Stadion im. Jana Ciszewskiego w Sosnowcu to nie tylko obiekt sportowy, ale również miejsce o bogatej historii, sięgającej roku 1926, kiedy to został uroczyście otwarty. To obiekt, który pomieści do 700 widzów i jest domem dla drużyn piłkarskich, w tym klubu Czarni Sosnowiec, który swoją siedzibę ma właśnie na tym stadionie. Imię Jana Ciszewskiego, znanego komentatora sportowego pochodzącego z tego miasta, przyznano mu na cześć jego osiągnięć w świecie sportu.
Warto dodać, że w 1931 roku stadion stał się również areną dla piłkarzy Unii Sosnowiec, znanej dziś jako Zagłębie Sosnowiec. W historii obiektu zapisane są również tragiczne wydarzenia, takie jak zamieszki, które miały miejsce we wrześniu 1947 roku po meczu drużyny gospodarzy, wówczas grającej jako RKU Sosnowiec, z AKS-em Chorzów. Te tragiczne incydenty, w których uczestniczyło wielu widzów, doprowadziły do licznych obrażeń oraz kilku zgonów. Jednakże, stadion zapisał się również w pamięci jako miejsce pojednania, gdzie dwa lata później zmierzyły się te same drużyny, kończąc mecz wynikiem 2:2.
Drużyna gospodarzy, znana jako Stal Sosnowiec, zadebiutowała w I lidze w 1955 roku. W swoim debiutanckim sezonie, zespół niemal zdobył tytuł mistrza Polski. W dramatycznym finale, rozegranym 20 listopada, Stal potrzebowała tylko zwycięstwa w meczu z CWKS Warszawa, aby zdobyć mistrzowski tytuł. Mimo wczesnego prowadzenia, ostatecznie mecz zakończył się remisem, a tym samym tytuł przypadł stołecznej drużynie.
W kolejnych latach Stal przeniosła się do nowo wybudowanego Stadionu Ludowego oddanego do użytku 21 października 1956 roku, aczkolwiek drużyna czasami wracała na swoje historyczne boisko. Wówczas stadion otaczały trybuny usypane na wałach ziemnych, które mogły pomieścić nawet 20 000 osób. Ta przestrzeń służyła nie tylko piłce nożnej – odbywały się tam również mecze hokeja na trawie.
W 1975 roku na stadionie zagościli piłkarze Czarnych Sosnowiec, którzy przenieśli się tam po likwidacji swojego poprzedniego obiektu przy stacji kolejowej Sosnowiec Południowy. Warto zaznaczyć, że zespół ten już wcześniej posiadał sekcję piłki nożnej kobiet, która w latach 1980–2000 zdobyła aż 12 tytułów mistrzyń kraju, co czyni ją najbardziej utytułowaną drużyną w Polsce.
Przypisy
- Stadion im. Jana Ciszewskiego. arenysportowe.eu. [dostęp 05.12.2019 r.]
- Stadion Ludowy w Sosnowcu. arenysportowe.eu. [dostęp 05.12.2019 r.]
- O nas. www.czarnisosnowiec.eu. [dostęp 05.12.2019 r.]
- Zbigniew Dutkowski. STAL – CWKS 1:1 (1:1). „Trybuna Robotnicza”. nr 277 (3693), s. 4, 21.11.1955 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty sportowe":
Stadion Zimowy w Sosnowcu | Wake Zone Stawiki | Zagłębiowski Park Sportowy (stadion) | Arena Sosnowiec | Hala widowiskowo-sportowa przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu | Stadion AKS-u Niwka Sosnowiec | Stok Narciarski Środula | Zagłębiowski Park Sportowy | Stadion LudowyOceń: Stadion im. Jana Ciszewskiego w Sosnowcu