Park Mieroszewskich w Zagórzu


Park Mieroszewskich, zlokalizowany w Zagórzu, w okolicach ulic Szpitalnej i Braci Mieroszewskich, to najstarszy i zabytkowy park w Sosnowcu, którego historia sięga końca XVIII wieku oraz początku XIX wieku. Ten urokliwy obszar, wpisany do rejestru zabytków pod numerem 703/63, stanowi część większego zespołu pałacowo-parkowego.

Pierwotnie park rozciągał się od Gródka Rycerskiego aż do kolonii Mec, a obecnie zajmuje obszar o powierzchni 6,4 ha, ograniczony ulicami: 11 Listopada, Armii Krajowej oraz Dworskiej. Drzewostan tego parku tworzy wiele cennych gatunków drzew, takich jak dąb szypułkowy, jesion wyniosły, buk, klon czy jawor. Warto zaznaczyć, że wiele z tych drzew ma ponad 100 lat, przyczyniając się do zielonego charakteru tego miejsca.

Co istotne, cztery okazy drzew w parku uzyskały status pomnika przyrody. Są to: dąb szypułkowy, klon zwyczajny, klon jawor oraz jesion wyniosły. Roślinność parku jest także bogata w inne ciekawe gatunki, w tym czosnek niedźwiedzi, zawilec gajowy, zawilec żółty, ziarnopłon oraz złoć żółta. Naturalny grądowy charakter parku sprawia, że stanowi on idealne miejsce do obserwacji fauny i flory.

Park Mieroszewskich jest również siedliskiem lęgowym dla wielu chronionych gatunków ptaków, takich jak: zięba, kos, śpiewak, pierwiosnek, grzywacz, strzyżyk, pełzacz, kowalik, bogatka, modraszka oraz kapturka. Oprócz ptaków, można spotkać tutaj także wiewiórki pospolite oraz zające szare. Te różnorodne formy życia dodają parku unikalnego uroku.

Park został stworzony jako uzupełnienie Pałacu Mieroszewskich, który jest jednym z ważnych zabytków w tej lokalizacji. Dodatkowo, na obrzeżach parku znajduje się nowoczesny budynek szpitala miejskiego, co uzupełnia kontekst tego historycznego miejsca. W terenie parku można także odnaleźć groty skalne, które zostały wykonane jako element jego architektury.

Warto dodać, że w 2006 roku opracowano koncepcję rewaloryzacji parku, która została zaaprobowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co świadczy o staraniach w celu zachowania i poprawy tej wspaniałej przestrzeni zielonej dla przyszłych pokoleń.

Przypisy

  1. Geoserwis GDOŚ [online], geoserwis.gdos.gov.pl [dostęp 25.08.2020 r.]
  2. a b Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wŚ.W.K.Z. Katowicach, Rejestr zabytków w Sosnowcu, „www.wkz.katowice.pl” [dostęp 13.05.2018 r.]
  3. a b Zabytkowy park w barwach jesieni, „Sosnowiecki Szpital Miejski”, 30.10.2015 r. [dostęp 08.08.2017 r.]
  4. MANO, Sosnowiec: W sąsiedztwie Pałacu Mieroszewskich natkniemy się na śmieci, „slaskie.naszemiasto.pl”, 12.09.2011 r. [dostęp 08.08.2017 r.]
  5. MANO, Ekologiczny patrol w Sosnowcu: Sprawdziliśmy historyczne i spacerowe miejsca, „chorzow.naszemiasto.pl”, 25.07.2011 r. [dostęp 08.08.2017 r.]

Oceń: Park Mieroszewskich w Zagórzu

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:15