Dębowa Góra (Sosnowiec)


Dębowa Góra stanowi serce i historyczny rdzeń Sosnowca, będąc dzielnicą o bogatym dziedzictwie kulturowym. Graniczy ona od północy z Sielcem, zaś od wschodu z Dańdówką oraz Niwką. Od południa sąsiaduje z Modrzejowem, natomiast od zachodu z Radochą oraz ze Śródmieściem, które w rzeczywistości jest historyczną Ostrą Górką. Granicę dzielnicy wyznacza przepływająca obok rzeka Czarna Przemsza.

Dębowa Góra, przecinana torowiskiem historycznej Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej, nie posiada jednak na swoim terenie żadnej stacji kolejowej. Jest to miejsce, w którym wyodrębniają się różne obszary, takie jak:

  • Kolonia Staszic,
  • Kolonia Ludmiła,
  • Ludwik,
  • os. Nowa Wanda.

Historia

Historia Dębowej Góry sięga lat 50-tych XIX wieku, kiedy to w 1850 roku zainaugurowano działalność kopalni „Hrabia Fryderyk”. W ciągu kolejnych lat powstały liczne inne kopalnie, które miały ogromne znaczenie dla rozwoju regionu.

W 1863 roku powstały kopalnie „Ludmiła” oraz „Graf Andreas”, które wprowadziły nowe możliwości wydobywcze. Kolejny kamień milowy nastąpił w 1880 roku wraz z otwarciem kopalni „Joanna Fryderyka”. Już rok później, w 1881 roku, ruszyła także „Fabryka Lin i Drutu”. To właśnie w tym czasie region był świadkiem intensywnej urbanizacji i industrializacji.

Jednak szybki rozwój wiązał się również z problemami. W tym samym roku 1881 doszło do zatopienia kopalni „Ludmiła” oraz sąsiadującej z nią „Hrabia Fryderyk”. Zaledwie dwa lata później, w 1883 roku, huta „Puszkin” rozpoczęła swoją produkcję. Dalsze zmiany miały miejsce w 1892 roku, kiedy to zlikwidowano kopalnię „Graf Andreas”.

W 1915 roku doszło do przyłączenia wsi do Sosnowca, co miało znaczący wpływ na dalszy rozwój Dębowej Góry. W 1922 roku nastąpiło zamknięcie kopalni „Joanna Fryderyka”, znanej wówczas jako „Dzienna 1”.

Rok 1934 przyniósł kolejne istotne zmiany w komunikacji, kiedy uruchomiono pierwsze połączenie tramwajowe na trasie SielecMilowice. W 1938 roku, 1 sierpnia, zainaugurowano pierwsze połączenie autobusowe na trasie Śródmieście Sosnowca – Mysłowice, co jeszcze bardziej ułatwiło mieszkańcom codzienne życie.

W 1972 roku w Dębowej Górze powstał nowy kompleks Zakładów Dziewiarskich „Wanda”, znacząco wpływając na lokalną gospodarkę. W 1982 roku erygowano parafię św. Franciszka z Asyżu, a pięć lat później, w 1987 roku, abp Stanisław Nowak poświęcił nowy kościół.

W 1993 roku na terenie pokopalnianego przedszkola przy ul. Mikołajczyka 55 utworzono warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzone przez Fundację im. Brata Alberta. To wydarzenie także przyniosło znaczące zmiany w społecznej strukturze Dębowej Góry.

Przypisy

  1. Strona główna - ZUS [online], zus.pl [dostęp 21.12.2023 r.]
  2. Sosnowiec / Fundacja Św. Brata Alberta [online], albert.krakow.pl [dostęp 27.09.2022 r.]
  3. Historia parafii [online], www.franciszek.sosnowiec.pl [dostęp 27.09.2022 r.]
  4. Sosnowiec - Zakłady Dziewiarskie "Wanda" - Strażnicy Czasu [online], www.straznicyczasu.pl [dostęp 27.09.2022 r.]
  5. Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 2: Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Rybnicka, Ziemia Wodzisławska, Łódź 2023 r., s. 43.
  6. AdrianA. Krzemień, „Górnictwo węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945 – 1949”, Katowice 2007 r., s. 18.

Oceń: Dębowa Góra (Sosnowiec)

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:24