Założenie klubu

Początek historii zespołu hokejowego Zagłębia Sosnowiec datuje się na 27 listopada 1933 roku, kiedy powstała sekcja hokejowa przy Sosnowieckim Towarzystwie Sportowym „Unia”. Co ciekawe, swój debiutancki mecz drużyna rozegrała już w 1934 roku, a w składzie znajdowali się głównie uczniowie szkół średnich. Po drugiej wojnie światowej, w czerwcu 1945 roku, zarząd klubu został przejęty przez Rejonową Komendę Uzupełnień i nastąpiła zmiana nazwy na „KS RKU Sosnowiec”. Przez pewien czas hokej na lodzie uprawiali przede wszystkim piłkarze, którzy wykorzystywali okres przerwy w rozgrywkach piłkarskich. Z biegiem lat w klubie zaczęli jednak trenować już wyłącznie hokeiści. Wówczas brak lodowiska krytego zmuszał drużynę do rozgrywania meczów na naturalnych lodowiskach, najpierw na tym przy ul. Kilińskiego, a później przy ul. Mireckiego. W 1949 roku klub, z uwagi na przejęcie przez resort hutniczy, zmienił nazwę na „Stal Sosnowiec”.

Lata 50.

W 1955 roku drużyna przystąpiła do Ligi Wojewódzkiej. Następny rok okazał się dla zespołu przełomowy, ponieważ hokeiści uzyskali 5. miejsce w trzeciej lidze. W następnym sezonie zajęli drugą lokatę i mimo starań, aby awansować do drugiej ligi, przegrali mecz z Cracovią, która wygrała 5:1. W toku swojej historii, „Stal Sosnowiec” trzykrotnie zdobyła mistrzostwo województwa, w składzie z wieloma znakomitymi zawodnikami, takimi jak: Roman Musiał, Witold i Andrzej Majewscy, Ryszard Krajewski, Tadeusz Maślak oraz Marian Masłoń. W latach 1958-1962 klub grał w trzeciej lidze, zdobywając kolejno: piąte, czwarte, szóste oraz ósme miejsce. W 1962 roku przyszedł czas na zmianę nazwy na „GKS Zagłębie Sosnowiec”. Wówczas ekipa zakończyła rozgrywki na siódmym miejscu i spadła do Ligi Regionalnej.

Lata 60.

W latach sześćdziesiątych jeden z największych problemów klubu stanowił brak sztucznego lodowiska, co wiązało się z dużymi kłopotami organizacyjnymi, zwłaszcza podczas ciepłych zim. Spadek do niższej klasy rozgrywkowej oraz fakt, że treningi można było realizować jedynie w Katowicach spowodowały drastyczny spadek liczby hokeistów. Sytuacja ta poprawiła się dopiero w 1966 roku, gdy na inicjatywę władz kopalni „Sosnowiec” oraz działaczy klubu, powstało sztuczne lodowisko, które później znacznie rozbudowano i zadaszono. W tym czasie zorganizowano również szkółkę młodzieżową, skupiająca kilka drużyn juniorskich. W swoim debiutanckim sezonie na ligowym szczeblu w 1963 roku, zespół uplasował się na siódmej pozycji, a w kolejnym sezonie zajął trzecie miejsce, co powtórzył w 1967 roku. W 1968 roku drużyna, prowadzona przez Alfreda Gansinieca i Tadeusza Maślaka, zajęła pierwsze miejsce w trzeciej lidze, co pozwoliło na udział w barażach o awans do drugiej ligi, gdzie rywalizowała z Unią Oświęcim oraz ze Startem Opole. Mimo oddania maksimum wysiłku, ekipie Zagłębia nie udało się wywalczyć awansu, a ostatecznym zwycięzcą baraży została Unia Oświęcim, która to zyskała prawo do gry w drugiej lidze. Do drużyny Zagłębia należeli wtedy Franciszek i Andrzej Strzeleccy, Jerzy Orliński, Gerard Gadaczek, Leszek Kotasiński, Celestyn Zygadło.

Lata 70.

