Natan Balzam


Natan Balzam, urodzony 11 grudnia 1909 roku w Sosnowcu, to postać, która zapisała się na kartach historii jako uznany polski fizjolog oraz mikrobiolog. W swojej karierze naukowej osiągnął wiele, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie badań biologicznych.

Swoją edukację Natan rozpoczął w Gimnazjum Państwowe im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, które ukończył w 1927 roku. Następnie podjął studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak już w roku 1928 przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie kontynuował swoje kształcenie.

W latach 1931–1933 Balzam pracował w Zakładzie Fizjologii Zwierząt w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, pod kierunkiem wybitnego naukowca, Kazimierza Białaszewicza. Pracę magisterską obronił w 1934 roku, a jej temat brzmiał: Badania nad przemianą materii i energii w rozwoju owadów. Stosunek produkcji cieplnej do procesów oddechowych w czasie rozwoju pozarodkowego owadów (Lymantria dispar L. i Bombyx mori L.). Warto dodać, że praca ta została opublikowana także za granicą w 1933 roku pod tytułem: Recherches sur le metabolisme chimique et énergétique au cours du développement postembryonaire des Insectes.

W 1937 roku Natan uzyskał tytuł doktora biologii na podstawie pracy pt.: Losy flory bakteryjnej podczas metamorfozy muchy mięsnej Calliphora erythrocephala, której promotorem był Kazimierz Bassalik. I ta praca została opublikowana w wersji francuskiej jako Destin de la flore bactérienne pendant la métamorphose de la mouche à viande (Calliphora erythrocephala).

Krótko przed wybuchem II wojny światowej Balzam zdecydował się na emigrację do Francji, jednak jego losy zakończyły się tragicznie; przypuszcza się, że mógł zostać wywieziony przez Niemców w jednym z transportów do Oświęcimia, gdzie zmarł.

Badania Natan Balzama koncentrowały się na analizie zachowania ptaków względem obecności witamin z grupy B w ich diecie. W literaturze światowej zyskał on uznanie jako jeden z pionierów gnotobiologii, a jego prace wciąż stanowią inspirację dla wielu badaczy w dziedzinie biologii.

Wybrane prace

Oto wybrane prace Natana Balzama, które ukazują jego wkład w dziedzinie hodowli zwierząt.

  • Aseptyczna hodowla zwierząt,
  • Aparatura i metodyka,
  • Aseptyczna hodowla kur na pokarmie witaminowym i bezwitaminowym.

Oceń: Natan Balzam

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24