Agnieszka Chrzanowska


Agnieszka Chrzanowska, urodzona w 1968 roku w Sosnowcu, jest uznawaną polską aktorką oraz piosenkarką. W jej twórczości można dostrzec unikalne połączenie różnych stylów muzycznych oraz literackich, co czyni ją osobą niezwykle utalentowaną.

Oprócz kariery scenicznej, Agnieszka jest również autorką muzyki i tekstów, co podkreśla jej wszechstronność artystyczną. Jako członkini Akademii Fonograficznej ZPAV, aktywnie przyczynia się do rozwoju polskiej muzyki.

Jej repertuar obejmuje zarówno poezję śpiewaną, jak i piosenkę autorską, dzięki czemu zdobyła uznanie wśród szerokiej publiczności. Agnieszka Chrzanowska to artystka, którą warto znać i śledzić w jej twórczej drodze.

Życiorys

Agnieszka Chrzanowska to utalentowana artystka, która ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wcześniej była uczennicą krakowskiej Szkoły Aktorskiej SPOT. W latach 1996-2003 związana była z legendarną Piwnicą pod Baranami, a później kontynuowała swoją karierę w klubie „Alchemia” na krakowskim Kazimierzu. Następnie przez dwa lata sprawowała pieczę nad Teatrem Piosenki, który współtworzyła z Michałem Zabłockim w Centrum w Krzysztoforach.

W okresie 2010-2011 pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego Radiowego Teatru Piosenki w Radiu Kraków. Ponadto, jest autorką audycji radiowej „Nieobojętna częstotliwość drgań”, mającej na celu promowanie twórczości współczesnych polskich kompozytorów, tekstopisarzy oraz znakomitych wykonawców, którzy tworzą w obszarze piosenki.

Agnieszka może poszczycić się wieloma nagrodami. Otrzymała trzy prestiżowe wyróżnienia podczas 21. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za utwory „Camille Claudel” i „Pustka w środku”. Zdobyła także pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu za „Ulicę Rajską” i „Po drugiej stronie tęczy” oraz trzecie miejsce na warszawskim Festiwalu Sztuki Estradowej za utwory „Dług” oraz „Zakochały się chłopaki”. Dodatkowo, wyróżniona została przez Polski Komitet Olimpijski „Wawrzynem Olimpijskim” w dziedzinie Sztuki za album „Ogień Olimpijski”, na którym znalazły się jej kompozycje do wierszy Michała Zabłockiego. Album ten zaprezentowała w 2004 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Atenach, w Centrum Kultury „Technopolis” w ateńskim Gazi.

Agnieszka była nominowana do prestiżowej nagrody Fryderyk 2000 za album „Cały świat płonie” oraz Fryderyk 2005 za płytę „Tylko dla Kobiet”. W 2013 roku odznaczona została medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dorobku artystki znaleźć można ponad sto kilkadziesiąt kompozycji inspirowanych utworami wybitnych polskich poetów, w tym przede wszystkim Michała Zabłockiego, Włodzimierza Dulemby, Tomasza Adamskiego, Józefy Latos, Krzysztofa Sikory, Witolda Jędrzejczaka oraz Kamila Śmiałkowskiego. W jej twórczości pojawia się muzyka do wierszy Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana oraz Georga Trakla. Ponadto, stworzyła muzykę, teksty i koncepcję artystyczną spektaklu „Mężczyzna prawie idealny”, napisanego z myślą o aktorze i wokaliście Arturze Gotzie, którego premiera miała miejsce w listopadzie 2013 roku w Teatrze Nowym w Łodzi.

Warto również wspomnieć, iż Agnieszka jest autorką muzyki do Pieśni o Trójcy Świętej, która została napisana z tekstem autorstwa Michała Zabłockiego. Utwór ten jest przeznaczony na trzy głosy solowe, oktet wokalny, flugelhorn i fortepian.

