Maksymilian Nawara


Maksymilian Nawara, właściwie Robert Nawara, to postać o niezwykłym dorobku, znana nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Urodził się 10 marca 1979 roku w Sosnowcu, gdzie rozpoczynał swoją drogę duchową. Jako benedyktyn zdobył uznanie dzięki swojej głębokiej jakie i tożsamości religijnej, a także wiedzy teologicznej.

Jest publicystą oraz doktorem teologii patrystycznej, co czyni go ekspertem w dziedzinie wczesnochrześcijańskiej myśli teologicznej. Jego zaangażowanie w Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej, który prowadzi w klasztorze benedyktynów w Lubiniu, świadczy o jego pasji do szerzenia medytacji i kontemplacji w życiu duchowym.

Od 2018 roku pełni zaszczytną funkcję opata, będąc dla wielu wzorem do naśladowania. Co więcej, jako prezes benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, aktywnie wspiera dialog międzyreligijny, dążąc do budowania mostów zrozumienia między różnymi tradycjami.

Życiorys

Maksymilian Nawara urodził się i wychował w Będzinie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego. W młodości był związany z parafią pw. św. Katarzyny oraz z bł. Honorata Koźmińskiego. Jako młody człowiek angażował się również w ruch harcerski. Na początku nie przywiązywał dużej wagi do zagadnień religijnych, jednak okres nauki w szkole średniej stał się dla niego czasem stopniowego nawrócenia.

Po ukończeniu matury w 1998 roku, zdecydował się wstąpić do klasztoru benedyktynów w Lubiniu. Nowicjat rozpoczął w grudniu 1998, a swój pierwszy akt profesji monastycznej złożył 11 lipca 2000 roku. Ceremonia uroczystych ślubów miała miejsce 7 września 2003 roku. W latach 2002-2008 kontynuował edukację w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Poznaniu. W 2007 roku otrzymał święcenia diakonatu, a 18 maja 2008 roku – święcenia prezbiteriatu.

W 2006 roku objął odpowiedzialność za prowadzenie Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze benedyktynów w Lubiniu, następując po o. Janie Berezie. Przez następne lata, od 2008 do 2018, pełnił obowiązki mistrza nowicjatu oraz postulatu, a także od 30 października 2012 roku do 2018 roku był podprzeorem opactwa w Lubiniu.

W 2015 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Bogdana Częsza na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Praca dotyczyła teologii patrystycznej i nosiła tytuł „Teologiczna interpretacja raju w dziełach świętego Efrema Syryjczyka i jej aplikacja w liturgicznych hymnach Kościołów tradycji syryjskich w Indiach”.

Od 2004 roku należał do kapituł generalnych Kongregacji Zwiastowania, gdzie reprezentował lubińską wspólnotę jako delegat. W 2012 roku przyjęto go jako czwartego asystenta o. Ansgara Schmidta, który był wówczas opatem prezesem Kongregacji Zwiastowania. Istotnym momentem w jego karierze miało miejsce 9 września 2018 roku, kiedy podczas kapituły generalnej w opactwie św. Scholastyki w Subiaco, o. Maksymilian Nawara został wybrany na nowego opata prezesa Kongregacji Zwiastowania.

O. Nawara przez około 10 lat był aktywnym członkiem grupy „Christophoros”, skupiającej wspólnoty z różnych wyznań chrześcijańskich. Jego szczególne zaangażowanie dotyczy również dialogu międzyreligijnego, w którym mocno skoncentrował się na buddyzmie zen tradycji sōtō. W ramach swoich zainteresowań uczył się języka syryjskiego i wielokrotnie odwiedzał Indie.

Publikacje książkowe o. Maksymiliana Nawary

W zakresie twórczości o. Maksymiliana Nawary możemy odnaleźć szereg publikacji, które wnoszą istotny wkład w dziedzinę medytacji i duchowości chrześcijańskiej. Oto niektóre z nich:

  • – (współautor Janem Berezą) Medytacja z ojcem Serafinem (Poznań 2012, W drodze, ISBN 978-83-7033-795-7),
  • – (współautor Dariusz Hybel) Słuchaj, medytacja jest… Z o. Janem Berezą rozmowa post mortem (Lubiń 2016, Opactwo Benedyktynów, zob. fragment),
  • Oddychać Imieniem. O medytacji chrześcijańskiej (Poznań 2017, W drodze, ISBN 978-83-7906-103-7),
  • Istnieje potrzeba modlitwy głębi (Joanna Bielska-Krawczyk: rozmowa z ojcem Maksymilianem Nawarą – benedyktynem, opiekunem Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu) [w:] Wiara w czasach niewiary. Rozmowy o współczesnej religijności, pod red. Joanny Bielskiej-Krawczyk (Kraków 2017, Znak, ISBN 978-83-240-4961-5),
  • – (współautor Dariusz Hybel) Medytacja Droga Miłującej Obecności (Lubiń 2019, Opactwo Benedyktynów, ISBN 978-83-952239-2-1, zob. fragment).

Te publikacje ukazują głęboką refleksję nad duchowością oraz praktykami medytacyjnymi, przyczyniając się do popularyzacji tańszej sztuki modlitwy i wewnętrznego wyciszenia w codziennym życiu.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Włodzimierz Sedlak | Wilhelm Szymbor | Mirosław Wola | Grzegorz Augustynik | Bogdan Dziwosz | Tomasz Wola | Marianna Dmochowska

Oceń: Maksymilian Nawara

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:13