Włodzimierz Mańko, znany również pod pseudonimem Brzoza, przyszedł na świat 10 czerwca 1923 roku w Sosnowcu. Był to człowiek o niezwykłej biografii, który aktywnie uczestniczył w ruchu oporu przeciwko okupacyjnym władzom w czasie II wojny światowej.
Warto zaznaczyć, że Mańko z wykształcenia był górnikiem, a jego życie naznaczone było zarówno odwagą w walce o wolność, jak i późniejszym działaniem jako publicysta. Zmarł 23 listopada 2016 roku w Wałbrzychu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek oraz wspomnienia związane z czasami, w których przyszło mu żyć.
Życiorys
Włodzimierz Mańko, przed II wojną światową, przybył z rodziną w okolice Kielc. Po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego, stał się członkiem Armii Krajowej. Walczył w szeregach oddziału ppor. Zbigniewa Kruszelnickiego, znanego pod pseudonimem Wilk.
W 1947 roku, po zakończeniu działań wojennych, przeniósł się do Wałbrzycha. W nowym miejscu pracy najpierw podjął zatrudnienie w Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego jako kasjer, a następnie szereg lat przepracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria”, gdzie pełnił rolę górnika dołowego przez 33 lata. Ukończył także technikum górnicze, co wiązało się z jego dalszym rozwojem zawodowym.
W czasie nauki w technikum, zainspirowany przez wałbrzyskiego regionalistę, Alfreda Szyperskiego, podjął się pisania literackiego. Jest autorem wspomnień dotyczących walk partyzanckich, opublikowanych pod tytułem Wilki pod Kielcami (1982), a także powieści autobiograficznej Tu i tam (2007) oraz powieści Ostatnia szychta (2015). Ta ostatnia książka szczegółowo opisuje tragiczną katastrofę, która miała miejsce w kopalni „Victoria” 29 lipca 1929 roku. Rękopis tej powieści zdobył uznanie i został nagrodzony przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki w latach 80. XX wieku.
Po jego śmierci, jego ciało spoczęło na cmentarzu komunalnym „Śródmieście” przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu.
Odznaczenia
W uznaniu swojego wkładu w służbę narodową, Włodzimierz Mańko został odznaczony licznymi nagrodami, które świadczą o jego poświęceniu i zasługach. Wśród najbardziej znaczących wyróżnień znajdują się:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Brązowy Krzyż Zasługi,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Edmund Buła | Bolesław Kożuch | Józef Kożuch | Stanisława Gierek | Andrzej Wilkosz | Mojżesz Merin | Wojciech Modest AmaroOceń: Włodzimierz Mańko