Paweł Gusnar, urodzony 20 czerwca 1976 roku w Sosnowcu, to jeden z najbardziej uznawanych saksofonistów w Polsce. Jego kariera artystyczna obejmuje wiele ról, od solisty po muzyka kameralnego oraz sesyjnego. Gusnar jest również pedagogiem, a od 2016 roku piastuje funkcję prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie wcześniej, w latach 2011–2016, pełnił rolę prodziekana Wydziału Instrumentalnego.
Od 2003 roku prowadzi klasę saksofonu w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami.
W 2023 roku Paweł Gusnar został członkiem Rady Doskonałości Naukowej II kadencji, co potwierdza jego znaczącą rolę w polskiej kulturze muzycznej. Co więcej, Gusnar jest jednym z nielicznych saksofonistów, którzy z powodzeniem łączą działalność w dziedzinie muzyki klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej, co czyni go wyjątkową postacią na polskiej scenie muzycznej.
Życiorys
Paweł Gusnar jest synem Marii i Ryszarda Gusnarów. Warto zaznaczyć, że jego ojciec był uznawanym muzykiem – klarnecistą, dyrygentem oraz nauczycielem, który odegrał kluczową rolę w lokalnej kulturze jako założyciel i długoletni dyrektor Szkoły Muzycznej w Dąbrowie Górniczej, obecnie znanej jako Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka.
Muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sosnowcu, gdzie uczył się gry na flecie oraz fortepianie. Kontynuował naukę w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczęszczał do klasy saksofonu prowadzonej przez Bernarda Steuera. Swoje studia nad saksofonem odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej za swoją rozprawę doktorską zatytułowaną: „Realizacja elementów muzyki jazzowej w literaturze saksofonowej na przykładzie trzech sonat na saksofon i fortepian: Phila Woodsa, Billa Dobbinsa i Ramona Rickera”. Z kolei w 2014 roku zdobył stopień doktora habilitowanego.
Jako solista oraz członek różnych zespołów kameralnych, Paweł Gusnar co roku występuje z licznymi koncertami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Miał przyjemność współpracować z wieloma renomowanymi orkiestrami, takimi jak: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Capella Bydgostiensis, Sinfonia Baltica, NOSPR oraz Elbląska Orkiestra Kameralna. Oprócz tego współpracował z niemal wszystkimi filharmoniami w Polsce, a także z międzynarodowymi orkiestrami, takimi jak Royal Northern College of Music czy Lviv Chamber Orchestra „Academia”.
Nie ogranicza się on jedynie do grających orkiestr symfonicznych, a także koncertuje z zespołami jazzowymi oraz rozrywkowymi. Współpraca z Krzysztofem Herdzinem Big Bandem, Kukla Band oraz wieloma innymi zespołami pokazuje jego wszechstronność. W początku lat 90. był związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie oraz z orkiestrą Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie w latach 1997–2014, a również z Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego oraz z Teatrem Komedia, Teatrem Syrena oraz Studiem Buffo w Warszawie.
Paweł Gusnar ma na swoim koncie wiele nagrań, w tym dla TVP (m.in. KFPP Opole, Wiktory, Orły) oraz TVN (np. X Factor, Plebiscyt „Ludzie Wolności”). Jako promotor muzyki współczesnej, aktywnie wspiera polskich kompozytorów, dla których powstały nowe dzieła. W jego dorobku znajdziemy ponad 80 prawykonań, w tym saksofonowych koncertów autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Knittla oraz Bartosza Kowalskiego, a także wielu innych twórców.
W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 60 płyt CD, z czego blisko 20 to albumy autorskie, takie jak: New Polish Music for saxophone and organ, Jazz Sonatas oraz cykl Saxophone Varie. Paweł Gusnar był wielokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk, którą zdobył sześciokrotnie w różnych kategoriach, w tym za albumy jak Saxophone Varie czy Warsaw Saxophone Orchestra – debut!.
Oprócz tego laureat Złotego i Srebrnego Dyplomu Muzyczne Orły, a także Armatki Kultury w 2019 roku za płytę z muzyką Faure’a, Grzeszczaka oraz Whitbourn’a. Jest także regularnie zapraszany do udziału w jury krajowych oraz międzynarodowych konkursów saksofonowych. Przez wiele lat prowadził mistrzowskie kursy w najlepszych ośrodkach muzycznych na całym świecie, a jego studenci odnoszą sukcesy na wielu konkursach.
Od 2015 roku, pod szyldem wydawnictwa Ars musica, wydawana jest seria nut pod nazwą Paweł Gusnar Collection, zawierająca utwory pisane specjalnie dla niego. Jako założyciel i dyrygent Warsaw Saxophone Orchestra, prowadzi ją w licznych koncertach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Paweł Gusnar jest również artystą współpracującym z firmami YAMAHA, BG Franck Bichon oraz D’Addario.
