UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ulica Stefana Okrzei w Sosnowcu


Ulica Stefana Okrzei w Sosnowcu to jeden z najstarszych traktów osiedlowych, wytyczonych na obszarze Środuli. Jej historia sięga roku 1907, kiedy to została naniesiona na plany miasta, a formalnie zaczęto ją nazywać w 1915 roku. Ulica ta stanowi odnogę szlaku, który niegdyś łączył dwór w Zagórzu z Pogonią i prowadził w kierunku Konstantynowa.

Pierwotna nazwa tej ulicy, funkcjonująca pod postacią Środula lub Srodulastrasse, została zmieniona w okresie międzywojennym. W 1925 roku nadano jej nowe imię dla upamiętnienia działalności Stefana Okrzei, prominentnego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, który został stracony w warszawskiej Cytadeli. W trakcie II wojny światowej, w 1940 roku, ulica została przemianowana na Zeilenweg.

Na przestrzeni lat, wraz z rozwojem przemysłu oraz urbanizacji Środuli, ranga ulicy Okrzei znacząco wzrosła. Wschodnia część ulicy odprowadza do dziesięciu innych dróg (w kolejności od północy): Północna, Stefana Batorego, Wapienna, Jana Kochanowskiego, Zygmunta Krasińskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Marii Konopnickiej oraz Bolesława Prusa. Od strony zachodniej ulica przylega bezpośrednio do parku.

Obecnie ulica nie pełni już funkcji ulicy przelotowej, w wyniku gruntownej przebudowy architektonicznej Środuli. Do niedawna w rejonie tym znajdowało się zaledwie kilka punktów usługowych oraz użyteczności publicznej. Znana instytucja, która od lat jest integralną częścią społeczności, to Szkoła Podstawowa numer 16 mieszcząca się pod numerem 56. W latach dwudziestych XX wieku pod adresem 46 była usytuowana siedmioklasowa Szkoła Publiczna numer 10 imienia Bolesława Prusa.

Niegdyś, ulica Okrzei pełniła rolę rekreacyjną, będąc popularnym miejscem spacerów mieszkańców Sosnowca, pomimo kilku aktów dewastacji. Niestety, w ostatnich latach szkoła uległa wyburzeniu, a na jej miejscu powstał sklep Aldi.

Przypisy

  1. a b J. Nowakowski, S. Pawelec, P. Pluta. Sosnowiec. Plan miasta. Wyd. IV spec. Wydawnictwo Kartograficzne PGK. Katowice 2019 r.
  2. a b A. Barciak, A.T. Jankowski (red.). Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje. T. I. Wyd. I. Muzeum w Sosnowcu. Sosnowiec 2016 r.
  3. a b c A. Barciak, A.T. Jankowski (red.). Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje. T. II. Wyd. I. Muzeum w Sosnowcu. Sosnowiec 2016 r.
  4. M. Kantor-Mirski. Sosnowiec. Wyd. I. Sosnowiecka Oficyna Wydawniczo-Autorska „Sowa-Press”. Sosnowiec 1991 r.

Oceń: Ulica Stefana Okrzei w Sosnowcu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:11