Michał Czernecki


Michał Czernecki, urodzony 4 kwietnia 1978 roku w Sosnowcu, to znany i utalentowany polski aktor, którego kariera obejmuje różnorodne formy sztuki, w tym teatr, telewizję oraz film. Jego obecność w świecie rozrywki jest bardzo ceniona, a rozpoznawalność zawdzięcza świetnym występom w wielu popularnych serialach telewizyjnych.

Wśród jego kluczowych ról znajdują się postacie z takich produkcji jak Warto kochać (2005–2006), Na dobre i na złe (2005–2006), Londyńczycy (2008), Pierwsza miłość (2011–2013, 2016), M jak miłość (2015) oraz Motyw (od 2019). Jego talent teatralny został również doceniony w spektaklach wystawianych przez uznanych reżyserów, w tym Krystiana Lupę, Grzegorza Suskiego, Mai Kleczewskiej, Jarosława Tumidajskiego, Ondreja Spišáka i Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Od 2018 roku Michał Czernecki współpracuje z kabaretem Paranienormalni, co dodaje kolejny wymiar jego twórczości. Jego osiągnięcia są potwierdzone licznymi nagrodami, w tym drugą nagrodą na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

W ostatnich latach został także nominowany do Telekamery 2019 w kategorii aktor, co stanowi dowód na jego widoczną pozycję w branży. Michał Czernecki to artysta, którego rozwój kariery z pewnością warto śledzić w przyszłości.

Życiorys

Wczesne lata

Urodziny Michała Czerneckiego miały miejsce w Sosnowcu, gdzie wychowywał się jako syn Marii i Waldemara Czerneckich. Jego ojciec, będący galwanizerem i handlarzem, zmarł w 1994 roku. Matka pełniła funkcję księgowej w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego. Michał ma również starszą siostrę, Joannę. W rozmowach dotyczących swojego dzieciństwa opisuje je jako smutne i samotne, co miało związek z brakiem bliskich emocjonalnych relacji, zwłaszcza z ojcem, który zmagał się z problemem alkoholowym i odszedł z tego świata na skutek nowotworu.

W wieku 12 lat doświadczył traumatycznego incydentu, kiedy był molestowany przez wychowawcę na obozie harcerskim. Jego młodzieńcze lata były pełne trudnych doświadczeń, w tym dwóch prób samobójczych. Michał rozpoczął swoją edukację w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. W czasie nauki w liceum założył rockowy zespół muzyczny Wolna Sobota i angażował się w szkolny kabaret.

Otrzymał również stypendium Miasta Sosnowca oraz stypendium Ministra Kultury Narodowej. Michał uczęszczał do Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych, a przez rok studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Swoje studia zakończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Kariera teatralna

Na etapie studiów aktorskich Michał zdobył drugą nagrodę za znakomitą rolę Gerarda w przedstawieniu Maestro Franka Wedekinda, które reżyserował Krzysztof Globisz w czasie Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował w 2003 roku na scenie Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w roli Victora, który zmagał się z AIDS w sztuce Polaroidy. Kilka ostrych zdjęć; za to wystąpienie otrzymał wyróżnienie na XXXXIII Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu.

W tej sztuce reżyser Marcin Grota był zastąpiony przez Michała Kotańskiego. W tym samym roku zagrał w Teatrze Telewizji w inscenizacji tragedii szekspirowskiej Hamlet, w reżyserii Łukasza Barczyka u boku Janusza Gajosa i Grażyny Szapołowskiej. Mimo pozytywnych recenzji Czernecki miał wątpliwości co do koncepcji reżyserskiej, zauważając, że nie otrzymał odpowiedniego wsparcia w interpretacji postaci.

W latach 2003–2005 pracował pod dyrekcją Mikołaja Grabowskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Następnie zaangażował się w spektakl w krakowskim Teatrze Scenie STU, biorąc udział w rodzinnej baśni muzycznej Cudowny naszyjnik w reżyserii Grzegorza Suskiego. W 2004 roku zagrał w sztuce Zaratustra w reżyserii Krystiana Lupy, której światowa premiera miała miejsce w Atenach podczas Hellenic Festival S. A.

