Pałac Oskara Schöna w Sosnowcu


W położonym w Sosnowcu, Nowy Pałac Oskara Schöna stanowi imponującą część lokalnej architektury i historii. Jest to jedna z dwóch rezydencji rodziny Schönów, której korzenie sięgają przeszłości tego regionu.

Pałac, zwany również Pałacem Schöna, został wzniesiony we wsi Kuźnica, która, jak pokazują dzieje, stała się częścią współczesnego Sosnowca. Położony jest na lewym brzegu malowniczej Czarnej Przemszy i sąsiaduje z miejscowościami, takimi jak Ostra Górka oraz Sielec.

Warto zaznaczyć, że ten cenny zabytek nie tylko emanuje pięknem architektury, ale również jest świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Historia

Pałac Oskara Schöna, wzniesiony w latach 1900–1903, jest doskonałym przykładem stylu eklektycznego. Jego budowa odbyła się na zlecenie Oskara Schöna, który zakupił działkę w 1885 roku od hrabiego Mortimer-Tschirschky’ego. Budowla ta usytuowana jest nad rzeką Czarną Przemszą, co dodaje jej urokliwości i wartości historycznej.

W tragicznych okolicznościach, pierwotny właściciel pałacu zginął podczas rewolucji w 1905 roku, co spowodowało, że budynek stał się domem dla jego bliskich, Franza i Emmy Schön. W kolejnych latach, w okresie I powstania śląskiego w 1919 roku, pałac pełnił rolę siedziby dowództwa, które organizowało obronę plebiscytu. Powstanie to przygotowywało grunt do III powstania śląskiego, które miało miejsce w 1921 roku.

Losy pałacu znacząco się zmieniły w wyniku pożaru przędzalni w 1907 roku oraz skutków I wojny światowej, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji finansowej rodziny Schön. W efekcie, wkrótce pałac został wydzierżawiony na potrzeby sądu, co miało miejsce w 1923 roku. Okres II wojny światowej przyniósł zmiany, gdyż w owych czasach w budynku mieściło się Deutsches Haus, natomiast po 1945 roku obiekt ponownie zajął się funkcją sądową.

Architektura

Pałac Oskara Schöna w Sosnowcu jest przykładem eklektycznej architektury, w której dominują neogotyckie elementy. Jego charakterystyczna wieża, utrzymana w stylu angielskiego gotyku, wyróżnia budowlę na tle otoczenia. Warto zauważyć, że w bryle pałacu można dostrzec również akcenty neoromańskie, neorenesansowe, neobarokowe oraz secesyjne, co czyni go jeszcze bardziej unikalnym.

W części północno-wschodniej budynku znajdowała się niegdyś przeszklona oranżeria, która w czasie przekształceń pałacu na potrzeby sądownictwa została zamieniona na biura, poprzez dodanie dachu. Zmiany te wpłynęły na pierwotną funkcjonalność tego miejsca, jednak pozostawiają wciąż ślady jego historycznego przeznaczenia.

Wnętrze pałacu przyciąga wzrok dzięki bogatym elementom zdobniczym, typowym dla minionej epoki. Centralnym punktem jest hall, z imponującą klatką schodową, która prowadzi gości na pierwsze piętro. Zwłaszcza dwukondygnacyjna sala balowa, z dekoracjami nawiązującymi do wzorów z XVIII wieku, zachwyca swoim stylem i elegancją. Romantyzmu dodają ukryte w ścianach spiralne schody oraz tajemnicze przejścia, które świadczą o bogatej historii rezydencji Schönów.

Początkowo pałac otaczał rozległy ogród parkowy z malowniczymi skałami, który po przebudowie centrum oraz po II wojnie światowej został w znacznym stopniu zubożony. Mimo to, wciąż zachował się jako teren zielony, przylegający do rzeki Czarnej Przemszy.

Pałac Oskara Schöna, wraz z otaczającym go ogrodem, został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod numerem rej. 1370/88 z dnia 10.02.1988 roku, co potwierdza jego znaczenie w dziedzictwie kulturowym regionu.

Przypisy

  1. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 27.11.2023 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 02.12.2023 r.]
  2. Kuźnica [online], Sosnowiec Wikia [dostęp 21.12.2023 r.]
  3. a b Sosnowiec - Sąd Rejonowy - stare zdjęcia, mapa [online], sosnowiec.fotopolska.eu [dostęp 14.01.2020 r.]
  4. a b c Rodzina Schönów wpisana w historię Sosnowca. Co pozostawili po sobie znani włókiennicy?, „Twoje Zagłębie”, 06.01.2016 r. [dostęp 27.06.2017 r.]
  5. a b Pałac Schönów w Sosnowcu Sielcu [online], www.zabytkitechniki.pl [dostęp 27.06.2017 r.]
  6. a b TOS, Sosnowiec: Sąd Rejonowy opuści Pałac Oskara Schoena dopiero w 2017 roku, „sosnowiec.naszemiasto.pl”, 04.01.2013 r. [dostęp 27.06.2017 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":

Pałac Dietla | Pałac Ernsta Schöna w Sosnowcu | Pałac Wilhelma

Oceń: Pałac Oskara Schöna w Sosnowcu

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:21