UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Motyka (polityk)


Jan Motyka, urodzony 1 lipca 1923 roku w Sosnowcu, był nie tylko znanym polskim ślusarzem, ale również politykiem, który zasiadał jako poseł na Sejm PRL IV kadencji.

Jego działalność w polityce oraz związki z rzemiosłem stawiają go w charakterystycznym świetle postaci historycznej, a jego życie jest przykładem zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne w Polsce okresu PRL.

Życiorys

Jan Motyka to postać o bogatym życiorysie zawodowym oraz politycznym. Jego edukacja zakończyła się na poziomie podstawowym, po czym związał się z rzemiosłem, zdobywając zawód ślusarza. W 1945 roku rozpoczął pracę w Hucie im. Mariana Buczka w Sosnowcu, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu zawodowym, przynależąc do związku zawodowego.

W 1953 roku został wybrany na przewodniczącego rady zakładowej, aby cztery lata później, w 1957 roku, powrócić na wydział produkcyjny. W 1959 roku awansował na stanowisko brygadzisty, co potwierdziło jego zaangażowanie i umiejętności w pracy na rzecz zakładu.

W 1952 roku Jan Motyka wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co oznaczało początek jego aktywności politycznej. Już w 1953 roku stał się członkiem egzekutywy Komitetu Zakładowego PZPR, a w 1958 roku objął stanowisko I sekretarza Oddziałowej Organizacji Partyjnej. Od 1963 roku był także członkiem plenum Komitetu Miejskiego PZPR w Sosnowcu. W 1964 roku jego kariera polityczna nabrała tempa, gdy został delegatem na IV zjazd PZPR.

W 1965 roku Motyka uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Sosnowiec, gdzie angażował się w prace w Komisji Kultury i Sztuki, przyczyniając się do rozwoju polityki kulturalnej w kraju.

Za swoje zasługi został odznaczony Brązowym (1946) i Srebrnym (1962) Krzyżem Zasługi, a także otrzymał Srebrną i Złotą Odznakę „Zasłużonego Przodownika Pracy”, co uwydatnia jego znaczenie w środowisku zawodowym i politycznym.


Oceń: Jan Motyka (polityk)

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:23