Jacek Józef Starzewski, urodzony 1 marca 1941 roku w Sosnowcu, to wybitny przedstawiciel polskiej medycyny. Jest uznawany za chirurga oraz proktologa, mającego znaczący wkład w rozwój tych dziedzin.
W swoim dorobku ma także osiągnięcia naukowe oraz pedagogiczne, pełniąc rolę nauczyciela akademickiego oraz profesora nauk medycznych. Jego praca łączy praktykę medyczną z działalnością badawczą, co czyni go autorytetem w swojej specjalizacji.
Życiorys
Jacek Starzewski uzyskał dyplom lekarza w 1963 roku po ukończeniu studiów medycznych na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Już podczas nauki rozpoczął pracę w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Topograficznej, która była kierowana przez prof. Stanisława Kohmanna. Po zakończeniu studiów, dołączył do II Kliniki Chirurgii Ogólnej, gdzie pod kierownictwem prof. Józefa Gasińskiego, a później Czesława Sadlińskiego, rozwijał swoją karierę jako asystent, starszy asystent, a w końcu adiunkt. W tym czasie zdobył specjalizacje I i II stopnia z chirurgii ogólnej oraz I stopnia z anestezjologii.
W 1976 roku podjął się roli ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu nr 1 w Sosnowcu (znanym obecnie jako Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o.), tworząc jeden z największych ośrodków tyreologicznych w Polsce. Pracował tam aż do 1997 roku, kiedy to objął kierownictwo w Oddziale Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Górniczym w Sosnowcu, który obecnie funkcjonuje jako Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.
W 1971 roku obronił dysertację „Zewnętrzne przetoki jelitowe. Ocena postępowania w materiale II Kliniki Chirurgicznej Śląskiej Akademii Medycznej”, co pozwoliło mu zdobyć stopień doktora nauk medycznych. Decyzją Rady Wydziału Lekarskiego w Zabrzu w 1983 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie kolokwium habilitacyjnego oraz rozprawy „Zespolenie tętnicy krezkowej górnej z prawą tętnicą nerkową w ostrym doświadczalnym niedokrwieniu jelit”. Natomiast tytuł profesora otrzymał w 1996 roku.
Od 1993 roku był pracownikiem Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie zajmował stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej na Wydziale Farmaceutycznym, a w latach 2000-2006 pełnił funkcję Kierownika Katedry i Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Koloproktologicznej na Wydziale Lekarskim w Katowicach. Jest obecnie rektorem Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach.
W latach 1997–2015 pełnił rolę konsultanta wojewódzkiego w zakresie chirurgii ogólnej. Był także promotorem oraz recenzentem licznych prac magisterskich i doktorskich, a także kierownikiem specjalizacji dla wielu chirurgów na Śląsku. Jacek Starzewski jest autorem i współautorem rozmaitych prac naukowych z zakresu chirurgii, anestezjologii oraz medycyny ratunkowej. Opracował innowacyjne techniki operacyjne takie jak uproszczony dostęp w splenektomii, rewaskularyzacja jelit, czy też unikalny schemat hiperfrakcjonowanej terapii przedoperacyjnej w raku odbytnicy we współpracy z Instytutem Onkologii w Gliwicach.
Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, należąc m.in. do Towarzystwa Chirurgów Polskich, w którym pełnił funkcję sekretarza (1972-1976) oraz przewodniczącego Oddziału Śląskiego (2001-2005) i członka Zarządu Głównego. Zasiadał również w Polskim Towarzystwie Lekarskim jako przewodniczący Koła w Sosnowcu i przewodniczący Zarządu Regionu. Pełnił także rolę zastępcy redaktora naczelnego „Wiadomości Lekarskich”.
Jacek Starzewski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym: Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Złotego oraz Srebrnego Krzyża Zasługi, a także odznaki „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” i medalu „Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie”.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Maciej Hamankiewicz | Tadeusz Dorobisz | Lidia Babiuch | Tomasz Zieliński (kardiolog) | Edmund Mikołajczyk | Witold Zahorski | Barbara Jarząb | Natalia Pawlas | Grażyna Kostka | Władysław Nasiłowski | Ernest KucharOceń: Jacek Starzewski