UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Getter


Andrzej Getter to niezwykła postać polskiej sztuki współczesnej, której osiągnięcia obejmują zarówno architekturę, jak i rzeźbę. Urodził się 16 maja 1947 roku w Sosnowcu, a obecnie pełni funkcję profesora zwyczajnego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace charakteryzują się wyjątkowym podejściem, które skupia się na interdyscyplinarnych relacjach między tymi dwoma formami sztuki.

Getter postrzega przestrzeń jako „autonomiczne medium twórcze stosowane zarówno w projektowaniu architektonicznym, jak i rzeźbie”, co sprawia, że jego projekty nabierają niepowtarzalnego charakteru. Specjalizuje się w tworzeniu przestrzeni miejskich oraz projektowaniu placów, pomników i wnętrz urbanistycznych.

Jednym z jego znaczących osiągnięć jest realizacja obiektów użyteczności publicznej, dzięki czemu jego twórczość ma realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Andrzej Getter jest również założycielem Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej w Krakowie, co potwierdza jego rolę jako lidera w dziedzinie architektury i sztuki w Polsce.

Życiorys

W 1969 roku Andrzej Getter ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jego praca dyplomowa została wyróżniona w konkursie im. Nowickiego, co uczyniło ją najlepszą pracą spośród wszystkich uczelni architektonicznych w kraju, a jego promotorem był prof. Zygmunt Majerski.

W 1974 roku uzyskał Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierowany przez prof. Jerzego Bandurę. Rok później zdobył uprawnienia do projektowania oraz nadzorowania robót budowlanych.

Andrzej Getter pełnił w latach 1990–2010 oraz w roku 2017 funkcję Kierownika Katedry Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Oprócz tego kierował Pracownią Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego. W latach 1980–1981 prowadził Pracownię Projektowania Przestrzennego na Filii Krakowskiej ASP w Katowicach, a w 2004–2005 współpracował z Pracownią Gościną Projektowania Przestrzennego na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku.

W latach 1990-1996 Andrzej Getter sprawował funkcję Prorektora ASP w Krakowie. W 1997 roku uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Od 1992 do 2020 roku prowadził Autorską Pracownię Projektowo-Plastyczną, koncentrując się na realizacji obiektów o charakterze użyteczności publicznej.

W okresie 2012–2016 Andrzej Getter zaangażował się w działalność założycielską oraz pracę na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie Urbanistyki i Architektury PWSZ w Raciborzu.

Główne projekty i realizacje

W dorobku projektu Andrzeja Gettera znajduje się szereg ważnych realizacji budowlanych, które znacząco wpłynęły na rozwój architektury w poszczególnych miejscach. Poniżej przedstawione są wybrane projekty, które zasługują na szczególną uwagę:

  • projekt i realizacja zespołu budynków ASP w Krakowie,
  • projekt i realizacja Szkoły Podstawowej w Mysłowicach,
  • projekt i realizacja Toru Kajakarstwa Górskiego wraz z Ośrodkiem Sportowym „Kolna” w Krakowie – Nagroda I st. „Budowa Roku 2003”, Wyróżnienie Polskiej Konfederacji Sportu,
  • projekt i realizacja kładki pieszo-rowerowej Kładka Ojca Bernatka przez Wisłę w Krakowie-Podgórzu – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Mostowym im. Maksymiliana Wolfa, I Nagroda w ramach Konkursu „Na najlepiej oświetlone miasto 2010 roku”, Wyróżnienie Kapituły Plebiscytu „Kraków Mój Dom” w kategorii przestrzeń publiczna,
  • projekt budowlany i wykonawczy Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej,
  • projekt i realizacja terminala autobusowego w Krakowie-Podgórzu,
  • projekty i realizacja przebudowy przejścia podziemnego z zespołem obiektów usługowych pod ul. Marii Konopnickiej w Krakowie,
  • projekt i realizacja zespołu obiektów budowlanych związanych z regulacją zbiornika retencyjnego, zapory, jazów i rzeki w Nysie,
  • projekt i realizacja Pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni,
  • projekt Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Zielonej Górze.

Dzięki tym projektom, Andrzej Getter zyskał uznanie jako architekt, który nie tylko tworzy funkcjonalne przestrzenie, ale także dba o ich estetykę i odniesienia do lokalnej historii oraz kultury.

Wystawy indywidualne i zbiorowe

Artysta Andrzej Getter zrealizował szereg indywidualnych wystaw swojej rzeźby w prestiżowych galeriach, takich jak ZPAP oraz ASP. Oprócz tego jego prace można było podziwiać na licznych wystawach zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wśród miejsc, gdzie prezentowane były jego rzeźby, wymienić należy Kraków, Nową Hutę, Orońsko, Sopot, Gdańsk, Poznań, Warszawę, Rawennę, a także Darmstadt w Szwecji. Każda z tych wystaw przyczyniła się do popularyzacji jego twórczości i umożliwiła szerokiemu kręgowi odbiorców zapoznanie się z jego niepowtarzalnym stylem artystycznym.

Nagrody i odznaczenia

Nagrody

Andrzej Getter zdobył aż 33 nagrody oraz wyróżnienia w rozmaitych międzynarodowych oraz krajowych konkursach związanych z architekturą i rzeźbą organizowanych przez SARP oraz ZPAP. Jego twórczość została doceniona przez różne instytucje kultury, co podkreśla jego znaczenie w polskim świecie artystycznym.

Wśród ważnych nagród, które otrzymał, na uwagę zasługują wyróżnienia Ministra Kultury i Sztuki – zarówno w I, II, jak i III stopniu, a także nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w tych samych kategoriach.

Odznaczenia

W ciągu swojej kariery Andrzej Getter został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które świadczą o jego zasługach w dziedzinie sztuki i edukacji. W 1988 roku otrzymał Złotą Odznakę Miasta Krakowa,

natomiast w 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku przyznano mu Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2017 roku otrzymał Złoty Medal za Długoletnia Służbę oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Przypisy

  1. Redakcja, W Zielonej Górze upamiętniliśmy ofiary Zbrodni Wołyńskiej [online], Instytut Pamięci Narodowej, 24.08.2024 r. [dostęp 25.08.2024 r.]
  2. Pomnik Polski Morskiej w Gdyni [online], Portal Informacyjny» Żeglarski.info, 24.06.2018 r. [dostęp 14.11.2021 r.]
  3. Redakcja, Pomnik Polski Morskiej w Gdyni [online], Gdynia Nasze Miasto, 12.05.2018 r. [dostęp 22.09.2021 r.]
  4. Pracownia [online], getter.pl [dostęp 22.09.2021 r.]
  5. Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna [online], getter.pl [dostęp 20.09.2021 r.]
  6. Cracovia Półmaraton [online], cracoviapolmaraton.pl [dostęp 20.09.2021 r.]
  7. Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Podgórze na Wiśle w Krakowie – Barbara Getter – architekt [online] [dostęp 20.09.2021 r.]
  8. Konkurs mostowy im. Maksymiliana Wolffa [online], konkursmostowy.elamed.pl [dostęp 20.09.2021 r.]
  9. Pomnik Polski Morskiej w Gdyni – Barbara Getter – architekt [online] [dostęp 20.09.2021 r.]

Oceń: Andrzej Getter

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:15