Znaczącym wydarzeniem była chwila, gdy w sezonie 1970/1971 drużyna zdobyła awans do pierwszej ligi. W kolejnym sezonie, niestety zajmowali dziesiąte miejsce w tabeli, co zakończyło się ich spadkiem do drugiej ligi. W drugiej lidze zespół wykazał się formą, ponownie zdobywając awans do najwyższej klasie rozgrywkowej, gdzie cztery razy z rzędu kończył sezon na ósmej lokacie. W 1976 roku, napastnik Zagłębia, Henryk Pytel, zdobył tytuł króla strzelców pierwszej ligi, zdobywając 29 bramek, za co otrzymał puchar ufundowany przez „Przegląd Sportowy”. Pierwszy kamień milowy w historii klubu przyszedł w sezonie 1977/1978, kiedy to wywalczyli wicemistrzostwo Polski. Rok później historia się powtórzyła, a w ataku skuteczny był Wiesław Jobczyk, który, podobnie jak jego starszy kolega, został królem strzelców.

Lata 80.

Podczas lat osiemdziesiątych XX wieku, Zagłębie Sosnowiec przeżywało swoje największe sukcesy. Zdobyło pięć tytułów mistrza Polski, a po raz pierwszy tytuł najlepszej drużyny kraju przypadł pod kierownictwem Josefa Ivana w sezonie 1979/1980. W rozgrywkach 1980/1981 drużyna po raz pierwszy w historii obroniła tytuł mistrza, a Wiesław Jobczyk, po raz drugi stał się królem strzelców. W tym właśnie sezonie drużyna zadebiutowała w europejskich pucharach, gdzie w pierwszej rundzie pokonała Vojens IK (10:3 i 11:2), jednak w kolejnej runda musiała uznać wyższość niemieckiej drużyny Dynamo Berlin (6:3 i 1:6). Dodatkowo, w sezonie 1981/1982, zespół zdobył po raz trzeci podium, a Wiesław Jobczyk także obronił tytuł króla strzelców. W Pucharze Europy dotarli do trzeciej rundy, eliminując rumuński Dinamo Bukareszt (8:5 i 7:3) oraz holenderski Feenstra Flyers Heerenveen (5:2 i 5:7). Niestety, ich dalszy sukces zakończył się w trzeciej rundzie, do której awansował fiński Oulun Kärpät, odnosząc zwycięstwo w wyniku walkowera. Bitwa o tytuł mistrza Polski trwała, a Zagłębie zdobyło czwarte mistrzostwo w sezonie 1982/1983, przy czym Jobczyk trzeci raz z rzędu padł najlepszym strzelcem ligi.

Od sezonu 1983/1984 wprowadzono rozgrywki play-off, w których zespoły grały do dwóch zwycięstw, a zdobywca tytuł mistrza, był tym, który wygrywał w fazie eliminacyjnym. Po zakończeniu rundy zasadniczej, Zagłębie zajmowało drugie miejsce w tabeli, natomiast w play-offach dotarła do finału, gdzie ulegli Polonii Bytom z wynikiem 2:1 (1:2, 3:2, 0:7). W latach 70-80 prezesem sekcji hokejowej Zagłębia Sosnowiec był Jan Rodzoń. Finały play-off w sezonie 1984/1985 zakończyły się na piątym mistrzostwie w historii drużyny, gdzie po zasadniczej rundzie, klub znalazł się na pierwszej pozycji, mając punkt przewagi nad drugą Polonią Bytom, osiągając w finale konkretnych rozgrywek cenne zwycięstwo nad Polonią Bytom (2:0; 6:1, 5:3). Mistrzostwo skrywało też indywidualny sukces, bowiem napastnik Andrzej Zabawa strzelił 41 goli, co pozwoliło mu na zdobycie tytułu króla strzelców.

