UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu


Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu to ważna instytucja religijna, będąca częścią rzymskokatolickiego Kościoła, zlokalizowana w dekanacie sosnowieckim, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Wchodząca w skład diecezji sosnowieckiej i metropolii częstochowskiej w Polsce, została erygowana w dniu 12 sierpnia 1958 roku przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem parafii był ksiądz Stefan Babczyński.

Kościół, pełniący funkcję parafialną, jest zabytkowym obiektem budowlanym, którego powstanie datuje się na rok 1862. Jest to Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, usytuowany na terenie dzielnicy Śródmieście oraz Stary Sosnowiec. Zasięg terytorialny parafii obejmuje ulice takie jak: Dęblińska, Jana Kiepury, Jana Kilińskiego, Leszno, 3 Maja, al. Józefa Mireckiego, oraz inne w wymienionych lokalizacjach.

Według danych przedstawionych przez Kurii Diecezjalnej w 2024 roku, liczba mieszkańców parafii wynosi 5889 osób, co czyni ją istotnym punktem dla społeczności lokalnej. Parafia wyróżnia się tym, że jako jedyna w mieście prowadzi stały konfesjonał, dostępny od poniedziałku do soboty, a również oferuje spowiedź w różnych językach obcych, w tym: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim, francuskim oraz ukraińskim.

Warto podkreślić, że Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz regularnie transmituje na żywo Msze święte, co czyni go dostępnym dla osób, które nie mogą w nich uczestniczyć osobiście. Transmisje są realizowane bezpośrednio z budynku świątyni, który znajduje się przy ulicy 3 Maja 20a.

Historia

Po ukończeniu budowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, wieś Sosnowice doświadczyła znacznego wzrostu liczby ludności. W październiku 1861 roku mieszkańcy postanowili zwrócić się do Konsystorza Jeneralnego diecezji kielecko-krakowskiej z prośbą o zezwolenie na wzniesienie kościoła. W ciągu roku od złożenia wniosku, świątynia została zbudowana, a już 27 października 1862 roku Konsystorz udzielił plebanowi z Czeladzi upoważnienia do jej poświęcenia. Uroczystość ta miała miejsce 11 listopada 1862 roku, w towarzystwie ojców paulinów z Jasnej Góry oraz franciszkanów reformatów z Warszawy. Świątynię poświęcił proboszcz Czeladzi, ks. Wojciech Janecki, a administrator diecezji kielecko-krakowskiej, biskup Maciej Majerczak, ustanowił tu filię parafii Czeladź, powierzoną osobnemu duszpasterstwu.

Na liczne prośby społeczności Sosnowca, w październiku 1872 roku mianowany został stały wikariusz miejscowego kościółka, ks. Damian Zakrzewski, który był franciszkaninem reformatem z Pilicy. W kolejnych latach w parafii tymczasowi rektorzy pełnili też inne kluczowe obowiązki duszpasterskie przeznaczone dla Sosnowca. Pragnąc przybliżyć historię duchowieństwa związane z tą świątynią, należy wymienić najważniejsze osoby, które pracowały tutaj od początku jej istnienia:

  • przed 1862 r. ojcowie Paulini z Leśniowa,
  • ksiądz Dominik Roch Milbert – pierwszy rektor kościoła i budowniczy kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, znanego dzisiaj jako bazylika katedralna,
  • ksiądz kanonik Mieczysław Froelich – drugi rektor i budowniczy drugiej parafii w Sosnowcu, św. Tomasza Apostoła na Pogoni,
  • ksiądz Franciszek Musielewicz – trzeci rektor,
  • ksiądz kanonik Franciszek Karol Raczyński – czwarty rektor,
  • ksiądz prałat Stefan Babczyński – piąty rektor, a od 1958 roku pierwszy proboszcz tej parafii,
  • ksiądz kanonik Bolesław Chwalba – drugi proboszcz,
  • ksiądz kanonik Witold Pękalski – trzeci proboszcz od 1996 roku,
  • ksiądz kanonik dr Grzegorz Noszczyk – czwarty proboszcz od 2013 roku.

W marcu 2024 roku w parafii pełniło posługę czterech kapłanów:

  • ksiądz kanonik dr Grzegorz Noszczyk – proboszcz (od 2013 roku),
  • ksiądz dr Marcin Lech – wikariusz,
  • ksiądz dr Tomasz Smalcerz – rezydent, sędzia sądu biskupiego,
  • ksiądz kanonik Paweł Nowak – penitencjarz diecezjalny, odpowiedzialny za stały konfesjonał w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu.

Przypisy

  1. a b Provect, Sosnowiec, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Diecezja Sosnowiecka [dostęp 03.03.2024 r.]
  2. Provect, Stały Konfesjonał - Diecezja Sosnowiecka [dostęp 13.03.2024 r.]
  3. Spowiedź Święta - Stałe Konfesjonały w Polsce [dostęp 13.03.2024 r.]
  4. Kaplice Wieczystej Adoracji [dostęp 13.03.2024 r.]
  5. Parafia NSPJ Sosnowiec - YouTube [dostęp 13.03.2024 r.]
  6. parafia.sosnowiec.pl [dostęp 13.03.2024 r.]
  7. parafia.sosnowiec.pl [dostęp 03.03.2024 r.]

Oceń: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu

Średnia ocena:5 Liczba ocen:23