Romuald Pawlak to uznany polski pisarz, który przyszedł na świat 13 maja 1967 roku w Sosnowcu. Jego twórczość obejmuje różnorodne gatunki literackie, w szczególności literaturę fantastyczną oraz książki dla dzieci.
Pawlak swoją karierę literacką związał z literaturą, w której potrafi w niezwykły sposób łączyć wyobraźnię z rzeczywistością, dostarczając czytelnikom wyjątkowych doświadczeń i emocji.
Życiorys
Debiut literacki Romualda Pawlaka przypadł na 1987 rok, kiedy to jego utwory zaczęły pojawiać się w tygodniku „Na Przełaj”. W kolejnej dekadzie, w latach 90. XX wieku, autor regularnie współpracował z magazynem „Fenix”, a jego opowiadania były również publikowane w takich czasopismach jak „Nowa Fantastyka”, „Science Fiction, Fantasy & Horror”, „Magia i Miecz”, „Młody Techniku” oraz w wielu innych, w tym w „Gazecie Wyborczej”.
W 2003 roku zadebiutowała jego pierwsza powieść pt. Inne okręty. To alternatywna historia, w której przebieg podboju Peru przez konkwistadora Francisco Pizarra jest zupełnie inny, a polski oddział stara się zdobyć skrawek ziemi dla Rzeczypospolitej. Książka ta doczekała się zmienionego wydania w 2011 roku.
W następnych latach autor wprowadził na rynek szereg książek fantasy, takich jak Rycerz bezkonny (2004), Czarem i smokiem (trylogia humorystyczna, 2005), Wojna balonowa (2006) oraz Smocze gniazdo (2008). Napisał również dwa zbiory opowiadań: Wilcza krew, smoczy ogień (2006) oraz Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka (2007). W 2015 roku, pod szyldem wydawnictwa W.A.B, ukazała się jego satyryczna powieść Krew nie woda, która wykorzystuje metaforę polityków jako wampirów i innych postaci nocy.
Autor powrócił do tematyki alternatywnej w książce Armia ślepców (2007). Ciekawe wątki fantastyczne zagościły również w powieści historycznej Cabezano, król karłów (2010), która opowiada o karle znajdującym się pomiędzy światami ludzkimi i karłowymi.
W 2007 roku Pawlak zadebiutował również w literaturze dziecięcej z książką Miłek z Czarnego Lasu, która następnie zdobyła tytuł Najlepszej Książki dla Dzieci roku 2008 według jury Polskiej Sekcji IBBY. Autor poczuł się zmotywowany do kontynuowania tej drogi, co zaowocowało kolejnymi tytułami, takimi jak Czapka Holmesa, która była nominowana do nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i im. Kornela Makuszyńskiego, a także Przeskoczyć przez ogień (2010), Lena w chmurach (2010) oraz Dziura w sercu (2012). Tematy jego twórczości chronią aktualne problemy, takie jak eurosieroctwo, przemoc szkolna i zagrożenia związane z rozwojem technologii, jednak autor postanawia również dostarczać czytelnikom radości z lektury poprzez zastosowanie znanych schematów literatury popularnej, w tym kryminału czy fantastyki.
Wątki obyczajowe obecne w jego prozie zauważalne były od samego początku jego twórczości, a w 2011 roku zadebiutował z pierwszą powieścią obyczajową pt. Póki pies nas nie rozłączy, a wkrótce po niej ukazała się również Związek do remontu.
Rok 2020 przyniósł powrót autora do regularnego pisania fantastyki, co miało miejsce dzięki powieści Podarować niebo, która stanowi początek cyklu powieści oraz opowiadań osadzonych w uniwersum nazwanym Dom Krastów. Akcja skupia się na przyszłości ludzkiej cywilizacji oraz dziejach rodziny Krastów, rozpoczynających swoją przygodę w połowie XXII wieku przez pracę w orbitalnych dokach. W miarę rozwoju fabuły, bohaterowie coraz bardziej wspinają się ku władzy i gwiazdom, przez co cykl zyskuje na znaczeniu, odzwierciedlając wzloty i upadki rozwoju ludzkości. Romuald Pawlak w swoich planach zakłada, że cykl będzie w pewien sposób zainspirowany fantastyką lat 60. i 70. oraz aktualnymi tematami, a jego styl przywodzi na myśl bardziej fantastykę społeczną niż typową space operę.
W skład cyklu wchodzą dotychczas takie pozycje jak:
- Podarować niebo (powieść, 2020),
- Pusty ogród (pięć opowiadań z ośmiu w tomie, 2021),
- Gdyby to wiatr (opowiadanie, NF 9/2021),
- Wolny jak Hamilton (powieść, zapowiedź 2022),
- Wybór Mony (powieść, zapowiedź 2023).