W następnym sezonie, drużyna zajmowała trzecią lokatę podczas rundy zasadniczej, ale nie zdołali obronić się w play-offach, odpadając w półfinale z Podhalem Nowy Targ (1:2; 3:5, 3:2, 2:4). Ostatni mecz o trzecie miejsce skończył się przegraną z Naprzodem Janów (1:2; 1:2 pd., 5:4, 1:3). Niezależnie, rozgrywki zapewniły kolejne sukcesy, kiedy tytuł króla strzelców powtórnie zdobył Andrzej Zabawa zdobywając 52 bramki. W europejskich pucharach, drużyna zaczęła od drugiej rundy, gdzie zmierzyła się z SHC Saint-Gervais. Przegrali oni w pierwszym starciu 5:3, a w rewanżu było 3:3, co oznaczało eliminację Zagłębia. Sezon 1986/1987 kazał zapamiętać fenomenalnie, jako zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli, jednak ponownie w półfinale play-off przegrał z Podhalem Nowym Targ (2:1). Jak w poprzednich latach, tak i teraz o brąz rywalizowali z Naprzodem Janów, gdzie rywal przygniatał 2:1 (4:6, 11:3, 4:2).

Lata 90.

Sezon 1989/1990 okazał się pełen emocji, jako zawsze będący na podium drużyna, zajęła trzecie miejsce po rundzie zasadniczej i awansowała do grupy silniejszej, gdzie uplasowali się na drugiej pozycji. Pokonując Cracovię w ćwierćfinale play-off, dotarli do Podhala Nowy Targ, które przyniosło dwie porażki (3:2 i 5:2). W starciu o trzecie miejsce Zagłębie pokonało 7:3 Naprzód Janów i zdobyło brązowe medale. Lata 1989 roku i dynamiczne zmiany ustrojowe przyniosły związane z tym problemy, w które się wpisało wycofanie finansowania klubu przez głównego sponsora KWK Sosnowiec, co odbiło się na sportowej formie zespołu. W sezonie 1990/1991 ekipa znalazła się na przedostatniej pozycji i miała związane problemy w grupie słabszej, gdzie musiała stoczyć baraż o utrzymanie z ŁKSem Łódź. Ostatecznie rywalizację 2:1 (5:2, 2:8, 10:7) wygrało Zagłębie. Sezon 1991/1992 okazał się ostatnim w najwyższej klasie rozgrywkowej, ponieważ po rozstaniu z najlepszymi zawodnikami drużyna nie zdołała wygrać żadnego z 18 meczów. Po październikowym spotkaniu z Naprzodem Janów, zarząd podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek. Zawodnicy przeszli do drużyny MOSiR Sosnowiec w II lidze 1991/1992, jednak również ten zespół nie ukończył rozgrywek. Ostatecznie sekcja została rozwiązana.

W 1998 roku, z inicjatywy nowych sponsorów, klub został reaktywowany jako „STH Zagłębie”. Trenerem został Andrzej Wudecki, a podstawowy skład stanowiły juniorskie drużyny. Zespół został zgłoszony do rozgrywek pierwszej ligi, gdzie po rundzie eliminacyjnej zajmował dwunaste miejsce, co pozwoliło im na awans do grupy słabszej, gdzie zespół uplasował się na szóstym miejscu, co zmusiło ich do walki o utrzymanie w lidze. Po dwóch zwycięstwach i dwóch porażkach drużyna zdobyła drugie miejsce w tabeli i spadła do drugiej ligi. 23 czerwca 1999 roku prezesem hokeistów Zagłębia Sosnowiec został Zbigniew Zjegiert.

Lata 2001-2010

Poprzednie nazwyrok odrok do
Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe „Unia”19331939
KS Rejonowa Komenda Uzupełnień Sosnowiec19451949
KS Stal Sosnowiec19491962
GKS Zagłębie Sosnowiec19621991
STH Zagłębie Sosnowiec19982001
TRH Zagłębie Sosnowiec20012003
UKS Sielec Sosnowiec20032005
UKS ZSME Zagłębie Sosnowiec20052006
Pol–Aqua KH Zagłębie Sosnowiec20072010
Zagłębie Sosnowiec S.S.A.20112013
HK Zagłębie Sosnowiec2014aktualnie

