II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu


W sosnowieckim krajobrazie edukacyjnym wyróżnia się Uniwersyteckie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater. To renomowana instytucja, która pełni ważną rolę w kształceniu młodzieży.

Liceum ogólnokształcące, znajdujące się w Sosnowcu, oferuje swoim uczniom solidne podstawy wiedzy, które przygotowują ich do wyzwań przyszłości.

Historia

Początki istnienia tej placówki edukacyjnej sięgają 1907 roku, kiedy to kurator Warszawskiego Okręgu Naukowego udzielił zgody Walentynie Mojkowskiej na utworzenie siedmioklasowej pensji dla dziewcząt, z programem odpowiadającym żeńskim gimnazjom. Wówczas siedziba szkoły znajdowała się w centralnej części Sosnowca, na ulicy Modrzejowskiej 22. W tę rolę kierowniczą weszła Józefa Siwik, pochodząca z Warszawy. Zajęcia odbywały się w języku polskim, z wyjątkiem lekcji języka rosyjskiego, historii oraz geografii Imperium Rosyjskiego. W roku szkolnym 1907/1908 w placówce tej kształciło się 139 uczennic.

W 1910 roku szkoła przeszła pod kierownictwo Józefy Siwikowej, która zreorganizowała ją w prywatną szkołę handlową. Również w tym samym roku, placówka została przeniesiona do nowego budynku mieszczącego się przy ulicy Fabrycznej 7 (obecnie ul. St. Małachowskiego 5).

W roku szkolnym 1917/1918 nastąpiła istotna zmiana, polegająca na uspołecznieniu szkoły, która wtedy przekształciła się w ośmioklasowe Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej. Jesienią 1918 roku do drużyny harcerskiej działającej w placówce nadano imię Emilii Plater, nazwa ta została przyjęta przez samą szkołę trzy lata później. W 1934 roku, po odejściu Józefy Siwikowej, dyrekcję objęła Janina Strączyńska.

1 października 1934 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Parkowej 1, w którym to miejscu funkcjonuje do dziś. W roku szkolnym 1956/1957, w odpowiedzi na nowe kierunki pedagogiczne, placówka została przekształcona w szkołę koedukacyjną. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 roku powołano „III Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Emilii Plater w Sosnowcu”, które składało się z czteroletniego gimnazjum oraz dwuletniego liceum. Po wprowadzeniu tzw. reformy jędrzejewiczowskiej, szkoła miała charakter żeński, a część licealna kształciła w obszarze humanistycznym oraz przyrodniczym. Pod koniec lat 30 XX wieku, placówka funkcjonowała pod adresem ulica Wawel 1.

Współczesność

W 2010 roku, według ocen serpportowanych przez portal Perspektywy.pl, II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu stanowczo potwierdziło swoją renomę, zajmując drugą pozycję w mieście, ustępując jedynie IV LO im. S. Staszica. W skali województwa zajęło siedemnaste miejsce, a w skali całego kraju uplasowało się na sto trzydziestym pierwszym miejscu.

Warto podkreślić, że szkoła aktywnie uczestniczy w regatach wioślarskich, gdzie nieprzerwanie podejmuje rywalizację z IV LO im. S.Staszica o prestiżowy puchar na jednym z sosnowieckich akwenów, znanym jako Stawiki. Takie wydarzenia nie tylko promują sport, ale również integrują uczniów z różnych szkół.

Dodatkowo, w murach tej placówki działa uczniowska gazetka „E!milka”, która jest regularnie publikowanym miesięcznikiem, dającym młodzieży szansę na wyrażenie swoich przemyśleń oraz pomysłów. Co więcej, już od 1993 roku w liceum organizowany jest międzynarodowy konkurs poetycki, określany jako Turniej Jednego Wiersza o Laur Plateranki. W wydarzeniu tym biorą udział nie tylko uczniowie z Polski, ale również młodzi poeci z Litwy oraz Ukrainy, co znacząco wzbogaca jego międzynarodowy charakter.

Dyrektorzy

Historia II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu jest naznaczona znacznymi osiągnięciami, a jej kierownicy odegrali kluczową rolę w kształtowaniu placówki. Poniżej przedstawiamy listę dyrektorów, którzy pełnili swoje funkcje w różnych okresach, pozostawiając swoje ślady w historii szkoły.

  • Józefa Siwikowa (obejmowała stanowisko w latach 1907–1934),
  • Janina Strączyńska (1934–1948),
  • Anna Bagińska (1948–1952),
  • Irena Ślenzak (1952–1973),
  • Adam Kierkowski (1973–1987),
  • Maria Bomska (1987–1992),
  • Mirosława Soczyńska (1992–2012),
  • Dorota Leszczyńska (2012–2017),
  • Justyna Tulicka (od 1 IX 2017).

Każdy z wymienionych dyrektorów przyczynił się do rozwoju i nowoczesności placówki, co miało wpływ na kształcenie setek uczniów na przestrzeni lat.

Znani absolwenci i uczniowie

Lista znanych osobistości, które związane są z II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu, stanowi interesujący zbiór inspirujących indywidualności. Do najważniejszych absolwentów należą:

Przypisy

  1. Weronika Tofilska z Katowic, absolwentka "Filmówki", wyreżyserowała głośny serial Netfliksa [online], Ślązag.pl [dostęp 21.09.2024 r.] (pol.).
  2. Przegląd aktualności [online], Uniwersyteckie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu, 2022 [dostęp 10.10.2022 r.]
  3. Słynni plateranie [online], Uniwersyteckie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu, 2022 [dostęp 10.10.2022 r.]
  4. Kazimierz Rędziński. Początki szkolnictwa w Sosnowcu (1870–1914). „Studia i Prace Pedagogiczne. Rozprawy i materiały”. 1, s. 324–325, 2014 r. ISSN 2353-4797.
  5. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych – województwo śląskie
  6. Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2009 serwisu Perspektywy.pl
  7. a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 268–269, 31.10.1938 r.

Oceń: II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:5