Jacek Mierzejewski


Jacek Mierzejewski, urodzony w 1883 roku w Sosnowcu, był znaczącą postacią w polskim malarstwie, zmarł w 1925 roku w Otwocku. Jako aktywny członek grupy artystycznej „Formiści”, przyczynił się do rozwoju polskiej sztuki współczesnej, wprowadzając nowe formy oraz techniki malarskie.

Jacek był również ojcem dwóch znanych artystów – Andrzeja oraz Jerzego, którzy kontynuowali jego dziedzictwo w świecie sztuki.

Życiorys

Artystyczna podróż Jacka Mierzejewskiego rozpoczęła się w warszawskiej Klasie Rysunkowej, po czym kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się pod okiem takich mistrzów jak Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego oraz Józefa Mehoffera.

W 1913 roku Mierzejewski miał okazję przebywać we Francji na stypendium, co mogło znacząco wpłynąć na rozwój jego twórczości. Zaledwie cztery lata później, w 1917 roku, dołączył do awangardowego ugrupowania znanego jako Ekspresjoniści Polscy (Formiści). W 1919 roku osiedlił się w malowniczych Piotrowicach koło Nałęczowa. Niestety, jego życie zakończyło się przedwcześnie z powodu gruźlicy.

Wczesne prace Mierzejewskiego wykazują wyraźne wpływy jego nauczycieli, szczególnie Mehoffera i Wyspiańskiego. Artysta nie ograniczał się jednak tylko do malarstwa; zajmował się również grafiką, tworząc akwaforty, suchoryty oraz litografie. W późniejszych dziełach dostrzegalne są nowatorskie wpływy, takie jak elementy malarstwa Cézanne’a, kubizmu oraz nadrealizmu.


Oceń: Jacek Mierzejewski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:22