Jarosław Pięta


Jarosław Pięta, który przyszedł na świat 27 grudnia 1964 roku w Sosnowcu, jest znaną postacią w polskim życiu politycznym. Jako prawnik i samorządowiec zdobył szerokie uznanie wśród obywateli. W ramach swojej kariery politycznej pełnił funkcję posła w VI i VII kadencji Sejmu.

Jego doświadczenie zarówno w prawie, jak i w administracji lokalnej, czyni go wpływowym uczestnikiem debat dotyczących kluczowych spraw społecznych i politycznych w Polsce.

Życiorys

„Jarosław Pięta ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim, gdzie zdobył wiedzę niezbędną do dalszej kariery prawniczej. Następnie podjął aplikację sądową oraz radcowską, co pozwoliło mu na praktyczne wdrożenie zdobytej wiedzy. Swoje pierwsze kroki na rynku pracy stawiał w katowickim oddziale Państwowej Inspekcji Pracy, pełniąc istotną rolę w zapewnianiu przestrzegania przepisów prawa pracy.

W swojej karierze politycznej należał do Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności, a w 2001 roku stał się jednym z działaczy Platformy Obywatelskiej. Jego zaangażowanie w tę partię zaowocowało objęciem funkcji wiceprzewodniczącego sosnowieckich struktur.

W 2006 roku próbował zdobyć stanowisko prezydenta Sosnowca, jednak jego kandydatura okazała się bezskuteczna. Mimo to, uzyskał mandat radnego rady miasta, gdzie piastował stanowisko wiceprzewodniczącego. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2007 roku odniósł sukces, uzyskując mandat poselski w okręgu sosnowieckim, zdobywając łączną liczbę 8238 głosów.

W 2010 roku, ponownie próbując swoich sił w walce o urząd prezydenta Sosnowca, tym razem przegrał w drugiej turze z Kazimierzem Górskim, uzyskując poparcie na poziomie około 46,7%. W wyborach do Sejmu w 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w wyniku czego zdobył 9309 głosów. Jako członek Sejmu VII kadencji, aktywnie uczestniczył w pracach Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz pełnił rolę przewodniczącego Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. Niestety, w 2015 roku nie udało mu się zostać wybranym na kolejną kadencję.”

Przypisy

  1. Serwis PKW – Wybory 2011. [dostęp 01.06.2015 r.]
  2. Serwis PKW – Wybory 2010. [dostęp 01.06.2015 r.]

Oceń: Jarosław Pięta

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:16