Dyskografia
Albumy autorskie i współautorskie
Rok 2023 przyniósł nam album Le clavecin moderne plus saxophone, vol. 2, wydany przez Chopin University Press, w wykonaniu Pawła Gusnara oraz Aliny Ratkowskiej. W roku 2022 miało miejsce debiutanckie wydanie Warsaw Saxophone Orchestra – debut! (live), które zostało zarejestrowane przez Orkiestrę Saksofonową w Warszawie oraz zespół The WHOOP Group pod kierownictwem Pawła Gusnara.
W tym samym roku ukazał się również album Hertel, Górecki, Gronau, Herdzin Polish Stories (DUX), w wykonaniu Pawła Gusnara oraz Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Ambitny projekt z 2021 roku nosi tytuł Saxophone Varie vol. 4 (Chopin University Press), a w jego składzie znalazło się wykonanie Pawła Gusnara oraz Klaudiusza Barana, Bartosza Jakubczaka i innych.
Rok 2021 zaowocował także albumem Ryō Noda Les Yeux Clos (DUX), w którym udział wzięli Paweł Gusnar, Ryō Noda, Goran Tudor oraz Andreas van Zoelen. W 2020 roku Nagrodę zdobył projekt Kaczorowski live (Ars Sonora, Akademia Muzyczna w Łodzi), w którym uczesniczyła Orkiestra Symfoniczna prowadząca przez Jerzego Swobodę.
Kolejnym ważnym wydaniem z tego okresu jest Reminiscences of Dark Streams (Chopin University Press), z udziałem Pawła Gusnara oraz Rafała Grząki i Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Chopina pod dyrekcją Rafała Janiaka.
Rok 2020 to także album Faure, Grzeszczak, Whitbourn – Masses (DUX), w którym uczestniczyli Paweł Gusnar, Krzysztof Urbaniak oraz Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dawida Bera. Albumy z 2018 roku, takie jak Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki – Polish Contemporary Concertos (DUX), ukazane były w wykonaniu Pawła Gusnara oraz Filharmonii Kameralnej w Łomży, z dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.
Inny istotny projekt, Krzysztof Herdzin Concerto and concertino (DUX) z 2018 roku, zawiera wykład Pawła Gusnara, Krzysztofa Herdzina, Katarzyny Budnik-Gałązki, Krakowskiego Trio Stroikowego oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.
Warto również wspomnieć o albumie Saxophone varie vol. 3 (Chopin University Press) z 2018 roku oraz o projektach z 2016 roku, takich jak Penderecki Concerto Per Viola (sassofono) ed Orchestra, Concerto Per Violino Solo ed Orchestra No. 2 (DUX) z Pawłem Gusnarem, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus i dyrygentem Krzysztofem Pendereckim.
Inne istotne nagrania z 2016 roku to Saxophone Varie vol. 2 (DUX) oraz (Re)Discovering Woodwind Masterpieces (JB Records), w wykonaniu Pawła Gusnara i Inter>CAMERATA Chamber Orchestra pod dyrekcją Jana Jakuba Bokuna. Z kolei w 2015 roku powstał album Verbum Incarnatum (Ars Sonora) z Pawłem Gusnarem i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, z dyrygentem Michałem Sławeckim.
Inne albumy (wybór)
Wśród innych albumów, które warto wymienić w 2021 roku, znajduje się Stanisław Moryto Solo & Chamber Works (Chopin University Press). W 2020 roku ukazał się Ignacy Zalewski Accordion Works (Chopin University Press), a w 2019 nagrany został Łukaszewski – The very vest of (DUX) oraz Krakowski Kwintet Dęty i Goście (DUX).
Rok 2019 przyniósł również album Gabinet poezji: Grechuta, Okudżawa, Wysocki, Cohen i inni (Soliton), a w 2018 roku ukazał się Aleksandra Garbal Mysterious Garden of 20th and 21th century’s Miniatures (Acte Préalable).
Warto przytoczyć albumy z 2017 roku, takie jak Źwierściadło – Slavic Mirror (In Crudo/Requiem Records), Home and Away (Requiem Records) oraz Anna Maria Huszcza – wydziwiAnka (Requiem Records). W 2016 roku na uwagę zasługuje album Kasia Cerekwicka – Kolędy (Universal Music Polska).
Również w 2015 roku wydano album Marmolada na księżycu (Polskie Radio) oraz Instrumenty dęte drewniane i blaszane w muzyce XX i XXI wieku (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi). W 2014 roku na rynku muzycznym zadebiutowały nagrania Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5 (Dux) i Big Band UMFC, dyr. Piotr Kostrzewa – Classic On Jazz (Agencja Artystyczna MTJ).
W tym samym roku wydano także Big Band UMFC, dyr. Piotr Kostrzewa – L’Histoire du Big band (La Folle Journée) oraz album Jarka Wista i Krzysztofa Herdzina Big Band – Swinging with Sinatra (Verità Nostra/DUX) w 2013 roku.
