Wacław Stacherski


Wacław Stacherski, znany również pod pseudonimami „Uważny”, „Dymitr” oraz „Nowina”, to postać, która wywarła trwały ślad w historii literatury i walki o wolność.

Urodził się 28 września 1915 roku w Sosnowcu, a jego życie zakończyło się tragicznie 18 września 1944 roku w Auschwitz-Birkenau.

W trakcie II wojny światowej pełnił funkcję porucznika w Armii Krajowej Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie włączył się w działalność konspiracyjną, a przy tym rozwijał swoje pasje poetyckie.

Jego twórczość i zaangażowanie w walkę o niepodległość stanowią ważny element naszej narodowej historii.

Życiorys

Wacław Stacherski był synem Stanisława oraz Zofii z domu Froń, a jego rodowód w pełni odzwierciedlał patriotyczne tradycje rodziny. Ukończył szkołę powszechną w Sosnowcu, a następnie uczęszczał do Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu przy ul. Orlej w latach 1926-1934. W 1937 roku zdał maturę w Prywatnym Gimnazjum Męskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Sosnowcu. W tym samym roku został powołany do służby wojskowej i przydzielony do 5 Baterii Szkolnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.

Po odbyciu praktyki w 24 Pułku Artylerii Lekkiej w Jarosławiu, w sierpniu 1938 roku przeszedł do rezerwy. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Niestety, w sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i przydzielony do III Dywizjonu 23 Pułku Artylerii Lekkiej, uczestnicząc aktywnie w kampanii wrześniowej.

Po wojnie starał się kontynuować działalność patriotyczną, wstępując do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Na początku 1941 roku, jego determinacja doprowadziła do odtworzenia struktury Związku Odwetu w Okręgu Śląskim. W 1942 roku mianowano go komendantem inspektoratu Armii Krajowej w Katowicach, a w sierpniu 1943 roku objął funkcję komendanta inspektoratu NOW.

W marcu 1944 r. Wacław Stacherski został aresztowany przez gestapo w Katowicach. W maju tego samego roku przewieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie poniósł śmierć przez rozstrzelanie. Symboliczny grób Wacława Stacherskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Smutnej w Sosnowcu.

W dniu 14 października 2006 roku, w budynku Liceum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, która miała na celu upamiętnienie tej wyjątkowej postaci.

Ordery i odznaczenia

Wacław Stacherski był odznaczany za swoje zasługi oraz odwagę w trudnych momentach historycznych. Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie mu wielu prestiżowych odznaczeń.

  • krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari,
  • krzyż walecznych – dwukrotnie,
  • order Krzyża Grunwaldu – pośmiertnie.

Przypisy

  1. Zbigniew Jaskiernia - SOSNOWIEC [online], www.jaskiernia.pl [dostęp 15.03.2024 r.]
  2. Stacherski, Wacław. Serwis Polska Podziemna. [dostęp 25.04.2022 r.]
  3. Polska Podziemna Kedyw Okręgu Śląsk AK. Serwis Polska Podziemna. [dostęp 25.04.2022 r.]
  4. Stacherski Wacław. Polska niezwykła.pl. [dostęp 25.04.2022 r.]
  5. Z folkslistą przeciwko Niemcom. przystanekhistoria.pl. [dostęp 25.04.2022 r.]

Oceń: Wacław Stacherski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:8