Podczas Intermedialnego Forum Teatru Baz@rt odbył się pokaz „spektaklu w budowie”, a w 2005 roku Zaratustrę wystawiano w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, zrealizowanym przez Przemysława Wojcieszka (2005), Michał zagrał rolę Piotra, który próbuje poradzić sobie z powrotem z wojny w Iraku.

Jego talent wybrano do ról w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Narodowym, gdzie zagrał Hipolita w sztuce Eurypidesa Fedra z 2006 roku, a także postać Leopolda Krolla w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego.

W późniejszych latach dawał występy gościnne w Teatrze Ludowym i podejmował współpracę z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie zrealizowano wspólnie Zmierzch bogów.

Na scenie warszawskiego Teatru na Woli pracował z Ondrejem Spišákiem w dwóch spektaklach: Nasza klasa oraz Prorok Ilja. Michał Czernecki w 2013 roku brał udział w takich spektaklach jak Młody Stalin. Prawdopodobna historia oraz Noc żywych Żydów.

W 2014 roku zakończył współpracę z Teatrem Dramatycznym w Warszawie i przez pewien czas nie występował na scenie, co tłumaczył konfliktem z reżyserem Aldoną Figurą. Powrócił do pracy w 2017 roku, zostając częścią Teatru Pozytyw Agencji Artystycznej Novakka z Częstochowy.

Z sukcesem zagrał w Teatrze Telewizji, zdobywając uznanie za role w Weselu i Hamlecie. Michał był wysoko oceniany przez krytyków, w tym Piotra Zarembę, który wyróżnił zalety jego kreacji w obydwu spektaklach.

W ostatnich latach związał się z warszawskimi teatrami: 6. piętro i IMKA, zdobywając uznanie za rolę w Teatrze Telewizji w Zemście.

Kariera ekranowa

Michał rozpoczął swoją karierę filmową od niewielkiej roli w międzynarodowej koprodukcji L’Homme des foules w 2000 roku. W 2004 roku zagrał w filmie Karol. Człowiek, który został papieżem, a później przyjął rolę w Doskonałym popołudniu z 2007 roku. Michał uwięził uwagę widzów grając Jarka Szymoniuka w Futrze oraz „Lewego” w Wojnie polsko-ruskiej (2009).

W nowym tysiącleciu przyjął rolę wicedyrektora stoczni w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei, zagrał również Hubert Schultza w Śliwowicy oraz Antoniego Bieńczyckiego w Planecie singli. Oprócz tego, zagrał postacie w Kochaj!, Podatku od miłości oraz Jak poślubić milionera (2019).

W minionych latach odgrywał także pierwszoplanowe role w popularnych serialach telewizyjnych. Wcielił się w Tomasza Milewskiego w Warto kochać (2005–2007) oraz komisarza Pawła Szulca w Motywie (od 2019). Michał był również znany jako Hubert Schultz w Pierwszej miłości oraz porucznik Witold Szczęsny w Wojennych dziewczynach (od 2017).

Uczestniczył w wielu znanych serialach, zyskując popularność jako Piotr Kusy w Na dobre i na złe, ratownik Hubert Kosowski w Ratownikach, oraz dyrektor liceum w Przyjaciółkach. Angażował się również w ciekawe role drugoplanowe, jak Jacek Kurski w Uchu Prezesa (2017) czy ortopeda w Diagnozie (2017–2019).

Oprócz pracy aktorskiej Michał Czernecki wystąpił w kampanii reklamowej PKP oraz PKP Intercity, przyciągając uwagę swoim zaangażowaniem w promocję podróżowania.

Działalność kabaretowa

Michał, jako artysta kabaretowy, aktywnie brał udział w programie Kabaret na żywo w latach 2018–2019. Wystąpił również na gali kabaretowej podczas Festiwalu „Magiczne Zakończenie Wakacji” w 2018 roku oraz na Płockiej Nocy Kabaretowej. W 2019 roku brał udział w Rybnickiej Jesieni Kabaretowej – „Ryjek 2019” i wyróżniał się swoją obecnością w programie rozrywkowym Polsatu Joke Show, w którym zwyciężył.

