UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Yehiel De-Nur


Yehiel De-Nur, znany również jako Dinur, to postać o niezwykłym życiorysie. Urodził się 16 maja 1909 roku w Sosnowcu, natomiast zmarł 17 lipca 2001 roku w Tel Awiwie. Był on żydowskim pisarzem, którego doświadczenia życiowe były głęboko naznaczone traumą zapisania w kartach historii.

Warto podkreślić, że De-Nur był również więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jego twórczość często odnosiła się do przeżyć z tego tragicznego okresu, co czyni go ważnym głosem w literaturze świadczącym o bolesnych doświadczeniach Holokaustu. Jego prace pozostają nie tylko świadectwem historycznym, ale także głęboką refleksją nad kondycją ludzką w obliczu niewyobrażalnego cierpienia.

Życiorys

W czasie II wojny światowej Yehiel De-Nur przez okres dwóch lat był internowany w niemieckim obozie Auschwitz. Po wojnie, w 1945 roku, osiedlił się w Izraelu, gdzie odnajdując swoje powołanie, wszedł w świat literatury jako pisarz oraz historyk. Tworzył swoje dzieła posługując się hebrajskim pseudonimem „Ka-Tzetnik 135633”, który jest połączeniem terminu „Kacetnik” (od niemieckiego Konzentrationslager – obozu koncentracyjnego) oraz numeru, jaki został wytatuowany na przedramieniu De-Nura w obozie.

Jego twórczość dokumentuje brutalność reżimu nazistowskiego. De-Nur pisał pod swoim pseudonimem aż do ujawnienia jego osobistej tożsamości, co miało miejsce w trakcie głośnego procesu Adolfa Eichmanna w 1961 roku. Zmarł w 2001 roku, przegrywając walkę z rakiem.

Jedną z najbardziej znanych książek tego autora jest „Dom lalek” z 1956 roku. W tej powieści ukazuje mechanizmy, jakie towarzyszyły funkcjonowaniu nazistowskich oddziałów rozkoszy (niem. Freudenabteilung), gdzie żydowskie kobiety były zmuszane do świadczenia usług seksualnych w obozach. Wiele wskazuje na to, że główną bohaterką tej historii jest jego młodsza siostra, która nie przeżyła Holocaustu.

W innej jego pracy zatytułowanej „Piepel” opisana została kwestia brutalnego wykorzystywania młodych chłopców przez nazistów. W tej książce De-Nur także sugeruje, że wydarzenia te mają związek z jego zmarłym bratem, który również stracił życie w obozie koncentracyjnym. Co ciekawe, dwadzieścia lat później brytyjski wokalista Ian Curtis nazwał swój zespół Joy Division, odnosząc się do opisanych w literaturze okrutnych praktyk.

W 1976 roku De-Nur zdecydował się na eksperymentalną psychoterapię, w której wykorzystano LSD, przeprowadzoną przez doktora Jana Bastiaansa. Podjęcie takiego kroku zdeterminowane było przez powracające koszmary senne oraz stany depresyjne. Wizje, które zyskał w trakcie leczenia, stały się podstawą dla jego późniejszej powieści „Shivitti”.

Twórczość

Yehiel De-Nur, znany z wpływowej twórczości literackiej, stworzył szereg niezwykle ważnych dzieł. Jego prace często poruszają głębokie, emocjonalne tematy i są refleksją nad trudnymi doświadczeniami. Wśród jego najważniejszych utworów znajdują się:

  • Atrocity,
  • Dom lalek (ang. House of Dolls),
  • Star Eternal,
  • Shivitti: A Vision,
  • Piepel.

Przypisy

  1. Welcome sandrawilliams.org - Hostmonster.com [online], sandrawilliams.org [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. Dinur Yehiel (pseud. Ka-tzetnik): Dom Lalek. przekł. (z angielskiego) Andrzej Horodeński. Warszawa: „Orbita” Spółka Wydawniczo-Poligraficzna, 1992 r., s. 285. ISBN 83-7034-080-6.
  3. The Bastiaans Method of Drug-Assisted Therapy.

Oceń: Yehiel De-Nur

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:15