UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sosnowiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół św. Joachima w Sosnowcu


Kościół św. Joachima w Sosnowcu jest katolicką świątynią parafialną, której historia sięga lat 1848-1852, kiedy to zbudowano go w stylu neogotyckim. Jego niezwykła architektura przyciąga uwagę mieszkańców oraz turystów, stając się ważnym punktem na mapie Sosnowca.

Warto również zaznaczyć, że kościół ten przeszedł rozbudowę w latach 1898-1908, co znacznie wzbogaciło jego obecny wygląd i funkcjonalność. Jego lokalizacja w dzielnicy Zagórze, w pobliżu dawnych posiadłości hrabiny Jadwigi Mieroszewskiej, która była fundatorką tej świątyni, dodaje mu historycznego kontekstu i znaczenia.

Historia kościoła

W pierwszej połowie XIX wieku na terenach dzisiejszego Sosnowca miała miejsce dynamiczna konwergencja przemysłowa związana z górnictwem węgla kamiennego, która znacząco wpłynęła na rozwój lokalnej społeczności. W szczególności w latach 30. i 40. XIX wieku zaczęto intensywnie budować huty cynku oraz żelaza, co przyczyniło się do wzrostu liczby ludności w obszarze Zagórza, gdzie zamieszkiwała coraz większa liczba pracowników tego sektora.

W związku z tym, hrabina Jadwiga Mieroszewska, właścicielka dóbr Niwki i Zagórza, podjęła decyzję o wzniesieniu kościoła na własny koszt, co miało na celu zaspokojenie potrzeb religijnych rozwijającej się wspólnoty. Świątynia została zaprojektowana przez uznanych krakowskich architektów Stanisława Gołębiowskiego oraz Tomasza Majewskiego, a jej budowa trwała od 1848 do 1852 roku.

W trakcie realizacji projektu, w 1850 roku, siedziba parafii pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła została przeniesiona z Niwki do Zagórza. Dnia 17 września 1854 roku, biskup Tadeusz Łubieński dokonał poświęcenia kościoła, który odtąd nosił wezwanie św. Joachima. Z chwilą konsekracji, świątynia stała się kościołem parafialnym, a dotychczasowy kościół w Niwce otrzymał status filialnego. Pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Walenty Macha.

W miarę jak osada rosła, pierwotny kościół okazał się niewystarczający. W 1898 roku ksiądz Józef Dutkiewicz, proboszcz parafii św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej, zwrócił się do władz Cesarstwa Rosyjskiego z wnioskiem o zgodę na budowę nowej świątyni. Niestety, jego prośba została odrzucona, a pozwolenie udzielono jedynie na rozbudowę istniejącej budowli.

Pomimo tego, ksiądz Dutkiewicz zdecydował się na budowę dużego, trójnawowego kościoła św. Joachima, stosując projekt Józefa Pomian-Pomianowskiego. Nowa świątynia powstała w ciągu dziesięciu lat, a jej budowa finansowana była z dobrowolnych składek robotników, lokalnych przedsiębiorców oraz samego proboszcza. Co ciekawe, stara świątynia nie została wyburzona, a zintegrowano ją z nowotworzonym kościołem, gdzie pełniła rolę monumentalnej kruchty. Dzięki temu cały proces budowy był zrealizowany zgodnie z wydanymi zezwoleniami, które fabrycznie dotyczyły jedynie rozbudowy.

Nowy kościół został konsekrowany 15 sierpnia 1910 roku przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego, kończąc tym samym długi proces transformacji i umacniając rolę świątyni jako kluczowego miejsca kultu w Zagórzu.

Opis budynku

Kościół św. Joachima w Sosnowcu to imponująca budowla, która została wzniesiona w stylu neogotyckim. Jego struktura jest unikalna, bowiem powstała z dwóch świątyń, które połączyły się w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się wyburzone prezbiterium starszego kościoła. Starsza część tego kompleksu, będąca jednonawową budowlą z dwiema wieżami w fasadzie, ma prostokątny kształt, który tworzy kruchtę. Z kolei nowsza część została zaprojektowana na rzucie krzyża łacińskiego, wykazuje cechy trzynawowej pseudobazyliki z sześcioprzęsłowym korpusem oraz trójprzęsłowym transeptem, a także dwuprzęsłowym wydłużonym prezbiterium.

Wysokie wieże, które osiągają ponad 70 metrów, stanowią charakterystyczny element stylizacji kościoła, a jednocześnie są widoczne z dużych odległości. Zewnętrzne mury starszej części kościoła zostały zbudowane z kamienia pokrytego tynkiem, podczas gdy młodsza część wyróżnia się kolorową czerwoną cegłą. W ołtarzu głównym, stworzonym przez Przesmyckiego, znajduje się obraz przedstawiający wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, oraz figury św. Anny, św. Joachima i Matki Bożej. Dodatkowo dwa boczne ołtarze poświęcone są Matce Boskiej Częstochowskiej i św. Barbarze.

Elementy takie jak ambona, konfesjonały oraz stacje drogi krzyżowej zostały wykonane przez Pawła Turbasa, rzeźbiarza z Olkusza, który jest rozpoznawany w Sosnowcu za swoje dzieła. Warto zaznaczyć, że dekret o zabytkowej malaturze z 1934 roku, wykonanej przez firmę „Styl” pod kierunkiem Zygmunta Milli’ego, przyciąga uwagę zwiedzających, podobnie jak organy z 1902 roku, produkcji Adolfa Antoniego Homana, oraz nowoczesne witraże autorstwa Elżbiety i Aleksandra Kozerów.