Po dwóch latach na niższym szczeblu rozgrywczym, Zagłębie ponownie awansowało do Ekstraligi. W sezonie 2001/2002 grający jako „TRH Zagłębie” skończyli rundę zasadniczą na szóstym miejscu, by w końcowej klasyfikacji zająć siódme miejsce. W drugim sezonie drużyna ponownie zajęła siódme miejsce w rundzie zasadniczej, a w play-offach stawili czoła KTH Krynica w rywalizacji do trzech zwycięstw. Niestety Krynica wygrała 3:1, zdobywając tym samym prawo do utrzymania się w lidze. Po spadku sytuacja finansowa klubu się pogorszyła, a przed startem nowego sezonu zmienili nazwę na „UKS Sielec Sosnowiec”. Zespół mimo problemów wciąż rywalizował w I lidze, zajmując siódme miejsce. Poprawa sytuacji przyszła po objęciu prezesury przez Tomasza Pawłowskiego, co prowadziło do tego, że zespół zmienił nazwę na „UKS ZSME Zagłębie” i w lidze zakończył rundę zasadniczą z najlepszymi wynikami. Dotarli do finału play-off, gdzie pokonali Polonię Bytom, zdobywając prawo do udziału w Polskiej Ligi Hokejowej.

W powrotnym sezonie do PLH drużyna zdobyła siódme miejsce w tabeli rundy zasadniczej, a w play-off stoczyła walkę o miejsca 5-8 z czołowym zespołem – Stoczniowcem Gdańsk, przegrywając 1:3, co zapewniło im utrzymanie w lidze. W bitwie o piąte miejsce zmierzyli się z TKH Toruń, który podjął ich w walce o piąte miejsce w lidze, gdzie Torunianie pokonali Zagłębie w obu meczach, przez co Sosnowiczanie zakończyli sezon na szóstym miejscu. Wówczas wyróżniali się tacy hokeiści jak Wojciech Wojtarowicz oraz Teddy Da Costa. Na początku sezonu 2006/2007 do klubu przybyli polscy reprezentanci Mariusz Puzio, Tomasz Jaworski i Jarosław Różański oraz obcokrajowcy Vladimír Luka, Aleš Holík, Jozef Kohút. Drużyna w efekcie zajęła piątą lokatę po rundzie zasadniczej oraz w dalszej części rozgrywek, grając w silniejszej grupie. W pierwszej serii play-off zmierzyli się z późniejszym mistrzem Polski – Podhalem Nowy Targ, którzy skończyli rozgrywki zwycięstwem 3:0. W starciu o piąte miejsce, ekipa wypełniła swoje ambicje pokonując TKH Toruń 2:0.

W sezonie 2007/2008 zespół zakończył rundę zasadniczą na trzecim miejscu, co otworzyło im drzwi do dalszej fazy rozgrywek. W grupie mocniejszej wywalczyli trzecie miejsce, a następnie w play-offach, po starciach z Naprzodem Janów, który zapewnił im wygraną 3:1, dotarli do półfinału, w którym rywalizowali z Cracovią. Krakowianie okazali się faworytem i zwyciężyli 4:1. W starciu o brązowe medale, Zagłębie musiał uznać wyższość Podhala Nowego Targu (3:1) i taka gra pozwoliła im na zajęcie czwartego miejsca. W Pucharze Polski doszli do półfinału, gdzie w fazie wstępnej wyeliminowali Naprzód Janów 2:0, a w ćwierćfinale pokonali Polonię Bytom w dwumeczu (2:0; 7:2, 4:3).

