Władysław Wojciech Nasiłowski, znany również pod pseudonimami Spytek oraz Adalbertus, to postać, która na stałe zapisała się w historii Polski. Urodził się 8 kwietnia 1925 roku w Sosnowcu, a jego życie zakończyło się 8 sierpnia 2022 roku w Katowicach.
Był wybitnym lekarzem, posiadającym tytuł profesora doktora habilitowanego nauk medycznych. Jego specjalizacją była anatomia patologiczna oraz medycyna sądowa, w których obszarach zyskał uznanie jako ekspert.
Oprócz swojej kariery akademickiej, Nasiłowski był również żołnierzem Armii Krajowej, co jeszcze bardziej podkreśla jego wkład w historię Polski i jej walki o niepodległość.
Życiorys
„Władysław Nasiłowski przyszedł na świat 8 kwietnia 1925 roku w Sosnowcu. Jego ojciec, Antoni Nasiłowski (1890–1978), był nie tylko lekarzem pediatrą, ale także aktywnym działaczem społecznym, natomiast jego matka, Maria z domu Grzeszak, posiadała zawód nauczycielki i pochodziła z Warszawy. W rodzinie Nasiłowskich znajdował się także jego brat, Wiesław (1920–1982), chirurg, który stał się pionierem kombustiologii w Polsce oraz profesorem w Instytucie Hematologii w Warszawie. Innym bratem był Mieczysław, który niestety zmarł podczas drugiej wojny światowej (1922–1943).
Podstawowe oraz średnie wykształcenie zdobywał w Sosnowcu, a naukę w gimnazjum im. S. Staszica kontynuował od 1941 do 1943 roku, korzystając z tajnych kompletów. Już w czasach szkolnych aktywnie uczestniczył w harcerstwie. W okresie wojennej okupacji, uzyskał zgodę na pomoc w gabinecie swojego ojca, przez co zdobył doświadczenie jako tłumacz, laborant, a także organizator pomocy żywnościowej dla dzieci oraz osoba wykonująca zabiegi pielęgniarskie.
W roku 1943 wstąpił do II Batalionu III Kompanii V Drużyny Gwardii Ludowej PPS – WRN, która w kolejnych miesiącach przekształciła się w struktury Armii Krajowej. Po zakończeniu działań wojennych, w marcu 1945 roku przeszedł krótki kurs uzupełniający, przystępując do egzaminu maturalnego, a już w kwietniu 1945 roku zabrał się za studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, które zakończył w 1950 roku na Akademii Medycznej w Poznaniu.
Rok przed ukończeniem studiów, w maju 1949 roku, rozpoczął pracę w Zakładzie Anatomii Patologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Rokietnicy, gdzie miał zaszczyt pracować pod przewodnictwem profesor Witolda Niepołomskiego. Po ukończeniu studiów, już w 1950 roku, zaangażował się w zajęcia dydaktyczne z patomorfologii. W 1952 roku uzyskał stopień doktora na Śląskiej Akademii Medycznej oraz pierwszy stopień specjalizacji z anatomii patologicznej.
Rok później przeszedł do Zakładu Medycyny Sądowej jako adiunkt, gdzie prowadził wykłady z medycyny sądowej, w tym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Mimo możliwości dołączenia do grona chirurgów, zdecydował, że jego wrażliwość nie jest przystosowana do tego zawodu, stąd wybór na medycynę sądową – „pracę po drugiej stronie”, która miała na celu „poznawanie prawdy i wymierzanie sprawiedliwości”. W 1953 roku zainicjował organizację Poradni Przeciwalkoholowej w Zabrzu i kierował nią do 1985 roku. Równocześnie przez 15 lat nauczał etyki lekarskiej, zarówno lekarzy, jak i prawników.
W 1954 roku uzyskał pierwszy stopień specjalizacji z medycyny sądowej, a cztery lata później krok ten powtórzył, zdobywając już drugi stopień. W latach 1959-1960 odbył czteromiesięczny staż naukowy w Instytucie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wiedeńskiego. W dniu 1 grudnia 1965 roku Śląska Akademia Medyczna przyznała mu habilitację oraz doceniono w jego pracy badawczej dotyczącej rozkładu alkoholu w organizmie człowieka, co zaowocowało habilitacją oraz pełnoprawnym tytułem docenta w 1967 roku. W 1974 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 roku tytuł profesora. W roku 1991 został profesorem zwyczajnym.
