Janina Jadwiga Chmielowska, która przyszła na świat 29 czerwca 1954 roku w Sosnowcu, jest postacią o wielu talentach i zasługach. Polska informatyk, nauczyciel akademicki oraz dziennikarka, wniosła znaczący wkład w różnorodne dziedziny swojej działalności.
W swojej karierze pełniła także rolę publicystki, polityka oraz zaangażowanej działaczki opozycji antykomunistycznej w Polsce Ludowej. Jej działalność społeczna jest kolejnym z kluczowych elementów, które definiują jej wielką osobowość.
Życiorys
Wykształcenie i praca zawodowa
Janina Chmielowska, talentowana i wszechstronnie wykształcona osoba, w 1978 roku zakończyła edukację na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dekadę później, w 1998, osiągnęła status absolwentki Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W 2004 roku poszerzyła swoją wiedzę o Studium Społeczno-Pastoralne w Instytucie Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, a także rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Filologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, które niestety nie zostały ukończone. W 2008 roku zdobyła dyplom studiów podyplomowych na Akademii Polonijnej w Częstochowie.
W początkowym etapie kariery zawodowej, od 1978 do 1981 roku, pracowała jako projektantka oprogramowania komputerowego w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach. Po roku 1990 zaczęła publikować swoje prace, między innymi w renomowanych czasopismach takich jak „Uncaptive Minds”, miesięczniki „Fortuna” i „Orientacja na Prawo”. W 1993 roku objęła stanowisko redaktora „Biuletynu Wschodniego”, a także pełniła funkcję doradcy w Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
Ważną częścią jej kariery dziennikarskiej była praca w „Dzienniku Zachodnim” oraz „Super Expressie”, gdzie realizowała swoje pasje i umiejętności. Od 1994 do 2000 roku pełniła rolę redaktora w Telewizji Polskiej, a od 1998 do 2001 roku była związana z redakcją Programów Wojskowych w TVP. W 1999 roku zaczęła pracować w Kuratorium Oświaty w Katowicach, a następnie, w latach 2000-2005, pełniła funkcję producentki programów telewizyjnych w TV Niepokalanów. W 2000 roku nawiązała współpracę z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Od 2002 do 2007 roku prowadziła wykłady na Akademii Polonijnej w Częstochowie. W 1994 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, gdzie zasiadała w zarządzie wojewódzkim Audioprzewodnika SDP, a później została sekretarzem komisji rewizyjnej tej instytucji. Od 2011 roku pełni rolę skarbnika Zarządu Głównego SDP, a w latach 2006-2009 była członkiem rady nadzorczej Radia Katowice. W latach 2008–2012 sprawowała urząd przewodniczącej rady programowej TVP Katowice, a także działa w radzie honorowej pisma „Obywatel”. Publikuje również w „Warszawskiej Gazecie”.
Działalność publiczna
W latach 70. Janina Chmielowska aktywnie uczestniczyła w kolportażu niezależnych wydawnictw, a w 1980 roku dołączyła do NSZZ „Solidarność”, gdzie była członkiem zarządu MKZ w Katowicach oraz zasiadała w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego tej organizacji. Należała również do Koła Obrońców Ludzi Więzionych za Przekonania. Od 13 grudnia 1981 roku, z powodu sytuacji politycznej, trwał jej okres ukrycia do 1990 roku. W dniu 10 kwietnia 1982 roku wydano za nią list gończy, który był ważny do 1 sierpnia 1990 roku. W trudnych latach 80. publikowała w podziemnej prasie i angażowała się w działalność Solidarności Walczącej, przewodnicząc równocześnie oddziałowi katowickiemu tej organizacji oraz pełniąc funkcję przewodniczącej Krajowego Komitetu Wykonawczego SW od 1988 do 1989 roku.
W 1990 roku, Janina Chmielowska współorganizowała Ośrodek Informacyjny Wschód w Warszawie, a także współpracowała z Instytutem na rzecz Demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Na początku lat 90. brała udział w obronie praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Od 1993 do 1995 roku przewodniczyła zarządowi wojewódzkiemu Ruchu dla Rzeczypospolitej, a w latach 1997-2001 była aktywna w Ruchu Społecznym Akcji Wyborczej Solidarność. Z kolei w latach 2005-2009 pełniła zaszczytną funkcję wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Dziś jest także członkinią Stowarzyszenia Działaczy Niepodległościowych Nieprzejednani oraz koordynatorem Porozumienia Organizacji Niepodległościowych, co podkreśla jej oddanie pracy dla dobra społeczeństwa.
Odznaczenia
Janina Chmielowska osiągnęła wiele znaczących wyróżnień w swoim życiu, które wyrażają uznanie za jej niezłomną postawę i wkład w rozwój społeczny oraz demokratyczny w Polsce. W szczególności, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez władze RP na uchodźstwie. Kolejnym znaczącym odznaczeniem w jej karierze był Krzyż Semper Fidelis, który otrzymała w 1990 roku od Związku Solidarności Polskich Kombatantów.
W 2017 roku, Janina Chmielowska została uhonorowana Medalem Pro Patria przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Następnie, w 2007 roku, prezydent Lech Kaczyński nadał jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu jej wybitnych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz wkładu w działania, które przynosiły korzyści dla kraju.
Jej dorobek nie ogranicza się tylko do Polski — w 2009 roku została także odznaczona Orderem „Za Zasługi dla Litwy”. W 2018 roku, jej osiągnięcia doceniła Ukraińska Grupa Helsińska, przyznając jej medal, a w 2019 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uhonorował ją odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W 2021 roku, w uznaniu jej wyjątkowych osiągnięć, Janina Chmielowska otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi zwieńczenie jej długiej i zasłużonej kariery.
Przypisy
- Wręczenie orderów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim [online], prezydent.pl [dostęp 15.06.2021 r.]
- Minister kultury odznaczył działaczy opozycji antykomunistycznej. gov.pl, 14.12.2019 r. [dostęp 16.02.2020 r.]
- XXX-lecie Ukraińskiego Związku Helsińskiego. Wszyscy jego członkowie w latach 1977-81 trafili do łagrów lub na emigrację [online], WNET.fm [dostęp 17.01.2019 r.]
- M.P. z 2007 r. nr 59, poz. 679
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Antoni Karaś (dyplomata) | Zdzisław Dorobisz | Jan Przemsza-Zieliński | Jacek Buchacz | Teodor Palimąka | Danuta Bartosiewicz | Elżbieta Pierzchała | Paweł Targosz | Jan Flak | Zdzisław Gorczyca | Jacek Majchrowski | Włodzimierz Kapczyński | Stanisław Kowalczyk (1910–1992) | Alicja Musiałowa | Wiesław Ociepka | Wilhelm Garncarczyk | Janusz Ziółkowski | Marian Ryba | Ireneusz Sekuła | Jerzy Wolf (polityk)Oceń: Janina Chmielowska