Zygmunt Baranowski, urodzony 29 września 1933 roku w Sosnowcu, to postać, która zapisała się na kartach historii jako pułkownik oraz funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa w czasach PRL. Jego życie zakończyło się 15 maja 1985 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ślad w historii Polski.
Jako członek Milicji Obywatelskiej, Baranowski odgrywał istotną rolę w systemie, który kształtował ówczesną rzeczywistość polityczną. Jego działalność jako funkcjonariusza była wyrazem ówczesnych czasów oraz złożoności wyzwań, które stawały przed strukturami bezpieczeństwa państwowego.
Życiorys
Zygmunt Baranowski przyszedł na świat 29 września 1933 roku w Sosnowcu. Był synem Stanisława i Władysławy. Swoją edukację militarzną rozpoczął w 1950 roku, gdy wstąpił do Korpusu Kadetów im. gen. Karola Świerczewskiego znajdującego się w Warszawie. W latach 1954–1955 kształcił się w rocznej szkole oficerskiej, która była częścią Krajowego Ośrodka Szkoleniowego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku.
Jego kariera w aparacie bezpieczeństwa miała początek w Gdańsku, gdzie pracował przede wszystkim w Wydziale II zajmującym się kontrwywiadem. Po pewnym czasie, w 1957 roku, został przeniesiony do Wydziału „T”, który specjalizował się w działaniach technicznych. Jednak w 1962 roku, na własną prośbę, powrócił do Wydziału II. W czerwcu 1970 roku objął stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału II w komendzie wojewódzkiej MO w Gdańsku, a w 1973 roku został naczelnikiem tego wydziału.
W czerwcu 1975 roku Zygmunt Baranowski został zastępcą komendanta ds. Służby Bezpieczeństwa KW MO w Szczecinie. Następnie, w marcu 1980 roku, objął stanowisko zastępcy komendanta ds. Służby Bezpieczeństwa KW MO w Katowicach, którego sprawował do listopada 1984 roku. W czasie stanu wojennego odpowiadał za przeprowadzanie akcji „Klon”, która polegała na wywieraniu presji na działaczy opozycji.
Od 15 listopada 1984 roku do maja lub czerwca 1985 roku pełnił funkcję dyrektora Departamentu IV MSW. Ta część Służby Bezpieczeństwa zajmowała się zagadnieniami związanymi z Kościołem katolickim oraz innymi związkami wyznaniowymi. Zygmunt Baranowski był również członkiem PZPR, a od stycznia 1984 roku przynależał do Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.
Po zakończeniu kariery zawodowej, został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w kwaterze 8B, w rzędzie 7, a jego grób posiada numer 10.
Atak na kopalnię „Wujek”
Zygmunt Baranowski pełnił ważną rolę jako szef katowickiej Służby Bezpieczeństwa w kluczowym okresie polskiej historii. Jego działania miały miejsce w czasie, gdy wprowadzono stan wojenny, a także podczas brutalnego ataku na strajkującą kopalnię „Wujek”. W tej tragedii zginęło dziewięciu górników, co wstrząsnęło nie tylko lokalnym, ale i ogólnokrajowym społeczeństwem.
Przed rozpoczęciem ataku na kopalnię, a także przed wprowadzeniem stanu wojennego, Baranowski był odpowiedzialny za organizowanie działań mających na celu pacyfikację strajków w śląskich zakładach pracy. To on kierował pracami, które doprowadziły do wypracowania szczegółowych planów, mających na celu stłumienie protestów robotniczych.
W momencie, gdy doszło do ataku w kopalni „Wujek”, w terenie była obecna jednostka podległa płk. E. Perkowi, będąca bezpośrednio podporządkowana Baranowskiemu. Te wydarzenia są kluczowe dla zrozumienia roli, jaką odegrał w tym dramatycznym okresie, zarówno w skali lokalnej, jak i krajowej.
Departament IV
Bezpośrednio po tragicznym zdarzeniu związanym z zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki, Zygmunt Baranowski został przeniesiony do Warszawy, gdzie objął funkcję wicedyrektora, a wkrótce także dyrektora Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przejęcie tych obowiązków było spowodowane aresztowaniem Adama Pietruszki, który dotychczas zajmował stanowisko wicedyrektora tego departamentu, a także zawieszeniem w obowiązkach dyrektora gen. Płatka.
Odznaczenia
Wśród wielu osiągnięć Zygmunta Baranowskiego, istotne miejsce zajmują przyznane mu odznaczenia, które stanowią wyraz uznania za jego wkład w rozwój Polski. Dzięki zaangażowaniu w służbę publiczną, otrzymał szereg wyróżnień, które świadczą o jego zasługach.
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- medal 30-lecia Polski Ludowej,
- medal 40-lecia Polski Ludowej,
- złota odznaka „W Służbie Narodu”.
Przypisy
- Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Szymowski Leszek: Księżobójcy. Anatomia zbrodni. Warszawa: Editions Spotkania, 2016 r., s. 269–270.
- Maria Szcześniak „Idź i zabij” [online], ligarepublikanska.tripod.com [dostęp 27.01.2020 r.]
- Twarze katowickiej bezpieki | Katowice Nasze Miasto [online], katowice.naszemiasto.pl [dostęp 27.01.2020 r.]
- Aparat bezpieczeństwa w Polsce. Kadra kierownicza, tom III, 1975–1990 – Publikacje – Pamięć.pl – portal edukacyjny IPN [online], pamiec.pl [dostęp 27.01.2020 r.]
- Nowe władze partyjne wybrane na XVIII Wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej PZPR w Katowicach, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 25, 30.01.1984 r., s. 4.
- a b Nekrologi płk Zygmunta Baranowskiego nadane przez Komitet Wojewódzki PZPR w Katowicach oraz Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Katowicach, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 113, 16.05.1985 r., s. 5.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Adam Cuber | Jan Antoni Strzelecki | Mateusz Bochenek | Jan Motyka (polityk) | Tomasz Olichwer | Władysław Gęborek | Stanisław Gębczyński | Łukasz Litewka | Gotfryd Teodor Flak | Władysław Bykowski | Jerzy Talkowski | Anna Śliwińska | Anastazy Kowalczyk | Józef Puta | Kwiryn Grela | Kamil Wnuk | Mirosław Koziura | Feliks Lorek | Stanisław Jarząbek | Marian KaniaOceń: Zygmunt Baranowski