Lata 2011-2020

W sezonie 2008/2009 zespół występował pod pełną nazwą Pol-Aqua KH Zagłębie Sosnowiec, pod wodzą prezesa Adama Bernata. 15 czerwca 2011 roku utworzono spółkę akcyjną Zagłębie Sosnowiec S.A., w której jedynym udziałowcem była gmina Sosnowiec. Prezesem klubu do listopada 2011 był Marcin Fall. Jak się później okazało, jego miejsce zajął Zbigniew Drążkiewicz, który jednak został odwołany w lutym 2013 roku. Jego miejsce zajął członek zarządu, były hokeista Artur Ślusarczyk. 19 kwietnia 2013 roku nowym, wybranym prezesem został Adam Proń, który wszedł w funkcję w sierpniu 2013 roku. Zespół kontynuował rywalizację w Polskiej Lidze Hokejowej, jednak w sierpniu 2013 roku postanowiono o niezgłoszeniu drużyny do rozgrywek ligowych w Polsce oraz przystąpieniu do likwidacji spółki Zagłębie Sosnowiec S.A. W sierpniu 2014 r. klub otrzymał licencję na występy w I lidze, gdzie triumfowali w sezonie 2014/2015. W połowie lipca 2015 roku zespół otrzymał licencję na grę w Polskiej Hokej Lidze w edycji 2015/2016. Od początku sezonu jego trenerami byli Mieczysław Nahuńko oraz Jerzy Pawłowski, jednak na przełomie grudnia 2015 i stycznia 2016 ich miejsca zajęli Piotr Sarnik i Artur Ślusarczyk, którzy pełnili rolę szkoleniowców drużyny. W sierpniu 2016 roku, niestety, Zagłębie nie otrzymało licencji na występy w PHL 2016/2017. W kolejnych miesiącach trenerem został również Waldemar Klisiak z asystentem Andrzejem Wudeckim. W sezonie 2016/2017 pierwsza drużyna została zgłoszona, natomiast rezerwy do II ligi, gdzie w finale pierwsza drużyna przegrała z Naprzodem Janów. Przed edycją I ligi w 2017/2018, przygotowania do nowego sezonu poprowadził Grzegorz Klich, a po nim I trenerem, w ramach zmian został Marcin Kozłowski, któremu asystował Jarosław Frączek. W sezonie I ligi 2019/2020 zespół zajął pierwsze miejsce.

Lata od 2021

W edycji PHL 2020/2021 drużyna Zagłębia zakończyła rozgrywki na dziewiątej pozycji i nie zdołała awansować do fazy play-off. Natomiast w I lidze (MHL) 2020/2021, zespół UKH uplasował się na trzecim miejscu. 23 listopada 2022 roku podczas zmian zarządu na stanowisku prezesa klubu, miejsce Łukasza Girka zajął Arkadiusz Aleksander. Dnia 2 lutego 2023 roku ogłoszono przyjęcie rezygnacji głównego trenera Grzegorza Klicha, a jego miejsce zajmie dotychczasowy asystent Marcin Kozłowski. Kolejno, 8 lutego 2023 roku nowym treningiem ustalono Piotra Sarnika.

W czerwcu 2023 roku miało miejsce otwarcie nowego lodowiska dla klubu – Stadionu Zimowego w Zagłębiowskim Parku Sportowym. W tym samym miesiącu, prezesem klubu został aktualnie Adrian Pietrzyk, a w kwietniu 2024 r. ogłoszono, że sponsoring tytularnym hokejowego Zagłębia Sosnowiec reprezentować zacznie spółka EC Będzin SA, z umową na okres trzech lat.

Sukcesy

Krajowe

Zagłębie Sosnowiec osiągnęło wiele sukcesów na krajowej scenie hokejowej, co przyczyniło się do jego uznania w polskim sporcie. W Mistrzostwach Polski drużyna zdobyła:

  • 1 miejsce (5 razy): 1980, 1981, 1982, 1983, 1985,
  • 2 miejsce (3 razy): 1978, 1979, 1984,
  • 3 miejsce (2 razy): 1988, 1990.

W rozgrywkach I ligi klub również odniósł znaczące sukcesy, zdobywając:

  • 1 miejsce (6 razy): 1971, 1973, 2001, 2005, 2015, 2020,
  • 3 miejsce (2 razy): 1969, 1970.

W Mistrzostwach Polski juniorów zespół osiągnął następujące wyniki:

  • 1 miejsce (3 razy): 1989, 2006, 2013,
  • 2 miejsce (6 razy): 1982, 2000, 2003, 2004, 2005, 2007,
  • 3 miejsce (2 razy): 1984, 1999.

