Dom Ludowy w Sosnowcu


Dom Ludowy w Sosnowcu, zlokalizowany przy ul. Klubowej 2 w sosnowieckiej dzielnicy Ostrowy Górnicze, to wyjątkowy obiekt architektoniczny, który został wzniesiony w latach 1902-1903 na zlecenie Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych. Projekt tego budynku opracowali znani warszawscy architekci, Franciszek Lilpop oraz Kazimierz Jankowski. Konstrukcja obiektu odzwierciedla styl zakopiański, który wówczas promował Stanisław Witkiewicz, uważany za odpowiedni narodowy styl budownictwa drewnianego.

Dom Ludowy stanowił element większego kompleksu, w skład którego wchodziły także:

  • willa dyrektora,
  • szpital z 1893 r.,
  • szkoła z 1901 r.,
  • ambulatorium w stylu zakopiańskim z 1904 r.,
  • dom ludowy z 1903 r.,
  • dwa domy urzędnicze w stylu dworkowym z lat 20. XX wieku.

W swoich początkach, budynek ten pełnił wiele istotnych funkcji, w tym gospody górniczej oraz miejsca spotkań społecznych. Użytkownicy mogli korzystać z biblioteki, czytelni, sali balowej, bilardowej, restauracji oraz sali teatralnej. Położony w otoczeniu terenu parkowego, Dom Ludowy stał się miejscem wypoczynku i rozrywki dla urzędników oraz wyróżnionych pracowników towarzystwa. Z tego powodu potocznie nazywany był Gospodą w Niemcach (nazwa „Niemce” została zmieniona na „Ostrowy Górnicze” po 1945 roku) lub Klubem.

Do końca lat 30. XX wieku, budynek pełnił rolę ośrodka życia społecznego i kulturalnego. Po II wojnie światowej, aż do końca lat 70. XX wieku, w jego przestrzeni znajdował się Dom Kultury Kopalni Kazimierz-Juliusz. Dziś, Dom Ludowy, znany jako Gospoda w Niemcach, jest siedzibą Szkółki Drzew „Alicja” oraz Domu Weselnego. Oferuje również miejsca noclegowe.

Warto podkreślić, że do dzisiejszych dni zachowały się niektóre oryginalne elementy architektoniczne, takie jak drewniane stropy, okna, drzwi, piece kaflowe oraz elementy wystroju wnętrz. Obecni właściciele z pełnym zaangażowaniem prowadzą prace renowacyjne, które trwają od 1993 roku, starając się przywrócić pełnię historycznego charakteru tego zabytkowego miejsca.

Przypisy

  1. a b Dom Ludowy w Sosnowcu zachwyca także w środku. Czy wiecie, że w jednej z sal balowych grano w siatkówkę?! [ZDJĘCIA] [online], sosnowiec.wyborcza.pl, 13.03.2022 r. [dostęp 08.05.2024 r.]
  2. Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 2: Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Rybnicka, Ziemia Wodzisławska, Łódź 2023 r., s. 60-61.
  3. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 6.04.2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 08.04.2023 r.]

Oceń: Dom Ludowy w Sosnowcu

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12