W 2018 roku Michał rozpoczął współpracę z popularnym kabaretem Paranienormalni, przyciągając uwagę swoich fanów i wielbicieli komedii.

Publikacje

W obszarze literatury, we wrześniu 2018 roku, ukazała się książka Wybrałem życie, która jest wywiadem-rzeką z Michala Czerneckim, przeprowadzonym przez Monikę Sobień. Książka ta zawiera wiele osobistych refleksji i zaprezentowanie drogi, która doprowadziła go do sukcesów artystycznych.

Życie prywatne

Michał Czernecki jest mężem Magdaleny, psychologa z wykształcenia. Para ma dwóch synów, Franciszka i Piotra. Obecnie rodzina mieszka w Władysławowie, gdzie prowadzą życie z dala od blasku reflektorów, ceniąc sobie chwile spędzone razem na prywatności.

Filmografia

Filmy fabularne

Michał Czernecki, utalentowany aktor, wystąpił w wielu produkcjach filmowych, które zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poniżej znajduje się tabela z jego osiągnięciami filmowymi.

RokTytuł filmuPostaćReżyser
2000L’Homme des foulesmłody mężczyznaJohn Lvoff
2004Karol. Człowiek, który został papieżemLudwikGiacomo Battiato
2005Doskonałe popołudnieMikołaj MielczarekPrzemysław Wojcieszek
2007FutroJarek MakowieckiTomasz Drozdowicz
2009Wojna polsko-ruskaLewyXawery Żuławski
2013Wałęsa. Człowiek z nadzieiwicedyrektor stoczniAndrzej Wajda
Stacja WarszawapolicjantMaciej Cuske, Kacper Lisowski
Nenad Miković, Mateusz Rakowicz
Tymon Wyciszkiewicz
ŚliwowicaHubert SchultzKrzysztof Łebski, Justyna Nowak
2014MurelegantDariusz Glazer
Miasto 44kapitan AKJan Komasa
2016Prosta historia o morderstwieTykaArkadiusz Jakubik
Kochaj!KrzysztofMarta Plucińska
BodoBolesław Wieniawa-DługoszowskiMichał Kwieciński
Autor SolarisoficerBorys Lankosz
Planeta singliAntoni BieńczyckiMitja Okorn
2018Miłość jest wszystkimrealizator JurekMichał Kwieciński
Juliuszstrażnik miejskiAleksander Pietrzak
53 wojny„Biały”Ewa Bukowska
Podatek od miłościRyszard Mróz, szef KlaryBartłomiej Ignaciuk
2019Jak poślubić milionera?Tomasz, były mąż AlicjiFilip Zylber
202025 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy„Paker”Jan Holoubek
2021Miłość, seks & pandemiaKamil, partner OlgiPatryk Vega
Każdy wie lepiejGrzesiekMichał Rogalski
Dawid i elfyPiotr Kosmala, tata Dawida
2022Niebezpieczni dżentelmeniJózef PiłsudskiMaciej Kawalski
Parada sercKrzysztof MaćkowskiFilip Zylber
Listy do M. 5ŁukaszŁukasz Jaworski
2023Na twoim miejscuAndrzej, szef KrzyśkaAntonio Galdamez
SkołowaniMaks WandorJan Macierewicz
Cały ten seksseksuolog Artur Staruch, mąż ZofiiTomasz Mandes
PolowanieMichał KrólPaweł Chmielewski
2024KosZielińskiPaweł Maślona
Miłość jak miódPaweł, sąsiad AgatyMaciej Migas
SkrzyżowanieMarek Jaster, syn Tadeusza i HelenyDominika Montean-Pańków

Jak widać, jego debiut miał miejsce w 2000 roku, kiedy zagrał w filmie „L’Homme des foules”, a jego kariera rozwijała się z każdym rokiem, aż do dziś.