Indywidualne

W historii klubu wiele wybitnych zawodników zdobyło tytuł Króla strzelców, w tym:

  • 1976: Henryk Pytel (29 goli),
  • 1979: Wiesław Jobczyk (33 gole),
  • 1981: Wiesław Jobczyk (45 goli),
  • 1982: Wiesław Jobczyk (52 gole),
  • 1983: Wiesław Jobczyk (52 gole),
  • 1985: Andrzej Zabawa (41 goli),
  • 1986: Andrzej Zabawa (52 gole),
  • 1989: Piotr Zdunek (27 goli),
  • 2010: Vladimír Luka (38 goli).

Wielu zawodników zdobyło również tytuł zwycięzców Klasyfikacji kanadyjskiej, a ich osiągnięcia obejmują:

  • 1978: Leszek Tokarz (58 punktów),
  • 1979: Wiesław Jobczyk (53 punkty),
  • 1981: Wiesław Jobczyk (73 punkty),
  • 1982: Wiesław Jobczyk (67 punktów),
  • 1983: Wiesław Jobczyk (84 punkty),
  • 1984: Andrzej Zabawa (61 punktów),
  • 1985: Andrzej Zabawa (62 punkty),
  • 1986: Andrzej Zabawa (82 punkty),
  • 1989: Piotr Zdunek (50 punktów).

Ważnymi wyróżnieniami są również plebiscyty, w których nasi zawodnicy otrzymywali nagrody Złotego Kija i Srebrnego Kija, z laureatami takimi jak:

  • 1981: Wiesław Jobczyk,
  • 1982: Wiesław Jobczyk,
  • 2007: Tomasz Jaworski,
  • 2007: Bartosz Stepokura.

Sezony

Zespół hokejowy Zagłębie Sosnowiec ma długą i bogatą historię, która zaczyna się w 1933 roku, kiedy to klub został założony. Od tego momentu drużyna przeszła wiele zmian i miała wiele sezonów, które w znaczący sposób wpłynęły na jej rozwój oraz pozycję w polskim hokeju na lodzie.

  • 1933: Powstanie klubu,
  • 1955: miejsce w Lidze Wojewódzkiej, brak danych,
  • 1956: 5. miejsce w III lidze,
  • 1957: 2. miejsce w III lidze,
  • 1958: 5. miejsce w III lidze,
  • 1959: 4. miejsce w III lidze,
  • 1960: 6. miejsce w III lidze,
  • 1961: 8. miejsce w III lidze,
  • 1962: 7. miejsce w III lidze (spadek),
  • 1963: 7. miejsce w Lidze Regionalnej,
  • 1964: 3. miejsce w Lidze Regionalnej,
  • 1965: miejsce w Lidze Regionalnej, brak danych,
  • 1966: miejsce w Lidze Regionalnej, brak danych,
  • 1967: 3. miejsce w Lidze Regionalnej,
  • 1968: 1. miejsce w III lidze,
  • 1969: 3. miejsce w II lidze,
  • 1970: 3. miejsce w II lidze,
  • 1971: 1. miejsce w II lidze (awans),
  • 1972: 10. miejsce w I lidze (spadek),
  • 1973: 1. miejsce w II lidze (awans),
  • 1974: 8. miejsce w I lidze,
  • 1975: 8. miejsce w I lidze,
  • 1976: 8. miejsce w I lidze,
  • 1977: 8. miejsce w I lidze,
  • 1978: 2. miejsce w I lidze,
  • 1979: 2. miejsce w I lidze,
  • 1980: Mistrzostwo Polski,
  • 1981: Mistrzostwo Polski,
  • 1982: Mistrzostwo Polski,
  • 1983: Mistrzostwo Polski,
  • 1984: 2. miejsce w I lidze,
  • 1985: Mistrzostwo Polski,
  • 1986: 4. miejsce w I lidze,
  • 1987: 4. miejsce w I lidze,
  • 1988: 3. miejsce w I lidze,
  • 1989: 5. miejsce w I lidze,
  • 1990: 3. miejsce w I lidze,
  • 1991: 9. miejsce w I lidze,
  • 1992: klub wycofany z rozgrywek,
  • 1993-1998: klub w likwidacji,
  • 1999: 10. miejsce w I lidze (spadek),
  • 2000: miejsce w I lidze, brak danych,
  • 2001: 1. miejsce w I lidze (awans),
  • 2002: 7. miejsce w PLH, ćwierćfinał Pucharu Polski,
  • 2003: 8. miejsce w PLH (spadek),
  • 2004: 7. miejsce w I lidze, ćwierćfinał Pucharu Polski,
  • 2005: 1. miejsce w I lidze (awans), runda I Pucharu Polski,
  • 2006: 6. miejsce w PLH, półfinał Pucharu Polski,
  • 2007: 5. miejsce w PLH, runda I Pucharu Polski,
  • 2008: 4. miejsce w PLH, półfinał Pucharu Polski,
  • 2009: 6. miejsce w PLH, runda I Pucharu Polski,
  • 2010: 4. miejsce w PLH, runda I Pucharu Polski,
  • 2011: 8. miejsce w PLH, runda I Pucharu Polski,
  • 2012: 6. miejsce w PLH, runda I Pucharu Polski,
  • 2013: 7. miejsce w PLH, ćwierćfinał Pucharu Polski,
  • 2014: klub wycofany z rozgrywek,
  • 2015: 1. miejsce w I lidze (awans),
  • 2016: 10. miejsce w PHL,
  • 2017: 2. miejsce w I lidze,
  • 2018: 2. miejsce w I lidze,
  • 2019: 9. miejsce w PHL,
  • 2020: 9. miejsce w PHL (uznaniowo),
  • 2021: 9. miejsce w PHL,
  • 2022: 8. miejsce w PHL,
  • 2023: 8. miejsce w PHL.