Publikacje
Oto zestawienie publikacji autorstwa Romualda Pawlaka, które zostały wydane w formie drukowanej. Poniżej przedstawione są różne kategorie, w których autor się specjalizował, zarówno w literaturze dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Jako Romuald Pawlak (dla dorosłych)
- Inne okręty, Runa 2003 (wydanie 1.); Erica 2011 (wydanie 2),
- Rycerz bezkonny, Runa 2004 (wydanie 1.); Sumptimbus 2014 (wydanie 2.),
- Czarem i smokiem, Fabryka Słów 2005,
- Wojna balonowa, Fabryka Słów 2006,
- Wilcza krew, smoczy ogień, Fabryka Słów 2006,
- Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka, Fabryka Słów 2007,
- Armia ślepców, Red Horse 2007,
- Smocze gniazdo, Fabryka Słów 2008,
- Cabezano, król karłów, Videograf II 2010,
- Póki pies nas nie rozłączy, Nasza Księgarnia 2011,
- Związek do remontu, Nasza Księgarnia 2011,
- Krew nie woda, W.A.B. 2015,
- Podarować niebo, Wydawnictwo IX, 2020,
- Pusty ogród, Wydawnictwo IX, 2021.
Jako Romek Pawlak (dla dzieci)
- Miłek z Czarnego Lasu, Powergraph 2007,
- Czapka Holmesa, Akapit Press 2009,
- Przeskoczyć przez ogień, Akapit Press 2010,
- Lena w chmurach, Akapit Press 2010,
- Dziura w sercu, Nasza Księgarnia 2012,
- Czaruś, pies z charakterem, Akapit Press 2014,
- Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera, Akapit Press 2015,
- Biało-czerwone marzenia. Od rozbitego żyrandola do finałów Euro, Rebis 2015,
- Biało-czerwone mistrzostwa. Misja Euro 2016, Rebis 2016,
- Być jak Ignacy, Rebis 2016,
- Liga Mistrzów. Magia futbolu, Rebis 2016,
- Klątwa Ezechiela, Akapit Press 2016,
- Dziewczyna z lustra, Akapit Press 2017,
- Czy muszę się zakochać, czyli po co komu miłość, Mac Edukacja 2017,
- Czy będę emerytem, czyli po co komu starość, Mac Edukacja 2017,
- Czy muszę pracować, czyli po co komu pieniądze, Mac Edukacja 2017,
- Czy muszę chodzić do szkoły, czyli po co komu nauka, Mac Edukacja 2017.
Opowiadania w antologiach
- Koniec ery głodu, w: Wizje alternatywne, ARAX 1990,
- Jak liście z drzew, w Tempus Fugit, t. 2, Fabryka Słów 2007,
- Wakacjusz, w: Zatrute pióra, Replika 2012,
- Lot, w: Tarnowskie Góry 2, Almaz 2020,
- Reputacja, w: Mars, Stalker Books 2021.
Ekranizacje
Na podstawie powieści Miłek z Czarnego Lasu powstał film animowany o tym samym tytule. Scenariusz do tej produkcji napisał Romek Pawlak.
Nagrody
Romuald Pawlak, uznawany za jednego z czołowych polskich autorów literatury dziecięcej i fantastycznej, zdobył szereg prestiżowych nagród oraz nominacji, które potwierdzają jego talent i wkład w polską literaturę.
- nominacja do nagrody Zajdla za opowiadanie Wniebowstąpienie Menela (Fenix 7/1991),
- Nagroda IBBY za Miłka z Czarnego Lasu, uznana za Najlepszą Książkę dla Dzieci roku 2008,
- nominacja do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek 2010 dla Czapki Holmesa w kategorii „książka dla dzieci”,
- nominacja do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego w 2010 roku dla Czapki Holmesa,
- nominacja do nagrody Nowej Fantastyki w kategorii „książka roku 2020” dla Podarować niebo,
- Złote Wyróżnienie nagrody Żuławskiego za rok 2020 dla Podarować niebo.
Te osiągnięcia pokazują, jak ważnym i wpływowym autorem jest Pawlak, a jego prace cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków.
Przypisy
- Lista publikacji sporządzona przez autora.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Bogna Krasnodębska-Gardowska | Maria Modzelewska | Włodzimierz Dulemba | Anna Śledziewska | Zbigniew Milewski (poeta) | Marian Porębski | Jadwiga Maziarska | January Krawczyk | Arkadiusz Pałasiński | Sala Kirschner | Agnieszka Chrzanowska | Witold Frydrych | Elżbieta Kuraj | Sławomir Matusz | Maciej Stobierski | Jacek Cygan | Zbigniew Moskal | Anna Serafińska | Helena Dorabialska | Iwona FornalczykOceń: Romuald Pawlak