Michał Czarski


Michał Adam Czarski, urodzony 30 czerwca 1949 roku w Sosnowcu, to postać, która zyskała uznanie w polskiej polityce oraz samorządzie. Jego kariera zawodowa nierozerwalnie związana jest z różnymi istotnymi funkcjami publicznymi, w których pełnił znaczące role.

W roku 1989 Czarski objął stanowisko ministra pracy i polityki socjalnej, co miało bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki zatrudnienia w Polsce. Następnie, przez okres od 1994 do 2002 roku, pełnił funkcję prezydenta Sosnowca, gdzie mógł wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę w działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

W latach 2002–2006 był marszałkiem województwa śląskiego, co pozwoliło mu na kierowanie rozwojem jednego z najważniejszych regionów w Polsce. Jego działalność w tej roli obejmowała kwestie związane z przewodniczeniem Sejmikowi Województwa Śląskiego w latach 2008–2010, gdzie kontynuował swoją misję wspierania regionalnych interesów.

Życiorys

Michał Czarski to znany polityk i administrator, który od młodych lat angażował się w życie społeczne i polityczne. Jest on absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Sosnowcu, gdzie zakończył edukację w 1967 roku. Po ukończeniu liceum, studia podjął na Wyższej Szkole Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, co otworzyło mu drzwi do kariery w administracji publicznej.

J jego zawodowe życie zawodowe rozpoczęło się w administracji państwowej. Michał Czarski pełnił m.in. funkcję dyrektora Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w urzędzie wojewódzkim w Katowicach. W marcu 1989 roku objął stanowisko ministra pracy i polityki socjalnej w rządzie Mieczysława Rakowskiego jako przedstawiciel Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jego kadencja trwała do września tego samego roku.

W latach 1989–1991 Czarski był radcą ambasady RP w Pradze, co pozwoliło mu na zdobycie cennego doświadczenia międzynarodowego. Po powrocie do kraju, do 1994 roku pracował jako konsultant i dyrektor w prywatnej firmie. W 1994 roku zdobył mandat w radzie miejskiej Sosnowca, a w latach 1994–2002 pełnił urząd prezydenta tego miasta, mając na celu rozwój lokalnej infrastruktury i polityki społecznej.

W swojej karierze działał aktywnie w różnych organizacjach i związkach, będąc członkiem zarządu Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz członkiem Rady Kontraktu Regionalnego. Był także przewodniczącym Komisji ds. Samorządu i Regionalizmu oraz przedstawicielem Sosnowca w Związku Miast Polskich, co świadczy o jego zaangażowaniu w tematykę regionalną.

W 2002 roku, z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zdobył mandat radnego sejmiku śląskiego II kadencji oraz stanowisko marszałka województwa, które zajmował do listopada 2006 roku. Michał Czarski w 2004 roku wszedł w skład prezydium Komitetu Regionów Unii Europejskiej i był członkiem Komisji ds. Polityki Spójności tegoż komitetu.

W kolejnych wyborach samorządowych uzyskał reelekcję, wchodząc na stanowisko wiceprzewodniczącego sejmiku. W grudniu 2008 roku został przewodniczącym sejmiku III kadencji, a sukcesywnie w latach 2010 i 2014 był ponownie wybierany, co potwierdza jego silną pozycję w polityce regionalnej. Michał Czarski zdecydował się jednak zrezygnować z kandydowania w 2018 roku, kończąc swoją długoletnią karierę w sejmiku województwa.

Odznaczenia i wyróżnienia

Michał Czarski to postać wyróżniająca się w swoim zawodzie, doceniana za swoje osiągnięcia i zaangażowanie.

W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co jest jednym z najwyższych wyróżnień w Polsce, przyznawanym osobom za szczególne zasługi dla kraju.

Dodatkowo, w tym samym roku, otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej, który stanowi dowód jego wkładu w rozwój edukacji i dbałość o wysokie standardy kształcenia.

Warto również wspomnieć, że Michał Czarski został uhonorowany Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji, co podkreśla jego zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

Przypisy

  1. Agata Pustułka: PKW: Wyniki wyborów do Sejmiku Śląskiego: Nazwiska radnych wojewódzkich 21.11.2014 r. [dostęp 21.11.2014 r.]
  2. Medal za Zasługi dla Policji dla Marszałka. slaskie.pl, 09.12.2002 r. [dostęp 25.07.2012 r.]
  3. Serwis PKW – Wybory 2010. [dostęp 25.07.2012 r.]
  4. M.P. z 2002 r. nr 37, poz. 585

Oceń: Michał Czarski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:18