W ciągu wszystkich tych lat klub przeszedł przez wiele etapów, doświadczając zarówno sukcesów, jak i trudności, a jego historia to fascynujący obraz ewolucji polskiego hokeja na lodzie.

Prezesi

W historii hokeja na lodzie w Zagłębiu Sosnowiec wyróżnia się kilka kluczowych postaci, które pełniły rolę prezesów klubu. Oto lista osób, które wpłynęły na rozwój tego sportu w regionie:

  • 1998-1999: Krzysztof Sobczyński,
  • 1999-2000: Zbigniew Ziegert,
  • 2000-2001: Szczepan Golec,
  • 2001-2002: Janusz Karkusiński (TRH Zagłębie) oraz Mieczysław Grzanka (STH Zagłębie),
  • 2002: Szczepan Golec,
  • 2002-: Adam Bernat,
  • 2023: Adrian Pietrzyk.

Każda z tych osób miała swoje unikalne osiągnięcia oraz wyzwania, które wpływały na rozwój hokeja w Sosnowcu. Ich zaangażowanie oraz pasja do sportu są nieodłącznym elementem lokalnej społeczności hokejowej.

Szkoleniowcy

W kontekście szkoleniowców, istotne jest podkreślenie, że temat ten obejmuje grupę specjalistów, którzy są odpowiedzialni za rozwój umiejętności hokeistów drużyny Zagłębia Sosnowiec. W skład tej kategorii wchodzą doświadczone jednostki, które poświęcają swój czas i wiedzę na rzecz podnoszenia poziomu gry zawodników.

Trenerzy odgrywają kluczową rolę w każdej drużynie hokejowej, a ich praca wpływa na wyniki osiągane przez zespół. Odpowiednie planowanie treningów, indywidualne podejście do zawodników oraz umiejętność motywowania drużyny to tylko niektóre z umiejętności, którymi powinni się wykazać.

Kadra w sezonie 2024/2025

W sezonie 2024/2025 kadra Zagłębia Sosnowiec w hokeju na lodzie składa się z różnych utalentowanych zawodników, którzy mają na celu osiągnięcie sukcesów na lodowisku.