Seriale

Oprócz pracy na dużym ekranie, Czernecki zyskał popularność również dzięki rolom w serialach telewizyjnych. Jego wkład w świat telewizyjny został ujęty w poniższej tabeli.

RokTytułRolaUwagi
2004Świat według Kiepskichgitarzystaodc. 166
2005–2006Warto kochaćTomasz Milewskiodc. 1–14
Na dobre i na złePiotr Kusy_
2007KryminalniTomasz Kmitaodc. 87
Determinatordziennikarz Marcin Krubskiodc. 1, 2, 4, 5, 8, 12
2008LondyńczycyRobalodc. 1, 2, 4, 9, 11, 13
2009Ojciec MateuszWojtek Jasiakodc. 19
PlebaniaPrzemekodc. 1284, 1286–1289
Patrykodc. 1290
Londyńczycy 2Robalodc. 1, 2, 3, 9, 16
2010Usta ustawłaściciel klubuodc. 23
RatownicyHubert Kosowski, ps. „Kosa”_
2011Plebaniaoperator Jarekodc. 1785–1787, 1790–1792
Świat według Kiepskichmłody Indianinodc. 353
Aidalistonoszodc. 5
2011–2013Pierwsza miłośćHubert Schultz_
2012Prawo AgatyKrzysztof Hańczaodc. 17
Krew z krwiŁukasz Trzcińskiodc. 5 i 6
2013LekarzeBartek Maduraodc. 16, 17, 19–23, 28, 43–46, 50
Komisarz AlexRobert Poburski, szef Kuliszaodc. 50
2014Na krawędzi 2Piotr Tkaczodc. 8–12
Czas honoru – PowstanieWalter Lentzodc. 1, 5, 6
2015M jak miłośćJerzy Domański, ojciec Basi_
Rodzinka.plTadzik, góral z Podhalaodc. 137
StrażacyKazik, strażak OSPodc. 2–8
ZziajaniTomek Bulski, partner Basiodc. 2–8, 10–13
BlondynkaBodzioodc. 48–52
SkazaneAndrzejodc. 1, 4–7
Powiedz tak!Artur, narzeczony Beaty Kraftodc. 3 i 12
Nie rób scenpilot Darekodc. 2
Historia Rojaporucznik LWPodc. 1
Dziewczyny ze Lwowapolicjantodc. 3
2016SingielkaMax Wojnowskiodc. 149, 150, 163, 164, 166, 167, 169–173, 176–183
Pierwsza miłośćHubert Schultz_
PrzyjaciółkiTomekodc. 88–98
Stolik_serial internetowy
Komisja morderstwkomisarz Andrzej Baduraodc. 7, 8, 10–12
BodoBolesław Wieniawa-Długoszowskiodc. 8
2017W rytmie sercaAleksander Płoszyńskiodc. 5
Miasto skarbówMarek Turkowski „Turek”odc. 3 i 4
Ucho Prezesaprezes telewizji Jacek Kurski_
Ślepnąc od światełprokurator Szeptyckiodc. 4, 6, 7
2017–2021Wojenne dziewczynyWitold „Wojtek” Szczęsny, brat Irkiodc. 1–13
2017–2019Diagnozadr Piotr Sadzik_
Leśniczówkaleśniczy Paweł Melechodc. 3-75
2018–2019ZnakiBłażej Nieradka, mąż Adrianny_
2019Motywkomisarz Paweł Szulc_
2021Mentalojciec „Koguta”_
Krucjata. Prawo seriiPiotr Stawiski_
2021–2023SkazanaPaweł Witkowski, mąż Alicji_
2022–2023Rodzina na MaxaSławek, były mąż Karoliny_
2022LuluAndrzej Wiśniewski_
2023Emigracja XDpan Zbyszekdwie role
pan Wojtek, brat Zbyszka
Camera Café. Nowe parzenieJan_
2024Profilerkakomisarz Karol Nadzieja_
Algorytm miłościprowadzący Tomasz_

W latach 2004-2011 wystąpił w wielu znanych tytułach, które uczyniły go rozpoznawalnym aktorem na polskiej scenie telewizyjnej.

