Anna Chojnacka to postać, której twórczość odznacza się wyjątkowym stylem i niezwykłym wkładem w dziedzinie fotografii. Urodziła się 2 grudnia 1914 roku w Sosnowcu, a swoje ostatnie dni spędziła w Katowicach, gdzie zmarła 25 grudnia 2007 roku.
W ciągu swojej kariery artystycznej, Anna zdobyła uznanie i była wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia fotograficzne. Posiadała tytuły Artiste FIAP (AFIAP) oraz Excellence FIAP (EFIAP), co podkreśla jej wysoki poziom umiejętności oraz wpływ na polską scenę artystyczną.
Życiorys
Anna Chojnacka, urodzona w pięknym mieście Sosnowiec, spędziła znaczną część swojej młodości w Warszawie. W okresie okupacji niemieckiej, w poszukiwaniu lepszych warunków, przeniosła się do Katowic. Jej twórczość fotograficzna została doceniona już w 1958 roku, kiedy to została przyjęta do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Dzięki jej albumowi pt. „Wśród plastyków śląskich”, zdobyła pierwszą nagrodę ZAIKS w 1962 roku, co zaowocowało zorganizowaniem debiutanckiej wystawy fotograficznej w Warszawie w Zachęcie, noszącej tę samą nazwę.
W latach 1950–1959 pracowała jako kierownik redakcji reklamowej w wydawnictwie „Śląsk”, gdzie współpracowała z pracowniami sztuk plastycznych oraz wydawnictwami, a także Śląskim Instytutem Naukowym. W istotny sposób przyczyniła się do powstania albumu „Barwy i rytmy Śląska”, który został wydany w 1969 roku. Co więcej, w latach 1975–1987 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF.
Jej osiągnięcia obejmują także uzyskanie tytułu AFIAP (Artiste FIAP) w 1963 roku, nadanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, a także tytułu EFIAP (Excellence FIAP) w 1976 roku. W roku 1977 była rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki w dziedzinie fotografii.
Anna Chojnacka była autorką oraz współautorką licznych wystaw zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, organizowanych nie tylko w Polsce w takich miastach jak Warszawa, Toruń, Katowice, Bytom czy Kraków, ale także za granicą. Jej fotografię można podziwiać również pośmiertnie, na prestiżowych wystawach. W 2014 roku w Muzeum Historii Katowic zorganizowano pierwszą monograficzną wystawę jej prac, które zostały wydane rok później w formie albumu, redagowanego przez Zofię Szotę.
Fotografie Anny Chojnackiej zdobią kolekcję Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz zbiory Działu Fotografii Muzeum Historii Katowic. W uznaniu jej twórczości fotograficznej, Chojnacka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, które potwierdzają jej artystyczną ranga i znaczenie w polskiej fotografii.
Wybrane wystawy
Poniżej przedstawiamy wybór znaczących wystaw, w których brała udział Anna Chojnacka. Każda z nich odzwierciedla jej unikalny styl oraz podejście do sztuki fotograficznej.
- VI Okręgowa Wystawa Fotografii Artystycznej ZPAF; „Śląsk w Katowicach” (1960),
- II Międzynarodowa Wystawa Fotografii Artystycznej ZPAF w Warszawie (1961),
- Człowiek w Polsce Ludowej (Warszawa 1963),
- Polska rzeźba w fotografice (Warszawa 1967),
- Portret; Wystawa Inauguracyjna Galerii ZPAF (Warszawa 1970),
- Ochrona środowiska człowieka (Warszawa 1971),
- Słońce; Międzynarodowa Wystawa Fotografii ZPAF (Warszawa 1973),
- Polska – kraj i ludzie; Ogólnopolska Wystawa Fotografii ZPAF (Warszawa 1974),
- Powstała w polskim krajobrazie (Katowice 1979),
- Polska Fotografia Współczesna (Warszawa 1985),
- Krajobrazy świata w fotografii polskich podróżników (Warszawa 1987).
Wystawy te pokazują różnorodność tematów oraz technik, które były obecne w twórczości artystki, a także jej znaczący wkład w rozwój fotografii w Polsce.
Projekty
W twórczości Anny Chojnackiej znajdują się liczne interesujące projekty, które zasługują na uwagę. Poniżej przedstawiamy ich listę:
- wśród plastyków śląskich,
- Teofil Ociepka,
- Nowy wspaniały świat lub Złom,
- Strachy,
- Ten bal… ten żal… te fotografie,
- w poszukiwaniu utraconego czasu.
Odznaczenia
Anna Chojnacka odznaczona została licznymi nagrodami i medalami, które świadczą o jej wkładzie w rozwój kultury oraz działalność społeczną.
- srebrna odznaka Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego (1974),
- złoty Krzyż Zasługi (1979),
- odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1979),
- medal 40-lecia Polski Ludowej (1984),
- medal 40-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików (1987).
Przypisy
- Zofia Szota - Wśród plastyków śląskich [online], 07.07.2018 r. [dostęp 26.07.2018 r.]
- Czas dokonany. Anna Chojnacka. Fotografia, „cojestgrane24.wyborcza.pl” [dostęp 20.06.2017 r.]
- Anna Chojnacka. Fotografia [online], mhk.katowice.pl [dostęp 19.06.2017 r.]
- ZofiaZ. Szota, Wystawa „Czas dokonany. Anna Chojnacka. Fotografia” w Starej Galerii ZPAF – Związek Polskich Artystów Fotografików [online], zpaf.pl [dostęp 19.06.2017 r.]
- Barwy i rytmy Śląska [online], wikizaglebie.pl [dostęp 20.06.2017 r.]
- ZbigniewZ. Jaskiernia, Chojnacka Anna- artysta fotografik [online], jaskiernia.pl [dostęp 20.06.2017 r.]
- Dopełnienie konieczne. Śląskie fotografk [online], O.pl [dostęp 20.06.2017 r.]
- Fotografie sprzed lat – Anna Chojnacka [online], swiatobrazu.pl [dostęp 19.06.2017 r.]
- Anna Chojnacka i przestrzenie egzystencji w galerii Katowice, „fotopolis.pl” [dostęp 20.06.2017 r.]
- KarolinaK. Lewandowska, Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku [online], fotopolis.pl [dostęp 20.06.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Bogusław Madey | Karolina Skorek | Magdalena Piekorz | Agnieszka Podsiadlik | Iwona Surmik | Jacek Rykała | Karolina Sroczyńska | Janusz Szablicki | Janusz Koniusz | Izabela Stachowicz | Zdzisław Lachur | Jacek Rodek | Bartłomiej Oleś | Konstanty Ćwierk | Stanisław Gadomski (1929–2013) | Zdzisław Szostak | Władysław Szpilman | Ryszard Grzyb | Wanda Telakowska | Jadwiga RomańskaOceń: Anna Chojnacka