W skład drużyny wchodzą:

Bramkarze:

  • Gabriel Kaczkowski
  • Patrik Spěšný
  • Mikołaj Szczepkowski

Obrońcy:

  • Witalij Andrejkiw
  • Marek Charvát
  • Michał Kotlorz – kapitan
  • Oskar Krawczyk
  • Michał Naróg
  • Jakub Šaur
  • Matthew Sozanski
  • Olaf Włodara
_

Napastnicy:

  • Michał Bernacki
  • Nikita Bucenko
  • Piotr Ciepielewski
  • Mirko Đumić
  • Eric Kaczyński
  • Arkadiusz Karasiński
  • Illa Korenczuk
  • Patryk Krężołek
  • Aleks Menc
  • Dominik Nahunko
  • Radosław Sawicki
  • Jan Sołtys
  • Roman Szturc
  • Damian Tyczyński
  • Jesperi Viikilä

Przypisy

  1. EC Będzin sponsorem hokejowego Zagłębia [online], Kurier Miejski, 03.04.2024 r. [dostęp 03.04.2024 r.]
  2. Kamil Przegendza: Rozpoczynamy od pomagania, inauguracja nowego Stadionu Zimowego w Sosnowcu. hokej.net, 16.06.2023 r. [dostęp 17.06.2023 r.]
  3. Mikołaj Hoder: Pietrzyk prezesem Zagłębia. Nowa hokejowa spółka rozpoczęła działalność. hokej.net, 16.06.2023 r. [dostęp 17.06.2023 r.]
  4. Grzegorz Klich zrezygnował. zaglebie.eu, 02.02.2023 r. [dostęp 02.02.2023 r.]
  5. Piotr Sarnik trenerem Zagłębia. zaglebie.eu, 08.02.2023 r. [dostęp 02.02.2023 r.]
  6. Radosław Kozłowski: Zmiana prezesa w Zagłębiu! Girek złożył rezygnację. hokej.net, 23.11.2022 r. [dostęp 24.11.2022 r.]
  7. ŁP: MHL: Ostateczne rozstrzygnięcia. hokej.net, 22.01.2021 r. [dostęp 07.03.2021 r.]
  8. Młodzieżowa Hokej Liga zakończyła sezon. hokej.net, 27.01.2020 r. [dostęp 02.06.2020 r.]
  9. MHL: Rezerwy Zagłębia wygrywają ligę. Zgarniają 30 tys. zł. hokej.net, 19.01.2020 r. [dostęp 02.06.2020 r.]
  10. Wojciech Todur: Zagłębie Sosnowiec gotowe do walki o ekstraligę. Kolejna zmiana trenera. sosnowiec.wyborcza.pl, 29.09.2017 r. [dostęp 01.10.2017 r.]
  11. Naprzód Janów awansował do PHL!. hokej.net, 12.03.2017 r. [dostęp 13.03.2017 r.]
  12. Hokej.net - Adam Proń nowym prezesem Zagłębia [online], www.hokej.net [dostęp 27.11.2017 r.]
  13. Hokej.net - Nowy prezes Zagłębia [online], www.hokej.net [dostęp 27.11.2017 r.]
  14. Marcin Fall odwołany z funkcji prezesa Zagłębia Sosnowiec - WP SportoweFakty [online], www.sportowefakty.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
  15. KrzysztofK. Polaczkiewicz KrzysztofK., Hokejowe Zagłębie wraca do ekstraligi!, „Kurier Miejski” (4/400), Sosnowiec: Sosnowiecka Korporacja Wydawnicza „SCW” Sp.z o.o., 04.2015 r., s. 11, ISSN 1232-7395 [dostęp 17.10.2024 r.]
  16. Zagłębie Sosnowiec. www.5-games.ru. [dostęp 07.01.2016 r.]
  17. Proces licencyjny zakończony. pzhl.org.pl, 13.08.2016 r. [dostęp 01.09.2016 r.]
  18. Kolejne zmiany w Zagłębiu. hokej.zaglebie.sosnowiec.pl, 21.01.2016 r. [dostęp 21.01.2016 r.]
  19. Zmiana na ławce trenerskiej Zagłębia. hokej.net, 31.12.2015 r. [dostęp 21.01.2016 r.]
  20. A jednak Katowice!. hokej.net, 06.08.2015 r. [dostęp 07.08.2015 r.]
  21. Miejsca w klasyfikacji zostały przyznane w sposób uznaniowy po tym jak rozgrywki w tej edycji ligowej zostały przerwane i nieukończone z powodu pandemii COVID-19.

Oceń: Zagłębie Sosnowiec (hokej na lodzie)

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:7