Pałac Ernsta Schöna w Sosnowcu


Pałac Schönów, położony przy ulicy Chemicznej, to wspaniały przykład neobarokowej architektury miejskiej w Sosnowcu. Nazywany jest czasem „pałacem ojca” lub „pałacem głównym”, co podkreśla jego znaczenie w historii tego miejsca. Jako jeden z kluczowych elementów Zespołu Parkowo-Pałacowego Schöna, stanowi ważny punkt turystyczny oraz kulturowy regionu.

Jego architektura, bogate zdobienia oraz otoczenie pełne zieleni przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, oferując wyjątkową atmosferę oraz możliwość obcowania z historią i sztuką.

Opis

„Zachwycający, reprezentacyjny pałac z 1885 roku jest niegdyś własnością zamożnej rodziny Schönów i został wzniesiony przez Ernsta Schöna. Usytuowany jest w malowniczym otoczeniu parku, który zdobi ten wspaniały budynek, wzdłuż północnego końca przędzalni czesankowej.

Znajduje się na styku dzielnic Pogoń oraz Śródula, nad lewym brzegiem rzeki Czarna Przemsza.

Obecnie we wnętrzu pałacu znajdują się:

  • Muzeum w Sosnowcu (działające od 1985 roku),
  • sala reprezentacyjna Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu (otwarta w 1991 roku),
  • restauracja (działająca od 1998 roku),
  • galeria oraz kawiarnia: Trójkąt w Kole.

Architektura

Pałac Ernsta Schöna w Sosnowcu to obiekt o niepowtarzalnej architekturze, który wyjątkowo wpisuje się w stylistykę neobarokową. Jego oryginalny kształt, oparty na planie czworoboku, wzbogacony jest o baszty w trzech narożnikach, co nadaje mu niecodzienny charakter.

Budowla ta posiada cztery kondygnacje, a całość wieńczy elegancki dach mansardowy, natomiast cebulaste hełmy baszt w doskonały sposób dopełniają całości. Fasady pałacu są niezwykle efektowne – wyróżniają się tarasami, które są podtrzymywane przez barokowe kolumny wykonane z piaskowca. To jednak nie wszystko, co rzuca się w oczy; przyziemie pokryte jest kamienną okładziną, a elewacje odznaczają się bogatą sztukaterią, w której dominują motywy liści i owoców dębu z monogramem „S”.

Wśród dekoracji znajdują się także majestatyczne płyciny, na których widać finezyjne rocaille oraz złożone girlandy. Pałac zdobią motywy ludzkich twarzy, kartusze oraz hermy, co sprawia, że jego fasada przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle otoczenia. Warto również dodać, że pierwotnie front pałacu wychodził na stronę kolei, jednak w latach 40. XX wieku został przeniesiony na południową stronę, w miejsce zburzonej oranżerii.

Wnętrza obiektu były znakomitej jakości oraz urządzane z dużym smakiem. Parter zajmowały pomieszczenia do spotkań towarzyskich oraz przytulne pokoje mieszkalne. Na piętrze z jednej strony znajdowały się sypialnie wraz z toaletami, obok z kolei ulokowane były prywatne pokoje właściciela. Po drugiej stronie parteru można było znaleźć bogato zdobione pokoje dla gości. Drugie piętro zostało zarezerwowane dla służby, a także częściowo dla gości oraz innych pomieszczeń gospodarczych.

Przypisy

  1. a b c Pałac Schoena w Sosnowcu – WikiZagłębie [online], wikizaglebie.pl [dostęp 10.06.2022 r.]
  2. a b c Pałac Schoena w Sosnowcu – WikiZagłębie [online], wikizaglebie.pl [dostęp 10.11.2021 r.]
  3. a b c d Muzeum w Sosnowcu architektoniczną perełką naszego regionu, „Twoje Zagłębie”, 05.03.2017 r. [dostęp 06.08.2017 r.]
  4. a b c d Pałac Schona - Pogoń [online], pogon.wikidot.com [dostęp 06.08.2017 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":

Pałac Wilhelma | Pałac Oskara Schöna w Sosnowcu | Pałac Dietla

Oceń: Pałac Ernsta Schöna w Sosnowcu

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:18