Małgorzata Dajewska, urodzona 30 września 1958 roku w Sosnowcu, jest uznaną polską artystką plastyczną, która zyskała renomę dzięki swojej mistrzowskiej pracy ze szkłem artystycznym.
Jej osiągnięcia w tej dziedzinie świadczą o niezwykłych umiejętnościach i pasji, jakie wkłada w swoje dzieła. Przez lata rozwijała swoje techniki, tworząc unikalne i wyraziste prace, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Życiorys
Małgorzata Dajewska jest absolwentką Katedry Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, znanej obecnie jako Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczyła w programie studiów w latach 1977–1982, a dyplom uzyskała w roku 1982 pod okiem prof. Zbigniewa Horbowego.
Od roku 1984 rozpoczęła pracę jako nauczyciel akademicki na swojej macierzystej uczelni. W latach 1996–2002 pełniła funkcję kierownika Katedry Szkła, a od 2001 roku została mianowana profesorem zwyczajnym.
Dodatkowo, w latach 2005–2008, sprawowała urząd dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a po przerwie została ponownie wybrana na to stanowisko na kadencję 2012–2016.
Od roku 2009 jest również związana z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Najpierw pełniła rolę członka rady programowej muzeum, a od 2012 roku zajmuje pozycję przewodniczącej tej rady.
Twórczość
Artystka Małgorzata Dajewska z powodzeniem tworzy unikalne rzeźby szklane, korzystając z różnorodnych technik, takich jak rytowanie, piaskowanie, szlifowanie oraz zgrzewanie szkła. Wiele z jej dzieł wzbogaconych jest również twórczością poetycką, co nadaje im dodatkową głębię artystyczną. Dajewska postawiła na szkło optyczne jako główny materiał w swojej twórczości; jest uważana za pionierkę tego trendu we wrocławskim szkle lat osiemdziesiątych, obok Kazimierza Pawlaka.
Już od 1984 roku artystka ma na koncie wystawy swoich prac zarówno w kraju, jak i za granicą. Można było je podziwiać w takich krajach jak: Francja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Japonia, Belgia, Dania, Finlandia, Kuwejt, Meksyk, Niemcy oraz Włochy. Do tej pory, Dajewska miała osiemnaście indywidualnych wystaw, które przyciągnęły uwagę miłośników sztuki.
Prace Małgorzaty Dajewskiej znajdują się nie tylko w prywatnych zbiorach, ale również w renomowanych muzeach, takich jak: Muzeum Szkła w Ebeltoft w Danii, Muzeum Watykańskie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Regionalnego w Toruniu oraz Muzeum w Sosnowcu. Dodać można także, że jej prace są zgromadzone w instytucjach takich jak Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuki oraz BWA w Sandomierzu i Wałbrzychu.
Nagrody i odznaczenia
W ciągu swojej kariery Małgorzata Dajewska uzyskała liczne wyróżnienia oraz odznaczenia, które potwierdzają jej znaczący wkład w kulturę i sztukę. Poniżej przedstawiamy jej dorobek nagrodowy:
- 1995 – I nagroda w konkursie „Szkło ’95”,
- 1996 – Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za zestaw stołowy Aquarius,
- 2006 – Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii,
- 2009 – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- 2012 – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
- 2014 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
- 2019 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Te osiągnięcia dowodzą nie tylko talentu artystycznego, ale także ogromnego zaangażowania Małgorzaty Dajewskiej w promocję polskiej kultury.
Przypisy
- Lista laureatów medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. mkidn.gov.pl [dostęp 13.02.2022 r.]
- a b c d e f Władze uczelni - Dziekani. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. [dostęp 01.04.2019 r.]
- a b c d e f g h i Małgorzata Dajewska. European Glass Festival. [dostęp 01.04.2019 r.]
- Barbara Banaś: Sztuka użytkowa na Śląsku w 2 połowie XX w.. W: Ornamenta silesiae: tysiąc lat rzemiosła artystycznego na Śląsku. Maria Starzewska (red.). Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2000, s. 51. ISBN 83-86766-66-2.
- a b c Maria Jeżewska, Bogdan Górecki: Ceramika i szkło polskie XX wieku: katalog zbiorów. Mariusz Hermansdorfer (red.). Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2004, s. 226. ISBN 83-86766-87-5.
- a b c d e Ponad czasem: Przesław Kornacki, Małgorzata Dajewska, Paulina Komorowska-Birger. Małgorzata Dajewska (teksty). Leszno: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, 2016, s. 10. ISBN 978-83-87028-88-6.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Ola Trzaska | Henryk Wójcik | Marian Malina | Jadwiga Romańska | Wanda Telakowska | Ryszard Grzyb | Władysław Szpilman | Zdzisław Szostak | Stanisław Gadomski (1929–2013) | Konstanty Ćwierk | Jacek Mierzejewski | Sala Kirschner | Arkadiusz Pałasiński | January Krawczyk | Jadwiga Maziarska | Marian Porębski | Zbigniew Milewski (poeta) | Anna Śledziewska | Włodzimierz Dulemba | Maria ModzelewskaOceń: Małgorzata Dajewska