Stefan Śmigielski (architekt)


Stefan Konrad Śmigielski był znaczącą postacią w polskiej architekturze. Urodził się 11 marca 1921 roku w Sosnowcu i przez całe swoje życie zajmował się kreatywnym projektowaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Śmigielski zmarł 16 września 1990 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ważne osiągnięcia w dziedzinie architektury. Warto również zaznaczyć, że w czasie II wojny światowej był członkiem Związku Syndykalistów Polskich, co ukazuje jego zaangażowanie w życie społeczne kraju w trudnym okresie okupacji niemieckiej.

Życiorys

Stefan Śmigielski urodził się w Kaliszu w rodzinie Mariana i Janiny z domu Strzelczyk. W młodym wieku jego rodzina przeniosła się do tego miasta, gdzie rozpoczął swoją edukację w szkole powszechnej, a następnie w 1938 roku zdał tzw. „małą maturę” w Państwowym Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki.

Wkrótce po wybuchu II wojny światowej, Stefan zaangażował się w działalność konspiracyjną w Kaliszu. Po jego dekonspiracji, udało mu się dotrzeć do Warszawy, gdzie podjął pracę w niemieckie firmie jako robotnik. W tym czasie przystąpił również do Związku Syndykalistów Polskich, w ramach którego aktywnie uczestniczył w oddziale sabotażowo-dywersyjnym „Spec” Oddziałów Szturmowych „Zew”. Wziął udział w kilku akcjach bojowych.

Od 1 sierpnia 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim jako członek 3. plutonu 104. kompanii syndykalistów Zgrupowania „Róg”. Jako kapral podchorąży, znany pod pseudonimem „Sielski”, walczył w krwawych starciach na Starym Mieście, w tym o katedrę św. Jana oraz Zamek Królewski. Jego heroiczne czyny zostały uhonorowane Krzyżem Walecznych.

Niestety, 1 września został ciężko ranny. Po upadku powstania, zdołał uciec z transportu do obozu jenieckiego. Wojsk Sowieckich doświadczył w Łowiczu, z którego wkrótce powrócił do Kalisza, kontynuując edukację w Liceum im. Tadeusza Kościuszki.

Po zdaniu matury, podjął naukę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera. Następnie pracował w warszawskich biurach projektowych, a w 1955 roku otrzymał zespołowe wyróżnienie od Podkomitetu Literatury i Sztuki Nagrody Państwowej Sekcja Architektury i Urbanistyki, za znaczące osiągnięcia w działalności projektowej i organizacyjnej w związku z planem ogólnym oraz planami szczegółowymi dla miasta Częstochowy.

U schyłku kariery zawodowej pracował przez kilka lat na kontrakcie w Iraku, gdzie między innymi zajmował się projektowaniem nowego miasta Al Oain. Na podstawie swoich doświadczeń z okresu powstania warszawskiego, napisał książkę pt. Na barykadach Starówki. 104 kompania ZSP-AK w Powstaniu Warszawskim, która opublikowana została już po jego śmierci.

Stefan Śmigielski zmarł w Warszawie, a jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 112-6-1).

Przypisy

  1. Uczniowie „Kościuszki” w Powstaniu Warszawskim. [online], 2lo.kalisz.pl [dostęp 17.07.2024 r.]
  2. Nagrody Państwowe za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki. „Życie Warszawy”. Rok XII, Nr 173 (3656), s. 7, 22.07.1955 r. Warszawa: Instytut Prasy „Czytelnik”. [dostęp 17.07.2024 r.]
  3. Cmentarz Stare Powązki: MARIA DE MAKAY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 17.07.2024 r.]
  4. Powstańcze Biogramy - Stefan Śmigielski [online], www.1944.pl [dostęp 04.07.2021 r.]
  5. a b Pro memoria - Stefan Konrad Śmigielski (1921-1990) [online], www.info.kalisz.pl [dostęp 04.07.2021 r.]

Oceń: Stefan Śmigielski (architekt)

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:21