Od 1975 roku objął stanowisko kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jako aktywny uczestnik wydarzeń 1980 roku współtworzył struktury „Solidarności” na macierzystej uczelni, a także brał udział w opracowywaniu aktów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego. W 1980 roku był jednym z profesorów, którzy podjęli uchwałę o odwołaniu rektora oraz rozwiązaniu senatu. Niedługo potem zdobył fotel dziekana Wydziału Lekarskiego w pierwszych demokratycznych wyborach uczelni, jednakże podał się do dymisji w proteście przeciwko represjom po wprowadzeniu stanu wojennego w kwietniu 1982 roku, co wiązało się z szykanami wobec niego. W 1983 roku podpisał petycję wraz z 51 innymi osobami ze świata nauki i kultury, która wzywała władze do uwolnienia więźniów politycznych, a jego działania były nieustannie inwigilowane. W 1984 roku osobiście przegrał wybory na rektora Śląskiej Akademii Medycznej różnicą jednego głosu.
Jego prace badawcze koncentrowały się na problematyce urazów głowy, toksykologii alkoholu, zatruć lekami (szczególnie u dzieci), a także na zjawiskach narkomanii oraz odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Stworzył około 140 publikacji naukowych, a także napisał kilka podręczników oraz monografii.
Oprócz zaangażowania w medycynę, od początku aktywnie uczestniczył w życiu samorządu lekarskiego, pełniąc funkcje takie jak przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego II kadencji, członek Naczelnej Izby Lekarskiej, a także Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach. W latach 1977-1990 był również specjalistą wojewódzkim ds. medycyny sądowej w województwie katowickim, a dawniej w bielskim oddziale od 1977 do 1979 roku. W okresie 1991-1994 pełnił rolę przewodniczącego Krajowego Zespołu Specjalistycznego ds. Medycyny Sądowej.
Po przejściu na emeryturę w 1995 roku, Władysław Nasiłowski kontynuował współpracę z uczelnią. Zmarł 8 sierpnia 2022 roku w wieku 97 lat i został pochowany na cmentarzu parafii św. Tomasza w Będzinie.
Odznaczenia i wyróżnienia
Władysław Nasiłowski jest osobą, która została wyróżniona wieloma prestiżowymi odznaczeniami za swoją działalność w dziedzinie medycyny i edukacji. Wśród najważniejszych nagród znaleły się:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Krzyż Walecznych,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Medal Wojska,
- Meritus pro Medicis Naczelnej Rady Lekarskiej,
- Wawrzyn Lekarski.
W roku 1967 był jednym z laureatów zespołowej nagrody MZiOS, a także wielokrotnie otrzymywał nagrody naukowe oraz dydaktyczne przyznawane przez rektora Śląskiej Akademii Medycznej.
W 2011 roku nadano mu tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dwa lata później, w 2013, otrzymał Złote Pióro, co jest uznaniem dla lekarzy publikujących swoje prace w miesięczniku „Pro medico”. W roku 2016 odznaczono go odznaką Adwokatura Zasłużonym, a w 2017 r. uhonorowano go tytułem Zasłużony Nauczyciel Lekarzy.
Ostatnim wyróżnieniem, które otrzymał, była Nagroda Lux ex Silesia w 2019 roku, co stanowi kolejny dowód na jego znaczący wkład w rozwój medycyny i edukacji w Polsce.
Przypisy
- Rejestr Spadkowy [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 04.11.2023 r.]
- Katowice. Zmarł anatomopatolog prof. Władysław Nasiłowski [online], katowice.gosc.pl, 10.08.2022 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
- JudytaJ. Watoła, Nie żyje prof. Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej. Zmarł w wieku 97 lat [online], katowice.wyborcza.pl, 09.08.2022 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
- Zmarł prof. Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej. Miał 97 lat [online], rynekzdrowia.pl [dostęp 10.08.2022 r.]
- Zmarł prof. Nasiłowski, sława medycyny sądowej [online], Naczelna Rada Adwokacka – Warszawa [dostęp 10.08.2022 r.]
- śp. prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Nasiłowski – Śląska Izba Lekarska [online], izba-lekarska.org.pl [dostęp 10.08.2022 r.]
- prof. Władysław Nasiłowski | IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica [online] [dostęp 10.08.2022 r.]
- Profesor Władysław Wojciech Nasiłowski (w 70-tą rocznicę urodzin), „ARCHIWUM MEDYCYNY SĄDOWEJ I KRYMINOLOGII”, XLV (3–4), 1995 r. s. 227–235, ISSN 0324-8267
- KrzysztofK. Brożek, Profesor Władysław Nasiłowski, „ARCHIWUM MEDYCYNY SĄDOWEJ I KRYMINOLOGII”, LXI (1), 2011 r. s. 8–15, ISSN 0324-8267
- LidiaL. Becela, Kto jest kim w polskiej medycynie. Informator biograficzny, wyd. 1, Warszawa: Interpress, 1987 r. ISBN 83-223-2339-5, OCLC 19363162
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Ernest Kuchar | Jacek Starzewski | Maciej Hamankiewicz | Tadeusz Dorobisz | Lidia Babiuch | Tomasz Zieliński (kardiolog) | Edmund Mikołajczyk | Witold Zahorski | Barbara Jarząb | Natalia Pawlas | Grażyna KostkaOceń: Władysław Nasiłowski