Polski dubbing

Fascynująca jest także kariera Michała Czerneckiego w dziedzinie dubbingu. Jego głos można usłyszeć w wielu polskich wersjach filmów animowanych i nie tylko. Specjalnością aktora są role, które wzbogacają postacie niezapomnianymi interpretacjami.

RokTytułRolaUwagi
2004Karol. Człowiek, który został papieżemLudwik
2011Victoria znaczy zwycięstwoKyleodc. 14
2017Dzieciak rządzidorosły Tim Templeton
Logan: Wolverine
2022Moon KnightMarc Spector / Steven Grant / Moon Knight
Dziwny światOskard Klan

Jak pokazuje zestawienie, jego wkład w dubbing filmów, takich jak „Karol. Człowiek, który został papieżem” czy „Dzieciak rządzi”, jest nie do przecenienia i przyczynił się do sukcesu projektów, w które był zaangażowany.

Role teatralne

Aktorska twórczość Michała Czerneckiego obejmuje szereg ról teatralnych, które pozostawiły trwały ślad w polskim świecie sztuki. Poniżej zaprezentowane są jego najważniejsze występy w Teatrze Telewizji.

TytułAutorRolaReżyserTeatrData premiery
Cudowny naszyjnikWłodzimierz Jasiński, Paweł Lipnicki_Grzegorz SuskiKrakowski Teatr Scena STU30-09-2001
PolaroidyMark RavenhillVictorMichał KotańskiStary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie18-01-2003
NiewinaDea LohersamobójcaPaweł Miśkiewicz28-02-2004
ZaratustraFriedrich Nietzschemłody ZaratustraKrystian LupaOdeon Heroda Attyka28-06-2004
Nocny autobusMichał WalczakOnJarosław TumidajskiStary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie12-02-2005
ZaratustraFriedrich Nietzscheprzemytnik, Zaratustra IKrystian Lupa07-05-2005
Cokolwiek się zdarzy, kocham cięPrzemysław WojcieszekPiotrekPrzemysław WojcieszekTeatr Rozmaitości w Warszawie25-10-2005
Ksiądz MarekJuliusz SłowackiPuławskiMichał ZadaraStary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie20-11-2005
FedraEurypidesHipolitMaja KleczewskaTeatr Narodowy02-12-2006
Czerwone kometyAndreas Sauter, Bernhard StudlarLeopoldJarosław TumidajskiTeatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie09-12-2007
Święta Joanna szlachtuzówBertolt BrechtGraham, robotnik II, chłopiecTeatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni29-03-2008
Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-SzczakowejMichał WitkowskiSasza, Światowid, GniewkoTeatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach05-12-2008
DisneylandStanisław DygatMarek ArensTeatr Ludowy w Krakowie21-11-2009
Nasza klasaTadeusz SłobodzianekRysiekOndrej SpišákScena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego16-10-2010
Zmierzch bogówNicola Badalucco, Enrico Medioli, Luchino ViscontiFriedrich BruckmannMaja KleczewskaTeatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu06-11-2010
Prorok IljaTadeusz SłobodzianekCharytonOndrej SpišákScena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego31-03-2012
Młody Stalin. Prawdopodobna historiaKamo, strażnik w więzieniu, Hitler, TrockiTeatr Dramatyczny m.st. Warszawy06-04-2013
Noc żywych ŻydówIgor OstachowiczFakir/Ktoś Zły/Zupełnie ZłyAleksandra Popławska, Marek Kalita04-04-2014
Kupiec weneckiWilliam ShakespeareBassanioAldona Figura03-10-2014
Prywatna klinikaJohn Chapman, Dave FreemanGordonGrzegorz Reszkateatr impresaryjny produkcji Agencji Artystycznej „Novakka”14-10-2017
Samotny zachódMartin McDonaghValene ConnorEugeniusz KorinTeatr 6. piętro30-03-2019
Same plusyCezary HarasimowiczKrzysztofWawrzyniec KostrzewskiTeatr Imka30-11-2019
Wiesz, że wiemCarole GrepKarolGiovanny CastellanosAdria Art05-03-2020

Teatr Telewizji

  • 2003: Hamlet – Hamlet,
  • 2004: Maestro,
  • 2004: Klucz – Wołodia,
  • 2006: Volpone albo Lis – Bonario,
  • 2007: Doktor Halina – kolega z konspiracji,
  • 2017: Dzielni chłopcy – Policjant,
  • 2018: Wesele – Czepiec,
  • 2019: Hamlet – Laertes,
  • 2020: Zemsta – Cześnik Maciej Raptusiewicz.