Opisując historię tego miejsca, warto wspomnieć, iż 23 lutego 1960 roku kościół św. Joachima został wpisany na listę zabytków, co podkreśla jego ogromne znaczenie. W 1986 roku nowym proboszczem został ks. Stanisław Kocot, który rozpoczął długotrwały remont świątyni, mający na celu jej przywrócenie do stanu pierwotnego. W ramach prac, wymieniono więźbę dachową na miedzianą blachę, a także dokonano przeglądu instalacji elektrycznej i okien, co znacznie poprawiło komfort użytkowania.

Dzięki remontowi, zrealizowanemu zgodnie z nowoczesnymi standardami, przestrzenie wewnętrzne kościoła zyskały nową posadzkę, a także nowe ławki oraz żyrandole. Prace konserwatorskie objęły również zabytkowe ołtarze i ambonę. Na wieży zachodniej umieszczono trzy nowe dzwony, wykonane przez renomowaną pracownię ludwisarską Felczyńskich z Przemyśla.

14 czerwca 2000 roku, na placu przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu, biskup diecezjalny Adam Śmigielski dokonał koronacji zabytkowej figury Matki Bożej, pochodzącej z ołtarza głównego. W 2022 roku kościół został wzbogacony o monumentalne figury drogi krzyżowej, ustawione przy przykościelnym placu, a w południowo-zachodniej części kościoła została udostępniona kaplica z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, której celem jest zaspokojenie duchowych potrzeb wspólnoty.

Miejsce pamięci

Kościół św. Joachima w Sosnowcu to świątynia, w której pielęgnowane są tradycje patriotyczne. Przed wejściem do tej wyjątkowej budowli umieszczono tablicę, która upamiętnia polskich oficerów tragicznie pomordowanych w Katyniu w 1940 roku. Oprócz tego, znajduje się tam tablica ku czci księdza Jerzego Popiełuszki, który był kapelanem NSZZ „Solidarność” i został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Wewnątrz, obok głównego ołtarza, możemy dostrzec niezwykłą pamiątkę – tron, na którym zasiadał św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Sosnowcu w dniu 14 czerwca 1999 roku. To miejsce przypomina o ważnych momentach w historii kraju oraz o ludziach, którzy wnieśli znaczący wkład w jego kształtowanie.

Oficjalna strona internetowa

Dla tych, którzy planują wizytę w Sosnowcu, oficjalna strona internetowa Kościoła św. Joachima jest cennym źródłem informacji. Można tam znaleźć szczegółowe dane dotyczące zarówno samego kościoła, jak i innych zabytków w mieście.

Wśród głównych atrakcji Sosnowca wymienia się:

Zamki, Dwory, Pałace
  • Zamek Sielecki
  • Pałac Dietla
  • Pałac Ernsta Schöna
  • Pałac Oskara Schöna
  • Pałac Wilhelma
  • Dwór Mieroszewskich
Obiekty sakralne
  • Cerkiew Wiary, Nadziei i Miłości
  • Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
  • Kościół ewangelicki
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
  • Kościół św. Barbary
  • Kościół św. Jana Chrzciciela
  • Kościół św. Joachima
  • Kościół św. Tomasza Apostoła
Parki i ogrody
  • Park Dietla
  • Park Mieroszewskich
  • Park Sielecki
  • Park Schöna (Ostra Górka)
  • Park Schöna (Środula)
Obiekty zniszczone
  • Cerkiew św. Katarzyny
  • Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Te miejsca są nieodzowną częścią krajobrazu miejskiego i stanowią punkty, których nie można pominąć przy zwiedzaniu Sosnowca.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 20.05.2010 r.]
  2. a b Provect, Sosnowiec, Parafia pw. św. Joachima - Diecezja Sosnowiecka [online], [dostęp 08.03.2024 r.]
  3. a b Kościół św. Joachima w Sosnowcu Zagórzu - Śląskie. Inform... [online], slaskie.travel [dostęp 08.03.2024 r.]
  4. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach [online], wkz.katowice.pl [dostęp 13.03.2024 r.]
  5. ArturA. Ptasiński, Święty Joachim w Zagórzu, „Kurier Miejski” (11 (418)), www.kuriermiejski.com.pl, grudzień 2016 r., s. 16 [dostęp 13.03.2024 r.]
  6. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach - strona oficjalna [online], web.archive.org, 31.12.2009 r. [dostęp 14.03.2024 r.]
  7. m, Maj miesiąc poświęcony Matce Bożej – zapraszamy na nabożeństwa ku czci Niepokalanej. – Parafia św. Joachima w Sosnowcu [online] [dostęp 12.03.2024 r.]
  8. Paweł Turbas – mistrz niedoceniony [online], niedziela.pl [dostęp 12.03.2024 r.]
  9. Koronacja zagórskiej Madonny [online], niedziela.pl [dostęp 12.03.2024 r.]
  10. Zapraszamy do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. – Parafia św. Joachima w Sosnowcu [online] [dostęp 09.03.2024 r.]
  11. Dekoracja malarska w kościele parafialnym p.w. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu - Instytut im. Wojciecha Korfantego [online], instytutkorfantego.pl [dostęp 09.03.2024 r.]
  12. a b Historia Parafii – Parafia św. Joachima w Sosnowcu [online] [dostęp 08.03.2024 r.]
  13. a b c d Święty Joachim w Zagórzu [online], Kurier Miejski, 7.12.2016 r. [dostęp 11.03.2024 r.]

Oceń: Kościół św. Joachima w Sosnowcu

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:24