Do tej pory wydała osiem solowych albumów. Wiele jej kompozycji jest dostępnych również w wersjach językowych: angielskim, francuskim lub greckim. Jej siódmy album „Piosenki do mężczyzny” z listopada 2013 roku zawiera osiemnaście premierowych utworów, które w większości są jej autorskimi tekstami. Na płycie pojawił się gościnnie włoski wirtuoz akordeonu, Marco Lo Russo.

Agnieszka Chrzanowska aktywnie angażuje się w działania na rzecz zwierząt, często organizując aukcje oraz uczestnicząc w koncertach charytatywnych. Za swoją działalność została uhonorowana przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krakowie statuetką „Dżoka”. Warto dodać, że jest także emocjonalnie związana z Grecją, ponieważ stamtąd pochodził jej dziadek. W latach 1997-1998 studiowała klasyczny śpiew w Kawali.

Spektakle

Agnieszka Chrzanowska jest niezwykle utalentowaną artystką, która ma na swoim koncie wiele interesujących projektów teatralnych.

Jednym z jej znaczących dzieł jest spektakl „Mężczyzna prawie idealny”, w którym jako autorka koncepcji, tekstów piosenek oraz muzyki, wniosła swoje artystyczne podejście. Reżyserią i wykonaniem zajął się Artur Gotz a premierowa prezentacja miała miejsce w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Kolejnym ważnym projektem w dorobku Chrzanowskiej jest „Pan Kazimierz”, spektakl muzyczny osadzony w krakowskiej scenerii, który został powierzony w reżyserię Łukaszowi Czujowi. Do tego dla wielu interesującego widowiska, teksty piosenek opracował Michał Zabłocki. W tym projekcie Agnieszka stworzyła muzykę do trzech utworów, w tym „Mojżesz”, „Helena Rubinstein” oraz „Madonna od demonów”. Jej wkład nie ograniczał się tylko do kompozycji, gdyż pełniła również rolę producentki muzycznej, odpowiedzialnej za muzyczny album związany z tym spektaklem, który został wydany przez Poemat.

Warto także wspomnieć o projekcie „Warjutkowie”, będącym muzycznym spektaklem opartym na poemacie Michała Zabłockiego. Reżyserem tego dzieła był Paweł Szarek, a Agnieszka Chrzanowska wniosła do niego siedem swoich kompozycji. Wśród nich znajdują się takie utwory jak „Piosenka polityków”, „Siostry Warjutki” oraz „Wolna”.

Dyskografia

Agnieszka Chrzanowska wydała szereg albumów w ciągu swojej kariery. Oto lista jej płyt:

  • Słowa (1996),
  • Nie bój się nic nie robić (1998),
  • Cały świat płonie (2000),
  • Ogień olimpijski (2004),
  • Tylko dla kobiet (2005),
  • Bez udziału gwiazd (2009),
  • Piosenki do mężczyzny (2013),
  • Dom na Skale – Live in Wadowice (2016), wyd. Universal Music Polska.

Single

  • „Cały świat płonie” (2000),
  • „Zakochały się chłopaki” (2005),
  • „Delikatnie poprzez wiatr” (2005),
  • „Na Kazimierzu Ty” (z Dominikiem Kwaśniewskim) (2007),
  • „Bez udziału gwiazd” (2009),
  • „Nie znajdziesz mnie (Nie natrafisz na mój ślad)” (2009),
  • „Nie taka jak Ty” (2009),
  • „Budzę się” (2013),
  • „Nostalgia i Ty” – z udziałem Marco Lo Russo, na akordeonie (2013),
  • „Do góry nogami” (2015),
  • „Tak jak Ty nigdy nikt” (2015),
  • „Niebo ciągle nade mną” – z udziałem Marco Lo Russo, na akordeonie i Giulio Vinci, na pianinie (2016).

Przypisy

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
  2. strona PWST w Krakowie

Oceń: Agnieszka Chrzanowska

Średnia ocena:5 Liczba ocen:13