Warto dodać album Paweł Mykietyn – Chamber Works (Sarton) z 2013 roku. W latach 2011-2013 Pawła Gusnara możemy znaleźć między innymi w projektach: Krzysztof Penderecki – Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii (NIFC), Krzysztof Kiljański – Barwy Kofty (QM Music) oraz Robert Janowski – Osiemdziesiąte.pl (Agencja Artystyczna MTJ).
Również 2011 rok to czas, gdy wydano album Joanna Turska – Suity polskie (Ars Liberata) oraz Olga Bończyk – Listy z daleka (Polskie Radio). Należy także wspomnieć o Alex Pop Symphony Orchestra i gwiazdy (Alex Music Production) z 2011 roku.
Wśród albumów z 2010 roku znaleźliśmy Antoni Murawski – Za blisko stoisz (Agencja Autorska), Tomasz Szymuś Orkiestra (Agora) oraz Krzysztof Herdzin – Bajkowe opowieści (Polskie Radio) z roku 2009.
Rok 2009 przyniósł również Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (UM Legionowo) oraz Robert Janowski – Song.pl (Wydawnictwo Bauer).
Inne ważne albumy to Świat według Nohavicy (Warsztat Antoniego) oraz Piotr Polk – Polk in Love (QL Music) z 2008 roku, a także cała seria projektów od 2005 do 2007 roku, które przyczyniły się do dalszego rozwoju kariery artystycznej Pawła Gusnara.
Na szczególną uwagę zasługują także albumy Rafał Stradomski – Concerto for Saxophone Quartet, Piano and Strings (Koch) z 2004 roku oraz Sinfonia Varsovia – Gershwin, Copland, Bernstein (CD Accord) z 2002 roku.
Przypisy
- Rada Doskonałości Naukowej – Zespół VIII Sztuki [online], 05.05.2024 r.
- Fryderyk 2023 was awarded! [online], chopin.edu.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
- Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2024 w kategoriach muzyki poważnej! [online], fryderyki.prowly.com [dostęp 01.05.2024 r.]
- UMFC – „Muzyczne Orły” wręczone [online], Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina [dostęp 01.05.2024 r.]
- Koryfeusz Muzyki Polskiej – Paweł Gusnar [online], koryfeusz.org.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
- Toshio Mashima – BIRDS for Alto Saxophone and Wind Orchestra LIVE. [dostęp 18.06.2023 r.]
- Stanisław Moryto – KOŁO (CIRCLE) for soprano saxophone solo. [dostęp 18.06.2023 r.]
- Debiutancki album Warsaw Saxophone Orchestra – zespołu założonego i prowadzonego przez prof. dr hab. Pawła Gusnara [online], Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina [dostęp 18.06.2023 r.]
- Polskie Radio [online], Rozmowa Jakuba Kukli z Aliną Ratkowską i Pawłem Gusnarem o albumie Le Clavecin Moderne plus Saxophone, www.polskieradio.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
- Le Clavecin Moderne plus Saxophone vol. 2 (Alina Ratkowska, Paweł Gusnar) [online], Chopin University Press / eFryderyk.pl [dostęp 01.05.2024 r.]
- Akordeon w trzech ujęciach [recenzja płyty Reminiscences of Dark Streams] [online], prestoportal.pl [dostęp 18.06.2023 r.]
- Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana | IX Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana [online], www.filharmonia.com.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
- II Polski Kongres Saksofonowy – program [online], chopin.edu.pl.
- II Polski Kongres Saksofonowy – zapowiedź [online].
- James Whitbourn – Son of God Mass. [dostęp 18.06.2023 r.]
- LongPlay [online], longplayrecenzje.blox.pl [dostęp 03.12.2017 r.] [zarchiwizowane 10.01.2019 r.]
- Studia orkiestrowe na saksofon – informacja [online], polmic.pl.
- Multimedialna majówka – Andrzej Karałow [online], andrzejkaralow.pl [dostęp 31.03.2018 r.]
- Krzysztof Herdzin „Concerto & Concertino” – Dwójka – polskieradio.pl [online], www.polskieradio.pl [dostęp 11.01.2019 r.]
- „Trwa boom na polską muzykę saksofonową” – Dwójka – polskieradio.pl [online], www.polskieradio.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
- Akademia Muzyczna w Łodzi – Kaczorowski Live [online], www.amuz.lodz.pl [dostęp 18.06.2023 r.]
- SaxOpen – Strasbourg [online].
- Vienna International Saxfest [online] [dostęp 24.06.2016 r.]
- CD Reminiscences of Dark Streams | Chopin University Press. [dostęp 18.06.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Lipoński | Ryszard Engelking | Stanisław Wolff | Jacek Gorczyca (biolog) | Danuta Maszczyk | Mirosław Kańtoch | Lucjan Kieszczyński | Lech Niemojewski | Kajetana Snopek | Lechosław Fularski | Ryszard Zabrzewski | Wanda Posselt | Anna Narębska | Bogumił Szmal | Tadeusz Morawski (elektronik) | Albert Dryjski | Natalia Agnieszka Ogrodnik-Popowicz | Wacław Urban | Jan Marian Małecki | Krzysztof BizioOceń: Paweł Gusnar