Emil Margulies, urodzony 16 lipca 1877 roku w Sosnowcu, a zmarły 16 lutego 1943 roku w Tel Avivie, to postać, która odegrała istotną rolę w historii Czechosłowacji jako prawnik oraz przywódca syjonistyczny. Jego życie i działalność są przykładem dążeń do realizacji idei syjonizmu w kontekście ówczesnej Europy.
Margulies był osobą pochodzenia żydowskiego, co miało wpływ na jego późniejsze zaangażowanie w ruch syjonistyczny, który miał na celu utworzenie państwa dla Żydów. Jego osiągnięcia i wkład w te dążenia są ważnym elementem historii społeczności żydowskiej w Czechosłowacji.
Życiorys
Emil Margulies przyszedł na świat w rodzinie ortodoksyjnej, będąc szóstym spośród ośmiorga dzieci Moritza Marguliesa i Clary Sussman. Po zakończeniu szkoły podstawowej, kontynuował naukę w gimnazjum w Bielsku, które znajdowało się w austriackiej części Śląska. Zaciągnął się do armii austriackiej, gdzie spędził część swojego młodzieńczego życia. Następnie podjął studia na renomowanych uniwersytetach w Wiedniu, Monachium, Zurychu oraz Berlinie, a w 1901 roku uzyskał tytuł doktora praw na Uniwersytecie Wiedeńskim.
W trakcie swojego kształcenia w Wiedniu, poznał Theodora Herzla, co zaowocowało jego zaangażowaniem w ruch syjonistyczny. W 1903 roku osiedlił się w Cieplicach, w północnych Czechach, gdzie pracował jako urzędnik. To właśnie tam z zapałem promował idee syjonizmu poprzez organizację wykładów, prowadzenie wycieczek, publikację artykułów oraz rozpowszechnianie ulotek w lokalnych mediach.
Pomimo oporu ze strony części Żydów, którzy byli mocno zintegrowani z niemiecką klasą średnią, Emil Margulies odważnie zainicjował tworzenie sieci organizacji syjonistycznych w różnych miejscowościach, takich jak Cieplice, Trutnov, Žatec, Ústí nad Labem, Děčín, Chomutov i Podbořany.
Po odbyciu służby wojskowej podczas I wojny światowej jako oficer armii austro-węgierskiej, brał udział w walkach na frontach rosyjskim i włoskim. Po wojnie powrócił do nowo wyzwolonej Czechosłowacji, która uznawała wolność oraz równość mniejszości żydowskiej, i podjął aktywne działania w kierunku zapewnienia praw Żydów w tym kraju.
Emil Margulies był uczestnikiem wszystkich światowych kongresów syjonistycznych. Działał w komitetach wykonawczych dwóch organizacji syjonistycznych: Keren Kajemet LeIsrael oraz Keren Hayesod na ziemiach czeskich. Od 1910 do 1935 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Centralnego Komitetu Syjonistycznego dla ziem czeskich (po 1918 roku dla Czechosłowacji). W latach 1921 oraz 1929–1935 przewodniczył komitetowi planistycznemu Światowych Kongresów Syjonistycznych i stał na czele partii żydowskiej (Židovská Strana) w Czechosłowacji.
W swojej działalności promował polityczny syjonizm Herzla, mimo że większość czeskich syjonistów opowiadała się za duchowym syjonizmem reprezentowanym przez Ahada Ha-Am oraz Martina Bubera, a także polityką Chaima Weizmanna. Walcząc o samodzielność i pewność polityczną żydowskiej mniejszości narodowej, brał czynny udział w międzynarodowych negocjacjach dotyczących praw mniejszości w Europie Środkowej i Wschodniej po zakończeniu I wojny światowej. Inicjował również petycję Bernheima do Ligi Narodów w maju 1933 roku, której efektem było potępienie nazistowskich działań antyżydowskich oraz częściowe przywrócenie praw Żydów na Górnym Śląsku.
W 1935 roku, w reakcji na decyzję kierownictwa Partii Żydowskiej o wystawieniu kandydatów do parlamentu na liście Czechosłowackiej Partii Socjaldemokratycznej, zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego. Po porozumieniu monachijskim z września 1938 roku oraz aneksji Sudetów przez nazistowskie Niemcy, Emil Margulies stworzył organizację sudeckich Żydów, która miała na celu koordynację ucieczek w głąb Czech i dalszej emigracji. Udało mu się opuścić Czechosłowację, docierając do Palestyny 15 marca 1939 roku, w dniu, gdy naziści przejęli kontrolę nad resztą Czech i Moraw.
Przypisy
- Emil Margulies (1877-1943) [online], margulies-chronicles.com [dostęp 04.09.2019 r.]
- Dr. Emil Margulies [online], geni_family_tree [dostęp 04.09.2019 r.]
- a b About Dr. Emil Margulies [online], Encyclopedia of the Founders and Builders of Israel [dostęp 04.09.2019 r.]
- Kateřina K. Čapková, Margulies, Emil [online], yivoencyclopedia.org [dostęp 04.09.2019 r.]
- Keren Hayesod [online], jewishvirtuallibrary.org [dostęp 04.09.2019 r.]
- Židovská Strana [online], yivoencyclopedia.org [dostęp 04.09.2019 r.]
- Philipp P. Graf, Die Bernheim-Petition 1933: jüdische Politik in der Zwischenkriegszeit, Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 2008, ISBN 978-3-525-36988-3, OCLC 308560022
- Pavel P. Marek, Jiří J. Malíř, Politické strany: vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu 1861-2004, Brno: Doplněk, 2005, ISBN 80-7239-180-1, OCLC 62705166
- Meir M. Faerber, Dr. Emil Margulies: ein Lebenskampf für Wahrheit und Recht, Tel-Aviv: Atasa, 1949, OCLC 1018054884
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Wincenty Jan Rutkiewicz | Władysław Woźniak | Lechosław Jarzębski | Ryszard Wasik | Jerzy Wolf (polityk) | Ireneusz Sekuła | Marian Ryba | Janusz Ziółkowski | Wilhelm Garncarczyk | Wiesław Ociepka | Józef Lupa | Włodzimierz Zieliński (polityk) | Kazimierz Górski (polityk) | Antoni Grabowski (komunista) | Henryk Dembowski | Jędrzej Giertych | Franciszek Supernak | Mirosław Sopalak | Piotr Łukasiewicz (dyplomata) | Władysław Wolski (1889–1968)Oceń: Emil Margulies