Przypisy

  1. „Skazana” nowym serialem Player Original, w głównej roli Agata Kulesza [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 08.04.2021 r.] (pol.).
  2. „Moon Knight”: obsada polskiego dubbingu [online], wSyncu, 06.04.2022 r. [dostęp 06.04.2022 r.] (pol.).
  3. Aktor Michał Czernecki ofiarą pedofila. „Do Rzeczy”. [dostęp 27.07.2020 r.] (pol.).
  4. Artur Krasicki: Michał Czernecki: nie wierzyłem w siebie. [w:] Tele Tydzień [on-line]. film.interia.pl, 16.03.2020 r. (pol.).
  5. Piotr Zaremba (03.01.2020): „Wesele”, „Inny świat”, „Znaki”. Piotr Zaremba przedstawia swój ranking przedstawień Teatru Telewizji 2019. Tygodnik TVP. [dostęp 17.07.2020 r.] (pol.).
  6. Grzegorz Janikowski (17.03.2020): Teatr TV. Premiera „Zemsty” Aleksandra Fredry w poniedziałek. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 17.07.2020 r.] (pol.).
  7. Katarzyna Jaraczewska: Michał Czernecki: zacząłem się cieszyć. [w:] Show [on-line]. styl.pl, 06.2018 r. [dostęp 18.07.2020 r.] (pol.).
  8. Monika Sobień: Michał Czernecki „Pokusom ulegałem”. WeMen. [dostęp 12.10.2018 r.] (pol.).
  9. Michał Czarnecki Životopis. FDb.cz. [dostęp 15.04.2018 r.] (cz.).
  10. Jacek Wakar (14.10.2014): Wakar: W Teatrze Dramatycznym Sartre w pełnym blasku. Szekspir tandetny. „Dziennik Gazeta Prawna”. [dostęp 28.07.2020 r.] (pol.).
  11. „Wesele” zdobyło Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019. Telewizja Polska, 27.05.2019 r. [dostęp 18.07.2020 r.] (pol.).
  12. „Jak poślubić milionera” w kinach od 29 listopada. polsat.pl, 25.10.2019 r. [dostęp 13.07.2020 r.] (pol.).
  13. Najzdrowszy „Kabaret na żywo według Paranienormalnych”. polsat.pl, 28.10.2018 r. [dostęp 13.07.2020 r.] (pol.).
  14. „Planeta singli 3 i pół” w „Kabarecie na Żywo”. polsat.pl, 27.10.2019 r. [dostęp 13.07.2020 r.] (pol.).
  15. Monika Sobień, Michał Czernecki – Wybrałem życie premiera książki. datapremiery.pl. [dostęp 12.10.2018 r.] (pol.).
  16. „Kręcimy hita!” – oto filmowy „Kabaret na Żywo”. polsat.pl, 18.03.2018 r. [dostęp 13.07.2020 r.] (pol.).
  17. „Majówka stulecia” w „Kabarecie na Żywo”. polsat.pl, 29.04.2018 r. [dostęp 13.07.2020 r.] (pol.).
  18. „Tysiące powodów do podróżowania” w kampanii PKP Intercity. Wirtualne Media, 07.05.2018 r. [dostęp 15.09.2018 r.] (pol.).
  19. Krzysztof Śmietana: Michał Czernecki: Dwa nieudane samobójstwa. Interia.pl. [dostęp 15.04.2018 r.] (pol.).

Oceń: Michał Czernecki

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:23